Ako sa zbaviť stresu zo straty kamarátov?

Ahojte, som v ťažkej situácíí, kamarátka sa na mňa hnevá za niečo, čo som jej vôbec neurobil. Plačem, aj v noci, nemôžem spať. a nemám ani chuť do jedla. A zvýšil sa mi krvný tlak a je mi na zvracanie. Poraďte mi, čo mám robiť?

Martin, ak sa nemozes s nou stretnut, skus jej napisat list - mail a vysvetlit jej, ako vnimas situaciu ty. Ty mozes spravit cokolvek len za seba, ak ta kamaratka nepocuje, nevypocuje, alebo ti neveri, bohuzial za nu nespravis nic. to by musela ona chciet pocut, verit ti a podobne. Ak mas este ineho kamarata, kamaratku popros ich, aby ta vypoculi. Pripadne, ak mas dobry vztah s rodicmi, starymi rodicmi, alebo s niekym z rodiny, kto je ti blizky porozpravaj sa s nimi. Ak by ti toto vsetko nepomohlo a tvoj psychicky a zdravotny stav by sa nezlepsoval, vyhladaj psychologa, ktory ta podpori vo vyrovnavani sa so stratou kamaratky. Psychologicka, psychoterapeutka, Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

Dobrý deň, mám pocit, že strácam väčšinu kamarátov. Vždy sme chodili vonku ako partia, ale zrazu ma nikam nevolajú a už si len na Facebooku prečítam, kde a kedy boli vonku a ako sú radi spolu, pritom vždy toto písali aj mne. Nespomínam si na nič, prečo by sa mohli uraziť.

Alexandra, preco sa ich priamo neopytate, co sa deje?

To sa s tým musí vyrovnať! Viem, že to je ťažké, ale nedá sa nikoho nútiť! Dnes to robí napríklad aj doba konzumného spôsobu života! Niektorí ľudia sa utiahnu, lebo nemajú peniaze a hanbia sa za to! Veru, je to tak! Aj mne je ťažké, lebo som 50-čka, ktorá bola zvyknutá na spoločenský život, ale za posl. 6 rokov som stratila asi 15 dobrých známych aj priatelov, buď preto, lebo umreli, alebo preto lebo nemajú peniaze a nechápu, že mne to nevadí! Alebo preto, lebo odomňa čakajú, že ja budem platiť a to mi už ale vadí, lebo tiež mám peniaze akurát na prežitie! Tak, že tak! A čo je ešte horšie: nemôžem nájsť ani partnera, lebo tiež si myslia, že ženy idú len na peniaze, alebo oni si myslia, že ak som staršia dáma, ktorá neplače furt, že nemá peniaze, tak ich mám na rozdávanie! No je to hnusný svet peniazí, a preto strácame priateľov! Chyba nie je v nás, ale v systéme a ľudí, ktorí žijú v zajatí reklám, ktoré nám núkajú na každom kroku všetko aj nepotrebné a absolútne zbytočnosti!

Alexandra, porozmýšľaj, či nejakým spôsobom nie si na vyššej, alebo podľa nich na nižšej úrovni? Zmýšľaním, či skutkami, úspechom, charakterom, duchom a v neposlednom rade finančne? Dnes sa ľudia členia na rôzne vrstvy a kto je niečím iný, niečím vynimočný, nechcú ho! Kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť - staré ľudové múdrosti to potvrdzujú! Ak si mladá, žiadny problém: nájdi si nových priateľov podľa spoločných záujmov, ale hlavne spoločenských postavení! Bohužiaľ, dnes sa vracia naspäť to, čo naši prarodičia prežívali! Ak poznáš históriu, dáš mi za pravdu, dejiny sa stále dookola opakujú ako špirála! Veľa šťastia a nesmúť za nimi - takí “priatelia” si nezaslúžia tvoje duchovné kvality!

Ahoj martin.
volam sa vladko, som z krupiny. zaujal ma tvoj zufaly krik o pomoc. este stale to trva? alebo uz mas ine problemy? musis sa zdvoverit doma, mna mama najlepsie pochopi. na baby si davaj bacha. jedna odisla a neboj sa, druha pride. ! pacia sa mi tvoje obrazky fotky. si fajn chalan. ake mas konicky? studujes ci robis? ja studujem na gymnaziu, potom pojdem na vysku. drzim ti palce.