Ako sa dostať k psychológovi

Dobry den, chcem sa opytat ako mam postupovat, ak chcem chodit k psychologovi. Musim ist za svojou osetrujucou lekarkou a pytat si od nej nejake doporucenie alebo vymennny listok? Alebo sa to riesi cez psychiatra? Budem u psychologa za sedenia platit? Mam poistovnu Union, hoci neviem, ci to s tym ma nieco spolocne. Dakujem.

Mada, k psychologom, ktori nepracuju na poistovnu nemusite mat doporucenie. Na poistovnu, s istymi obmedzeniami / myslim, pocet sedeni, ktore poistovna preplaca / pracuju klinicki psychologovia, a ako to presne funguje sa popytajte tych kolegov, co spolupracuju s poistovnami. Psychologa, psychoterapeuta mozete navstivit aj sama, bez doporucenia, ak ste ochotna za sedenia zaplatit. Cena byva predmetom kontraktu o spolupraci, na 1. sedeni. V clanku “kto je psycholog, psychiater alebo psychoterapeut”, ktory som pre informovanie verejnosti na internete pisala, sa docitate o rozdielnosti vzdelania a naplne prace a zakladnych rozdieoch v pojmoch, nakolko si to ludia bezne mylia. Psychologov klinickych, poradenskych, dopravnych, pracovnych a inych najdete na internete, dalej na stranke Slovenskej komory psychologov a zoznam psychoterapeutov na stranke Slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti. Psychologicka Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

Dobre, tak ake su potom moznosti pre ludi, ktori si za sedenia nemozu dovolit zaplatit (co je aj moj pripad)?

Mada, tak, ako som pisala mate moznost kontaktovat sa s klinickymi psychologmi, ktori maju zmluvy s poistovnami. Niektori psychologovia su zaroven aj psychoterapeutmi / co je dalsie nadstavbove niekolko rocne vzdelanie a aj prax / podrobnejsie je o tom popisane na stranke slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti. To, ake sluzby umoznuje ludom spolocnost, a plati zdravotna poistovna odbornikom aj lekarom aj psychologom, je vysledkom vyspelosti celej spolocnosti a jej hospodarenia. Na Slovensku je to takto, nakolko sa vseobecne aj medzi ludmi menej uvazuje, ze vplyvom psychiky moze ochoriet nase telo. Rita Svihranova, Poradensky psycholog, psychoterapeut.