Ak myóm rastie, treba ho mesiace sledovať?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o kontakt na MUDr. Redechu. Mám 34 rokov a bola mi navrhnutá hysterektómia (odstránenie maternice) kvôli myómu, ktorý má 6x7 cm. Mám síce dve detičky, ale radšej by som volila embolizáciu, ak by to išlo. Rada by som sa o tom s pánom doktorom porozprávala, o výhodách a rizikách tohto výkonu. Ďakujem.

Nemusí to byť hneď hysterektómia. Pred rokom som na tom bola podobne ako Ty (aj môj myóm mal podobné rozmery). Operovali ma rezom brucha a odstránili len myóm (tiež mám 2 detičky), ale záležalo mi na tom, pokiaľ sa dá, nech maternica zostane.

Ďakujem za povzbudenie. Kde Ťa operovali? Robili ti len myomektómiu alebo enukleáciu? Mne povedali, že by bolo veľké riziko prasknutia maternice, ak by som ešte otehotnela.

Ahoj, som rok po embolizácii, deti môžem mať koľko chcem. Ten zákrok vyzerá zložito, ale je to veľmi jednoduché a hlavne nemá to žiaden vplyv na tehotnosť. Tá operácia sa vykonáva pri plnom vedomí, tak je to trochu nepríjemné, keď som to celé sledovala, ale dalo sa to zvládnuť. Veľa šťastia.

Ahoj, po embolizácii ma to bolelo ako keď som mala menštruačné bolesti. Dva týždne po operácii, potom bolesti ustúpili. Keď prišla prvá menštruácia, myslela som že skapem od bolesti. Volala som lekárovi, a povedala mu, že mám veľké bolesti už osem dní. povedal, že je to v poriadku a je to dobré znamenie, že operácia bola úspešná. tak som sa napchávala liekmi, a po menšt. bolesti prestali. on mi sám povedal, že druhá menšt. bude už v poriadku. a bolo to tak. a odvtedy je to super. celkovo od operácie sa cítim výborne. nie som unavená, podráždená, vysílená. Akurát sa liečim na hematológii, lebo som bola tak vyšťavená z červených krviniek, až sa čudovali, že mi ešte nedávali transfúziu krvi. mala som veľmi silné menštruácie. ale už sa to všetko upravilo a je mi dobre. veľa šťastia.

Ahoj Betka. A aj sa Ti to zmensilo alebo nie? Ja som mala skoro 6 cm a mesiac po embolizacii na kontrole sa mi to nezmensilo ani o kusok. Chcem mat deti, ale ak sa to nezmensi, tak tazko. Ja som mala prvu menstruaciu po embolizacii bez bolesti, zato druhu hroznu. A hocikedy ma to este vecer boli. Tebe sa to aj zmensilo?

Ahoj Lenka, po embolizácii som išla na prvú kontrolu po troch mesiacoch a zmenšilo sa mi to o polovicu. Pôvodne to malo asi 7 x 7 cm. Postupne po každej kontrole to bolo menšie a menšie. Teraz to bol rok, a mám to asi 0, 5x1 cm. scvrklo sa to ako slivka. a ja som vedela už po druhej menzes, že je to menšie, lebo som už tak veľmi nekrvácala a nemala som už táké bolesti. Stále to bolo lepšie a lepšie. Na poslednej kontrole to lekár už ťažko našiel, povedal, že keby o tom nevedel, tak to ani nevidí. Tie bolesti ti určite časom prejdú, myslím si, že sa ti to bude postupne zmenšovať. Buď trpezlivá. Veľa šťastia.

Ahoj Betka, dakujem moc za odpoved aj podporu. No ja idem v januari na dalsiu kontrolu, tak som zvedava. Dufam, ze nebudem vynimka a tiez sa ten “votrelec” zacne scvrkavat :slight_smile:

Ahoj Betka. Dnes som bola na kontrole a skoro o polovicu sa to zmensilo, taka som rada.

Nie, nie tento zakrok embolizaciu myomov robi aj pan prednosta Kodaj v Ruzomberku, je velmi mily, laskavy, poradi Vam, pomoze. Ja som bola pri nom na tejto operacii a som spokojna nadmieru s jeho odbornostou. Vrelo ho odporucam aj inym zenam, co maju ten isty problem myomy. Vela stastia, Erika.

Ahoj Betka. Aj ja som po embolizacii myomov, je tomu 5 tyzdnov. Chcem sa Ta opytat, ak Ti to tvoji doktori povedali - ako dlho treba pockat s tehotenstvom po tejto operacii, aby nenastali dake komplikacie? A este za aku dlhu dobu sa Ti ten myom zmensil? Dakujem Ti za radu.

Ahoj betka ja mam 28 rokov, silne bolesti mavam, dost silno pri tom krvacam, dostavala som uz aj tranzfuziu krvi, caka ma embolizacia v ba. dost sa toho bojim. chcem sa opitat ci pri tomto zakroku aj uspavaju, davaju do narkozy. prosim porad mi.

Ahoj. ale ano mam, ja mam myom a mam ho dost zle ulozeny, mam ho v tej koliske kde sa ukladaju deti a nevedia sa tam dostat. preto mam ist teraz na embolizaciu do BA. cakam na objednanie. dost ma desi to, ze sa pri tom neuspava neviem ci to zvladnem mam strasny srach.

Nemám to odskúšané, ale čítala som, že myóm sa dá vraj odstrániť, keď budeš konzumovať javorový sirup so sódou bikarbónov… dá sa to vygoogliť ten recept…

Tak, tak, aj u nás to tak robia… vyberajú maternice jedná radosť a vôbec neupozornia, že je aj iná možnosť…

Dobrý deň
môžete mi napísať meno lekára, kt Vás operoval, táto metóda sa mi javí prijateľná, no info mám zatiaľ len z internetu, konzultácia s lekárom by bola lepšia
Ďakujem.
S pozdravom
Simona

Zeny viete mi poradit? Mam 44 rokov, zistili mi myom v maternici 8 cm velky, lekar mi chce vybrat celu maternicu, ale ja sa bojim a radsej by som volila inu alternativu a tu citam o embolizacii, robia to aj starsim zenam? Alebo len mladym a ze ci to robia aj v Kosiciach ak ano, kde presne lebo som z vychodneho Slovenska, vdaka vsetkym, ktori mi poradia.

žienky viete mi poradit mam 44rokov zistili mi myom v maternici 8cm velky a lekar mi chce vyoperovat celu maternicu ja sa toho bojim a tu čitam o inej metotde embolicacii. vie mi daktora poradit či to robia aj staršim ženam či to robia aj v Kosiciach ak viete presne aj kde a kto poprosila by som kontakt daka

Sledovanie myomu ho neodstrani, ale yam / diosgenin moze zastavit jeho rast, silne enzymy, najma entericky pokryte ho mozu rozpustit a jod a selen ako doplnky sa tiez podielaju na hormonoch a tvorbe enzymov, tj tiez mozu pomoct. Ale kto len vyckava a “pozoruje”, nakoniec sa docka takeho narastu, ze nepomoze nic ine ako operacia. A tam casto lekari barbarsky vyberu vsetko, lebo tak je im to pohodlnejsie.

Betka, ja mám podobný problém a tiež mi odporúčali hysterektómiu, ale stalo sa niečo minimálne zaujímavé. Myóm mám už niekoľko rokov. 22. 4. mal veľkosť 5, 64x6, 2 cm, 21. 6. 6, 5x8 cm a k tomu vysoké hladiny estrogénov. Čiže za necelé 2 mesiace narástol skoro o 2 cm. Poviem popravde bola som dosť zúfala, nakoľko mám strach z operácie. V rokom čase od posledného merania som začala používať liečbu magnetmi (magnetické srdce-vraj po ňom niekomu zmizli cysty, magnetické šperky-vraj odstránili rôzne problémy a začala som piť zmagnetizovanú vodu). No a čo sa stalo? Keďže som mala ísť na opakovanú kontrolu hormónov a to my vyšlo o 12 dní od posledného merania, tak som si nechala zmerať aj môj myóm. Dúfala som, že magnetmi sa mi ten radikálny rast myómu zastavil. No na moje veľké prekvapenie môj myóm sa radikálne zmenšil na 6, 2x6, 5cm. Už nemal vajcovitý tvar, ale guľatý. Tak teraz neviem čo spôsobilo jeho zmenšenie, či tie magnety vplývajú priamo na môj myóm alebo celé to zmagnetizovanie vplýva na môj hormonálny systém alebo na tie merania má veľký vplyv fáza cyklu (nakoľko, keď mal myóm 8cm, tak som bola 3dni pred menštruáciou)… pýtam sa sama seba až skoro 2 cm?.. Každopádne pokračujem s liečbou magnetmi, nakoľko ani Indonal (6mesiacov) , pupalka, vitamín E a podobné doplnky mi nejako nepomohli (vtedy myóm rástol).