Akné a antikoncepcia

Dobrý deň,

mám 26 rokov a prakticky od mojich 13 ma trápi akné ( podľa dermatologičky ide o strednú formu) , vždy sa mi objavovalo na brade, okolí úst, na sánke a občas niečo na čele. Celé roky som tento problém riešila u dermatológa, nasadili mi aj ATB liečbu, používala som nespočetné množstvo kozmetických prípravkov volne dostupných v lekárni, aj na predpis od dermatologičky Differine a Zinerit. Všetko malo iba čiastočný efekt. Pleť som si vždy poctivo čistila ráno aj večer, plus pravidelné návštevy kozmetičky. Dokonca som sa stretla s názorom, že výskyt akné na brade môže signalizovať gynekologické ochorenie alebo ochorenie močových ciest, absolvovala som teda prehliadku u gynekológa a urológa všetko s negatívnym výsledkom. Záver bol teda asi taký, že mám nerovnomernú hladinu hormónov v tele (na vyšetrení u endokrinológa som však nebola) a môžem skúsiť hormonálnu antikoncepciu. V 19 som sa teda rozhodla, že to skúsim a gynekológ mi napísal Belaru. Po pár mesiacoch užívania som mala pleť ako v detstve, čistú bez jedinej chybičky, dokonca som opäť po rokoch nemusela nič maskovať make upom a v lete som ho vôbec nepoužívala. Samozrejme, že som sa občas stretávala s názormi ako je HA škodlivá a pri dlhodobom užívaní mi môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Pýtala som sa na to aj môjho gynekológa a ten mi povedal, že Belara je nízkohormonálna antikoncepcia a teda nie je potrebné robiť nijaké pauzy. Po 4 rokoch nepretržitého užívania som sa predsa len rozhodla vysadiť HA, že snáď, keď už mám 24 rokov sa mi akné už nevráti… omyl. po 3 mesiacoch natalo rapídne zhoršenie, zápalové procesy, a vyrážky sa vrátili v plnej kráse. Dokonca som si všimla, že sa mi “pokazila” aj koža na čele na hranici kde začínajú rásť vlasy. Mala som šupinaté červené fliačiky vo vlasovej pokožke aj pozdĺž čela. Vyriešila som to umývaním si vlasov iba šampónom Eucerin, ktorý je na ekzematickú pokožku so sklonom k psoriáze a atopickému ekzému. Šampón mi po niekoľkých týždňoch zabral, ale akné bol stále problém. Rozohodla som sa teda opäť Belaru nasadiť a po 3 mesiacoch sa opäť moje problémy s kožou vyriešili. Po viac ako roku som sa znova pokúsila vysadiť HA, ale efekt bol rovnaký a po 3 mesiacoch zhoršenie. Teraz mám 26 rokov a pocit, že bez HA asi už pleť mať nikdy zdravú nebudem a preto ma zaujíma Váš názor či dlhodobé užívanie Belary nemôže mať o niekoľko rokov nejaké negatívne dopady na moje telo. Prípadne ak poznáte ešte nejakú inú efektívnu liečbu na akné rada si ju vypočujem.

Za Vaše názory a rady vopred ďakujem

Dobrý deň.
Vám už pomohla Belara po 3 mesiacoch? Ja to už budem mať 5ty mesiac že ju používam, ale zatial mi nepomohla. Asi pred mesiacom som bola u gynekologičky či by mi nepredpísala niečo iné lebo mi to nepomáha a ona povedala že to nevadí, ževraj to začne účinkovat na 5 až 6 mesiac… no som zvedavá, keďže to akné mám dosť : (…

Ahojte! Ja som brala antikoncepciu, ale kôli vedľajším účinkom som ju prestala brať a vyskúšala som ich veľa. Zostali mi zväčšené žily a bolievajú ma nohy. Mne na to pomohla kyslíková dotyková infúzia u nás v Trnave. Po 5tich aplikáciách som mala pleť ako novú :) aj psoriázu mi to zmenšilo cca o 80% odporúčam takúto prírodnejšiu cestu než sa tráviť hormónmi.

Ak je Vaša otázka stále aktuálna napadá ma klinčeková pleťová voda v kombinácii s francúzskym ílom. Nie je to invazívne a zaberá : feelgood.sk/produkt/pletova-vo...

hmm praveze aj ja mam na brade a nemam ziadne gynekologicke problemy :smiley: skusala si aj daku velku zmenu stravy?

Dobrý deň,
Vedela by som vám doporučiť jednu nemeckú kozmetiku. Pri záujme mi napíšte na mail: alicatvrdalr@gmail.com