Ak myóm rastie, treba ho mesiace sledovať?

Už skoro 2 roky mi gynekológ sleduje rastúci myóm a znepokojuje ma s operáciou, ktorú stále posúva. Mám 33 rokov, zdá sa mi to nefér v tomto veku prísť o maternicu. Nedá sa to liečiť, to ozaj len čakať, až bude najhoršie a vyoperovať všetko? Poradte, dík.

Ahoj záleží od umiestnenia myómu, ak je vo vnútri nedá sa odoperovať, berie sa celá maternica. Je mi ľúto mladých báb, ktoré nemajú dieťa a stane sa im toto, že im diagnostikujú myóm. Ak sa nachádza na povrchu, väčšinou sa nemusí brať komplet všetko. 2 roky a on to len sleduje? Mojej mame vyoperovali myóm, keď už mala maternicu ako v 3 mesiaci, skoro som si to išla s tým dotyčným vybaviť!

Monika, a ty nemas ziadny problem zdravotny? Myslim, ze je najvyssi cas to riesit a zmenit gynekologa, aspon ja by som to spravila uz davno.

A ked zmeni gynekologa, tak co dosiahne? Ved hadam ten lekar vie, co robi. Myomy su benigne, cize nezhubne nadory. A strasne nevyspytatelne, co sa tyka ich spravania. Samozrejme, zalezi aj od veku pacientky. Nerodiacim mladym sa snazia maternicu zachranit, u starsich sa samozrejme vybera. Ale to vsetko este zavisi od tazkosti, od ulozenia, od velkosti, od inych vysetreni. A samozrejme, ked nerobi problemy, tak sa len sleduje, prezoze ak zena pride do klimakteria bez tazkosti, vtedy sa myom zacina zmensovat. Niekedy az vymizmne. Preto to sledovanie - pre ktore radis vymenit lekara. Ved je logicke, ze kazdy nalez je iny, kazda zena ina, tak tam nie je jednoznacny postup, co robit s myomom. Najlepsie vymenit gynekologa. To je najjednoduhsie.

Ahoj, som jedna z Vas. Taktiez mi pred 2 tyzdnami gynekologicka nasla myom na maternici. Vraj je 4 cm, co sa povazuje za dost velky. Pred rokom som absolvovala ultraznuk a bolo vsetko ok. Toto by som naozaj necakala, lebo nikdy som nemala vazne zdravotne problemy. Hovorim to preto, lebo stojim pred podobnym rozhodnutim. Treba si uvedomit, ze sme mlade baby plne hormonov, preto je tendencia myomov v mladsom veku vyrazne rast. Takze s najvacsou pravdepodobnostou sa ti casom este viac skomplikuje zdravotny stav aj s ostatnymi nasledkmi, ktore sa docitas v hocktorej odbornej literature. Preto aj ja sa chystam na operacny zasah, napriek vahavemu a oddialujucemu pristupu mojej gynekologycky. Nemam co stratit, praveze cim skor, tym je vacsia sanca na zachranu maternice. Nemam zatial deti, ale chcem mat. A nechcem sa potykat s problemami s otehotnenim, s potratmi a napokon stratenymi nadejami. Mam znameho, je gynekolog, k nemu sice nechodim, ale konzultovala som to aj s nim a vacsina gynekologov oddialuje operaciu. Mozno s obavy, keby nieco tak, ruky prec, chapem ani oni to nemaju lahke povedat zasadne rozhodnutie. Akurat ti povedia pre a proti. Preto zvaz tie “pre a proti” vo svojej situacii t.z. velkosti tvojho myomu, umiestnenia, sprievodnych tazkosti, ci mas/nemas deti a pod. no a musis sa rozhodnut. Prajem Ti a dufam ze spravne.

Ahoj, ja mam len 18. rokov a vcera mi doktorka povedala, ze na maternici mam myom 1,2 cm, neviem, ci je to mozne, ale asi je to geneticke, pretoze to mala aj moja mamina. Dvakrat potratila, dvakrat pri porode skoro zomrela. Po druhom porode jej museli vybrat maternicu, ale ja to nechcem. Strasne sa bojim, ze nebudem moc mat deti, pretoze ja ich mam strasne rada. Co mam robit? Co s tym doktorka zmoze? Priatel povedal, ze bude stale pri mne, ale to mi do buducna babo nevynahradi.

Ahoj, chcem reagovat na tvoj problem s myomom. Mam 31 rokov, a myom mi zistili v marci 2008. Lekarka mi odporucila operacny chirurgicky zakrok, pri ktorom by mi z maternice myom odstranili. Ja som ale bola proti, lebo ked som si predstavila, ze by som mala mat rozrezane brucho, maternicu a zakrok, nechcelo sa mi ist do toho. Presla som k inemu lekarovi, ktory mi povedal, ze nic rezat nebudeme a poslal ma k inemu lekarovi do ruzinovskej nemocnice v Bratislave. Ten mi vysvetlil, ze existuje liecba myomu, ktora nie je u nas este moc znama. Je to embolizacia myomu, a tak sme sa dohodli. Jeden den som prisla, druhy mi to zoperovali, treti som isla domov. Je to specialna operacia, po ktorej mam malicku polcentimetrovu jazvycku na slabine a po 10 dnoch som ani nevedela, ze mi nieco robili. Teraz som mesiac po zakroku a citim sa vyborne.

Pred rokom apol som bola u svojej lekarky, mala som uz viac ako pol roka silny menzes, niekedy som nevedela dojst do prace kvoli silnemu krvacaniu, pani lekarka ma vysetrila a skonstatovala, ze som zdrava a vsetko je v poriadku, v lete som bola na klasicku prehliadku a skonstatovala 10 cm myom, takze rovno som sa bola objednat na operaciu. Vybrali mi maternicu, vajecniky ostali, ale nikto ma neupozornil, ze je ina moznost liecby.

Ahoj Betka, zaujal ma tvoj príspevok ohľadom embolizácie myómu. Chcela by som sa spýtať, či to robili priamo v ružinovskej nemocnici, ak áno ktorý lekár? A posledná otázky o aký veľký myóm išlo? Ja mám tiež tento problém a podobne ako Ty sa klasickej operácii bránim, najmä keď nemám žiadne závažné problémy. Ďakujem za odpoveď.

Ahoj Evka, odpovedám ti na tvoj odkaz. Bola som hospitalizovaná v ružinovskej nemocnici, ale samotný zákrok mi robili v štátnej na Miczkiewicovej. Celú vec mi vybavoval v ružinove MUDr. Redecha Mikuláš mladší, ktorý potom všetko somnou absolvoval. ( prevoz sanitkou tam a naspäť,…) Je to veľmi milý mladý doktor, ktorý mi všetko dopodrobna vysvetlil. Veľmi ma to zaujalo a ukľudnilo. Nebudem ti vypisovať celý postup, najlepšie bude ak si ho telefonicky vyhľadáš a dohodneš sa s ním. Teraz som tri mesiace po tom zákroku a môžem ti povedať že je to na neporovnanie. Vtedy som krvácala aj týždeň vkuse, nehovorím o ďalšom týždni čistenia. Teraz krvácam dva dni a to slabo. Myom som mala veľký asi 6x6 cm. Veľa šťastia. betka

Ahoj Betka, prosím ťa, ako ti to operovali - nie rezom cez brucho? Nemôžeš napísať viac o tom zákroku - embolyzácii myómu? Mám ten istý problém ako Evka a odmietam operáciu. Veľmi mi tým pomôžeš - nie som z BA, tak to tam nepoznám a informovala by som sa o tom aj u nás.

Ahojte. Tak ja som sa prave vcera dozvedela, ze mam 4 cm myom a cakam na vysledky. Zmenila som gynekologa a on mi urobil vsetky potrebne vysetrenia aj hrcku na prsniku mi nasiel. Ta moja doktorka ma 18 rokov liecila bez komplikacii. To nepochopim. Tiez ma posielaju na operaciu, a ze mi urobia sterlizaciu. Tak neviem sa rozhodnut, poradte.

Ahoj Diana, tento typ operácie sa robí len v Bratislave v Ružinove v spolupráci so štátnou nemocnicou. Brucho sa vôbec nereže, robí sa to cez tepnu na stehne pravej nohy, tepna vedie aj do maternice a kontrastnou látkou sa tento myom umrtvi. Vlastne sa z tela neodstrani, ale umrtvi sa v tele, zastavi sa prijem živín pre neho a on postupne odumiera až sa scvrkne ako slivka. Mne sa zmenšil za mesiac o polovicu. Ono to znie možno všetko komplikovane, ale celé je to veľmi jednoduché. Nebola som vôbec v narkóze, umrtvili mi iba to miesto vpichu lokálne. Treba sa skontaktovať s tým lekárom a on ti určite o tom povie viac. Môžeš si o tom prečítať aj na internete, ked si zadaš “embolizácia myomu”. Veľa šťastia. Betka

Tak si to tu citam, tie vase pribehy, a prijemne su teda neni. Kazda mame svoje obavy, aj ked mozno o nic nejde. Ja som bola u gynekologa, aby mi potvrdil moje tehotenstvo, som asi tak v 5-tyzdni. Tehotenstvo neptvrdil, jedine co tam videl je myom o velkosti asi 4 cm, ale tehotna som, pretoze som si robila niekolko testov, aj menzes mi meska a prosto to viem. Ale nakoniec ako to aj vyzera, moze to byt mimomaternicove. Uvidim buduci tyzden, ked pojdem na kontrolu. Vsetkym vam prajem len to dobre.

Chcela by som sa opýtať žien, ktoré už majú vyoperovanú maternicu, lebo to čaká aj mňa, či to má vplyv na sexuálnu túžbu, či ochladnem alebo nie. Strašne milujem svojho muža a nerada by som ho stratila aj keď je vemi velmi chápaví časom by mu o mohlo začať vadiť. Ďakujem ženičky vopred za Odpoveď.

Ahoj Betka! Chcela by som sa Ťa opýtať, kolko stoji ten zákrok? Alebo to hradí poisťovňa. Vieš nepatrím k ľuďom ,čo nevedia čo s peniazmi. Ďakujem Ti.

Ahoj Katka, teraz som si prečítala tvoj odkaz. Ten zákrok je plne hradený poisťovňou. Veľa šťastia.

Ahojte, chcem sa opytat ak by som sla na tu embolizaciu, ci po tomto zakroku by som mohla mat normalne aj deticky? Som cerstvo vydata a nechcem prist o tuto radost, lebo aj s manzelom chceme mat rodinku. Prosim, stale len placem, co som sa to dozvedela a strasne chcem vediet, odpovedajte mi prosim, prosim.

Ahoj, ak podstúpiš embolizáciu - odstr. myómu, tak detičky normálne budeš mať, tak sa neboj. Jedine ak odstránia ženám maternicu, tak už neotehotnejú.

Ahoj Betka, ja som bola na embolizacii minuly tyzden a stale mam bolesti v podbrusku. Aj moj myom mal take rozmery. Aj Teba to tak dlho bolelo? Dufam, ze aj mne sa zmensi. Povedal Ti doktor aj co dalej, ak sa uz zmensovat nebude, musi ist aj tak von?