Ako sa dostať k psychológovi

(mada) #1

Dobry den, chcem sa opytat ako mam postupovat, ak chcem chodit k psychologovi. Musim ist za svojou osetrujucou lekarkou a pytat si od nej nejake doporucenie alebo vymennny listok? Alebo sa to riesi cez psychiatra? Budem u psychologa za sedenia platit? Mam poistovnu Union, hoci neviem, ci to s tym ma nieco spolocne. Dakujem.

(R) #2

Mada, k psychologom, ktori nepracuju na poistovnu nemusite mat doporucenie. Na poistovnu, s istymi obmedzeniami / myslim, pocet sedeni, ktore poistovna preplaca / pracuju klinicki psychologovia, a ako to presne funguje sa popytajte tych kolegov, co spolupracuju s poistovnami. Psychologa, psychoterapeuta mozete navstivit aj sama, bez doporucenia, ak ste ochotna za sedenia zaplatit. Cena byva predmetom kontraktu o spolupraci, na 1. sedeni. V clanku “kto je psycholog, psychiater alebo psychoterapeut”, ktory som pre informovanie verejnosti na internete pisala, sa docitate o rozdielnosti vzdelania a naplne prace a zakladnych rozdieoch v pojmoch, nakolko si to ludia bezne mylia. Psychologov klinickych, poradenskych, dopravnych, pracovnych a inych najdete na internete, dalej na stranke Slovenskej komory psychologov a zoznam psychoterapeutov na stranke Slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti. Psychologicka Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

(mada) #3

Dobre, tak ake su potom moznosti pre ludi, ktori si za sedenia nemozu dovolit zaplatit (co je aj moj pripad)?

(R) #4

Mada, tak, ako som pisala mate moznost kontaktovat sa s klinickymi psychologmi, ktori maju zmluvy s poistovnami. Niektori psychologovia su zaroven aj psychoterapeutmi / co je dalsie nadstavbove niekolko rocne vzdelanie a aj prax / podrobnejsie je o tom popisane na stranke slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti. To, ake sluzby umoznuje ludom spolocnost, a plati zdravotna poistovna odbornikom aj lekarom aj psychologom, je vysledkom vyspelosti celej spolocnosti a jej hospodarenia. Na Slovensku je to takto, nakolko sa vseobecne aj medzi ludmi menej uvazuje, ze vplyvom psychiky moze ochoriet nase telo. Rita Svihranova, Poradensky psycholog, psychoterapeut.