ADHD a škola

Mam 10 rocneho chlapca s ADHD. Uz sedem rokov s nim navstevujem roznych odbornikov: neurologa, detskeho psychiatra, psychologa, logopeda a chodime aj do CPPP. Ma vybuchy agresie voci spoluziakom, a skola na mna nalieha, aby bol umiestneny do redukacneho centra. Berie rozne lieky a lekari mi povedali, ze nie je potrebne ho do takeho zariadenia umiestnit. Jeho prospech v skole je chvalitebny. Poradi mi niekto ako by som to mohla so skolou vyriesit?

Nexis27, pre deti s ADHD su skoly so specialnymi triedami a ucitelmi, ktori by teoreticky mali lepsie zvladat taketo prejavy deti. Deti s ADHD, ak su v normalych skolach je riziko, ze su sikanovane, pretoze nestihaju vsetko, ucitelia nemaju kapacitu pre pocet deti a problem. A deti vycitia, ze su v niecom ine. Z mojho pohladu, ale nepracujem vela s detmi, len to poznam od rodicov, ktori taketo dieta maju. Existuje metoda neurobiofeedback, treba si dat pozor, aby to bol naozaj skuseny odbornik, kto ma prax a certifikat - napr. psychologovia s KBT vycvikom, pozrite na stranke slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti, tam je zoznam psychoterapeutov, a pocula a videla som som aj stavanie rodinnych systemov pre deti s agresivitou a inymi problemami. Princip je, ze na dieta moze v ramcii rodinneho systemu nieco stahovat, co patri v rodinnom systeme alebo v skole inde, resp. problem je v inom. A ono pocity prejavuje. Neda sa to tak jednoducho vysvetlit. Autor Hellinger ma knizku s Jirinou Prekopovou o rodinnych systemoch a pracou s detmi a v realite sa aj v Cechach aj na Slovensku stavaju rodinne konstelacie. V rodinnych systemoch su rozne emocie, ktore maju suvis casto s historiou rodin aj 2-3 generacie /vojny, umrtia, potraty, vrazdy, samovrazdy, psychicke ochorenia,…/ a tieto sa mozu aj takymto sposobom manifestovat v terajsej generacii. Zaoberaju sa s tym kolegovia zamerani systemicky - rodinne a aj pristup Virginie Satirovej. V Brne aj V BA byvaju seminare na rodinne systemy - je to dalsia moznost ako pristupovat k problemu. Z mojho pohladu reedukacne centrum nie je idealne riesenie. Treba hladat ako to riesit v rodine - skola pod. Myslim, ze agresivne dieta potrebuje nieco vypovedat a treba to “pocut” vsetkymi zmyslami a kanalmi “o co tu vlastne ide?”. V tejto rubrike nemozem pisat konkretne mena, na koho by ste sa mohli skusit este obratit. Psychologicka, psychoterapeutka, Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk