Agorafobia a sex

Prosim Vas poradte mi. Manzel dva roky trpi diagnozou agorafobia. Uziva lieky Coaxil, Atarax a Fevarin. Nas sexualny zivot nie je ziadny. Milujeme sa raz za dva mesiace. Uplne ochladol. On nema potrebu, jeho to totiz ani nenapadne. A ked sa ja snazim, mozem sa rozpustit na kolomaz, povie mi zlatko vies, ze to nejde. Co mam robit? Som zufala. Uz ma napadol aj rozchod, ale nechcem opustit muza za to, ze je chory. Dakujem.

Miriam, sexuálne poruchy pri diagnóze agorafóbie môžu byť z rôznych dôvodov. Môže to byť v dôsledku depresie, kde je to jeden z príznakov, alebo kvôli stratenej sebadôvere manžela v sexuálnej oblasti, kde pomáha sexuálna terapia, resp. citlivý a vnímavý rozhovor na tému spolužitia, prípadne v tom niekedy hrajú rolu aj vedľajšie účinky liekov. Doporučujem konzultovať psychiatra, prípadne tiež vyhľadať terapeuta, ktorý pracuje s agorafóbiou a sexuálnymi problémami. Ideálnou voľbou je samozrejme muž, môj chlap bol takto u psychológa a po asi 4-5 stretnutiach sa vzťah posunul ďalej. Dokonca sme boli na jednom spoločnom sedení, ktoré nás oboch posunulo dopredu. Liečba prvej voľby u agorafóbie je kognitívno-behaviorálna psychoterapia - pozri si napríklad v google wikipédiu a pojem agorafóbia.

Coaxil ako jediny nema vplyv na sexualitu, ale druhe lieky co berie ano