Ako vybrať kliešťa správne

Dobrý deň, našiel som si na nohe kliešťa, prečítal som x článkov o tom, ako si ho správne vybrať, ale nie som si istý, čo si z toho mám vybrať. Vraj sa má uchopiť do pinzety a vykývať, ale sa bojím, aby som ho nerozpučil nad hlavou, druhý návod je natrieť ho olejom alebo krémom a gázou ho vykývať, ako ste to robili vy?

Treba si dať urobiť testy na boleriózu a encefalitídu, ak nemám žiadne príznaky? Ak ste niekto už také niečo absolvovali napíšte prosím kde sa to robí a koľko to stojí. Ďakujem.

Zdravim. Kliesta nikdy nepotierat olejom a ani nijakym mastnym kremom. Kliest neznasa kysle prostredie, akym je mydlova voda, resp. ocot. Kliest po kratkom case vylezie a potom ho len pomocou pinzety odstranite. Co sa tyka liecby, alebo inych komplikacii, to sa musite poradit s lekarom. Drzte sa.

Ďakujem za radu. Ešte by som sa chcel opýtať, čo a ako dlho si mám sledovať po tom, ako ho vyberiem? Ako má vyzerať po vytiahnutí? Podarilo sa mi to vytiahnuť, ale neviem či správne, bolo potrebné trocha potiahnúť, čo sme sa báli, aby tam hlava neostala. Teraz neviem, či sme úspešní alebo nie.

Zdravím, pred dvoma dňami sa mi na bok jeden prisal, nechal som ho trocha nacucať, aby sa mi potom lahšie vyberal. Tak som ho natrel krémom (a zistil som, že je to riadna blbosť, pretože kliešt vypustil trochu tekutiny (krvi)) a už som mal pripravenú pinzetu že ho vytiahnem, ale on sa sám vytiahol a ešte potom aj žil. Takže dusiť kliešta nieje moc dobrý nápad.

Veď ale práve tým, že si ho dusil krémom sa ti sám asi vytiahol, takže si nemusel riskovať vyťahovanie pinzetou a možnosť odtrhnúť mu hlavičku.

Osvedčenou metódou na odstránenie kliešťa je jeho vytiahnutie jemným, ale sústavným ťahom von. "Ideálne je, ak sa to robí pinzetou. Ďalším spôsobom je potrieť miesto mydlovou penou na tampóne, miesto vpichu a kliešťa prikryť penou. Po chvíli sa kliešť sám uvoľní, dá sa uchopiť a vytiahnuť bez námahy. Ranu je dobré dezinfikovať. Treba mať na pamäti, že zdroj prenosnej infekcie sa nachádza v zažívacom trakte kliešťa. Preto si pri jeho rozpučení treba bezodkladne dezinfikovať alebo poriadne mydlom umyť ruky.

Zdravim vsetkych, ja uz som mal vela krat kliesta a mojou osvedcenou metodou je zlahka olejom ho potierat, pokial sa sam nepusti. Niekedy to trva dlhsie, zalezi ako hlboko je prisiaty. Raz mi to trvalo az hodinu, kym sa pustil. Ale vzdy mam istotu, ze je vonku cely. Pri vytahovani pinzetou alebo nejak inak sa moze stat, ze hlavicka zostane tam a potom su s tym problemy. Treba ist lekarovi.

Ja som mala kliešťa a prečítala som si, čo ste napísali. Tak som to spravila a pomohlo to. A potom ešte liezol po servitke.

Na vybratie kliešťa sú osvedčené 2 metódy. Namydlený tampóm položiť na kliešťa a slabým tlakom s krúživým pohybom (je jedno ktorým smerom) ho do 20 sekúnd vytiahnete. Druhý spôsob je za použitia pinzety dobré video na http://www.ako-vybrat-kliesta.sk/ a tretí je že vraj ho len jednoducho nasliniť a odpadne sám (zatiaľ neoverené) Hociktorý spôsob je dobrý ale použiť olej alebo krém sa neodporúča z dôvodu dusenia sa kliešťa a následného vyvrátenia obsahu žalúdka do krvného systému.

Kliešť sa dá vybrať viacerými spôsobmi. Dá sa vytrhnúť to by malo byť najlepšie, krútením uvoľňuje jed do krvy ale robí sa to aj tak. Dá sa pinzetou, rukou odtočiť v protismere hod. ručičiek. Používa sa aj mydlo alebo olej, pridusí sa.

Ale teraz uz odbornici tvrdia, ze najlepsie je vytrhnut a nie krutit. Kazdy inak. Hlavne je ho celeho vytiahnut!

Presne tak, moznosti je kopu ale najdolezitejsie je, aby kliest isiel cely von!!!

hlavne jeho výber netreba uponáhľať :slight_smile:

Jak uponahlat? Co sa na tom da uponahlat?

Ahoj danicccka - mnohí sa ponáhľajú a netočia len vytrhnú a to je problém!

to ano - pretoze tam moze ostat nejaka cast, najcastejsie hlava :confused:

vraj je dobré ich aj pridusiť krémom najprv trošku

Ahoj natashasha - lenže keď sa pridusia, tak viac bordelu vypustia do tela

ja som sa tohto vzdy strasne bala, ze si ho zle vyberiem a zostane mi tam hlavicka lebo ma s tym doma v jednom kuse strasili

Ale tak keby aj náhodou tak zájdeš k lekárovi a vyberú ti to