Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti

Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti sú tu pre Vašu potrebu a môžu Vám pomôcť pri Vašej chorobe, alebo pri ošetrovaní Vášho rodinného príslušníka. Na túto zdravotnú pomoc máte dokonca nárok a je bezplatná



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/1102-agentury-domacej-osetrovatelskej-starostlivosti

dobry den,
v poistovni nam povedali,že plne preplacaju podanie infuzie pacientovi v domacej ošetrovatelskej starostlivosti.vsade pisete,ze pacientovi su sluzby poskytovane bezplatne.a agenture napriek tomu treba platit. ma prosim vas pravo agentura si vypytat poplatok za poskytnutu osetrovatelsku starostlivost?na koho sa mame obratit z podanim stažnosti prosim,dakujem
cucorova

Vazena pani Cucorova,
na Vas dotaz ohladne podavania infuzii mozeme reagovat iba vseobecne, pretoze nevieme za
akych podmienok bolo treba infuzie podavat a akemu pacientovi.
Podavanie infuzii patri k vykonom, ktore sa poskytuju v ramci komplexnej osetrovatelskej
starosltivosti o pacienta, a su hradene u imobilnych pacientov zo zdravotneho poistenia.
Mobilni pacienti kedze mozu dostavat infuzie v ambulancii nemaju narok na hradenie domacej
starostlivosti. Okrem toho niektore poistovne trvaju na schvalovani vykonov vopred a mohlo
sa stat, ze ZP nedala suhlas k podavaniu infuzii u daneho pacienta. Je potrebne aby ste
komunikovali s danou ADOS a tieto veci si ujasnili.
s pozdravom,
Busova, podpredsedkyna APOSS

Dobry den,mam na vas otazku a zaroven prosbu.Mame doma pacienta,ktory nemoze chodit,lekar mu naordinoval injekcie pod kozu a zaroven dal kontakt na jednu zo sestier z vasej agentury.Dohodli sme si aj termin par dni dopredu,kedy sestra pride.Poskytli sme sestre vsetky informacie o ktore mala zaujem.V den prichodu sestri sa nam telefonicky ozvala POL HODINU predtym ako mala prist,ze poistovna v ktorej pacient je t.j.DOVERA,dany ukon pichanie pod kozu,do svalu nepreplaca,takze nemoze prist…Je to velmi nekorektne…Takze vas prosim o napravu,tym ze nemoze pacient mysliet na to ci to poistovna preplaca.Ved predsa Vasa zamestnankina musi vediet ako to u vas funguje a nemoze nechat cloveka ktory sa na nu spolahne bez pomoci.A ani na vasej stranek ktoru som si nasla na www.zzz.sk som nenaslo v popise o vas a vasich sluzbach zmienku ze je dolezite aku poistovnu pacient.Sme velmi nespokojni s takymito sluzbami,a len dufam ze sa to raz niekedy zmeni aby pacient nebol tym ktory tam kde caka pomoc,ziadnu pomoc nedostane…Vdaka

Vážená pani Ľubica, sú určité pravidlá ktoré musí dodržiavať zariadenie, ale aj pacient. Veľmi sa mi nechce veriť, že sa Vám sestra ozvala" pol hodinu" predtým, ako mala prísť, skôr to bolo tak, že ste žiadali len o poskytovanie podávania injekčnej liečby a v takom prípade to neprichádza do úvahy, pretože ADOS- ky poskytujú komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť a nie len “pichanie injekcií”, čiže asi Vás nesprávne informoval lekár, čo v súčastnosti nie je nič nové. Pokiaľ je pravda, že sa Vám sestra ozvala tak neskoro, mali ste sa obrátiť ihneď na manažérku príslušnej ADOS, a žiadať riešenie Vašej situácie, určite by sa bolo našlo a tak by sa predišlo nedorozumeniam, ktoré sú naozaj zbytočné.

Ja mám skúsenosť s podávaním inj. terapie cez ADOS takú, že ak sa u pacienta podáva len jeden výkon a to injekcia, VýKON NESCHVáLI zdravotná poisťovňa , lebo tvrdia, že to je povinnosť obvodného lekára v rámci jeho návštevnej služby k pacientovi. Agentúra môže vykonávať len také výkony, ktoré schváli VOPRED poisťovňa pacienta. Je teda zbytočné rozčuľovať sa na agentúru, treba sa obrátiť na revízneho lekára poisťovne a pýtať sa prečo nebol výkon alebo viaceré výkony schválené.

dobry den, chcela by som vas poprosit ci mi neviete doporucit osetrovatelsku starostlivost pre moju mamu, ma 84 rokov je zo ziaru nad hronom, ale potrebovala by aj starostlivost charakteru doniest lieky, pripadne nakupit a dohliadnut ci sa najedla a uzila lieky, ma diabetes II.tip. dakujem

Dobrý deň p. Ciráková, odporúčam Vám obrátiť sa na príslušný odbor sociálnych vecí, alebo obecný úrad, poprípade na zariadenie sociálnej starostlivosti. Vo Vašom prípade by ste pre mamičku potrebovali opatrovateľskú starostlivosť a toto sú zariadenia a inštitúcie ktoré by Vám mali túto starostlivosť zabezpečiť. Je síce pravda, že niektoré zariadenia ADOS poskytujú aj sociálne služby, ale bližšie info najdete v zozname agentúr na stránke ošetrovateľstvo.

Dovolím si reagovať na tento článok aj keď je staršieho dáta.
Je pravdou, že podávanie infúzií cestou ADOS, pokiaľ tento výkon ZP schváli je hradený ZP.
Ovšem lekári veľmi často zabúdajú informovať pacientov, že infúzny roztok ako i iný zdravotnícky materiál použitý pri podávaní infúzie(ako napr.inf.súprava,spojovacia hadička,kanyla,krídielková ihla, a iné) si pacient musí hradiť sám, pretože ho ZP ADOS-kám nehradia.

Dobry den, obraciam sa na Vas s prosbou pomoc. Staram sa o svoju mamicku po tazkej mozgovej porazke. Mozgovu porazku dostala pred mesiacom. Je ochrnuta na pravu stranu, s okolim nekomunikuje a nespolupracuje. V nemocnici mala zavedenu sondu, ale posledne dni v nemocnici prisli na to, ze vie prehltat, prave preto ju aj prepustili. Doma vsak musela dostat nejaku infekciu, pretoze sa jej hltanie zhorsilo a potravu a tekutiny prijima velmi problematicky. Taktiez ma horucky uz tyzden 38C, ktore ani antibiotikami sa nedaju znizit. Jedina pomoc, aj podla doktora je podavanie infuzii Prave pre to sa obraciam na Vas, ci by sa dalo poskytnut nam nejaku pracovnicku, ktora bude chodit pichat infuzie starkej (infuzie doktor vypise). Pracovicka, ktora chodi z adosu nema v kompetenciach pichat starkej infuzie. Bohuzial ona je uz velmi dehydrovana a socialne zariadenie sa neda zabezpecit, kvoli plnemu az preplnenemu stavu. Za rychlu reakciu Vam vopred dakujem. Valeria z Lucenca.

Skúste sa obrátit na všeobecného lekára, nech Vám doporučí inú ADOS. Sestra pracujúca v ADOS, je kompetentná podávat infúzie, na základe ordinácie všeobecného lekára. Nevidím v tom žiadný problém.

Dobrý deň,
Obraciam sa na Vás z naliehavou prosbou. Mám otca po v nemocnici po mozgovej príhode a imobilného. Vybavila som mu pobyt v dome pre seniorov, kde bude mať kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Bohužiaľ sa mi skomplikovala život
jeho kamarátka, ktorá sa začala miešať do nášho života a ovplyvňuje otca negatívne a nesúhlasí, aby ho previezli do penziónu. Otec potrebuje 24 h. starostlivosť a domáce prostredie nie je na to prispôsobené. Som z toho zúfala.
A tak sa pýtam či má právo lekár prepustiť takto ťažko chorého človeka do domáceho nevyhovujúce prostredia, kde bude sám bez pomoci a či ja ako dcéra mám právo zakázať cudzej osobe prístup k môjmu otcovi.
Ďakujem za odpoveď. Gajdošová

Dobry den
Chcela by som sa spytat moj otec je v poslednom stadiu rakoviny kedze neje a poriadne ani nepije potreboval by sestricku ktora by mu aspon raz denne chodila davat infuzie domov kedze nemocnicu odmieta… bohuzial je pred vianocami a uz ani Ados nam stym pomoct nevie kedze takmer vsetky sestricky maju uz svoje pacientky pridelene a ostatni dovolenku… existuje este nejaka moznost? Za skoru odpoved vopred dakujem
Denisa