Asi je to chrbtica, mozno psychika

Zdravim, mam 28 rokov a moje problemy su trosku rozsiahlejsie, problemy s krizovou chrbticou mam uz skoro 8 rokov. Mozem si za to asi sam, ked som nepocuval svojho oca a aj napriek tomu som ako 15-nast rocny zacal chodit do posilnovne a cvicil som s velkymi vahami. Na tieto problemy som si uz aj celkom zvykol, raz za cas ma to boli, vystreluje mi bolest do noh pri chodzi. Dalsie problemy zacali pred asi dvoma rokmi, ked som si uvolnoval krcnu chrbticu, a na par sekund som stratil videnie. Velmi ma to vystrasilo a od vtedy sa to vlecie. Najskor to boli len bolesti hlavy, spojene s uzkostou. Stale som myslel na to, ze co ked mam nejaky nador na mozgu, alebo aneurizma. Tak som isiel na MRI mozgu, kde nic nezistili. Kazdopadne problemy pretrvavali, nemohol som spavat, stale som myslel na najhorsie. Bol som u ortopeda, neurologa, ktory mi povedali, ze vsetko je ok. Ze mam zacat sportovat, a cvicit spravne cviky na chrbat. Tak sa snazim trosku. No a moje stavy presli roznymi stadiami, pocity na odpadnutie, bolesti hlavy, krku, a v poslednom case (posledne 3 mesiace) aj pocit, ze sa mi hybe zem pod nohami. Je to velmi neprijemne. Stava sa to kazdy den. Vacsinou to zacne az podvecer, ked som dlhsie na nohach. Rano je to ok. Bolesti hlavy uz nemavam, pocity na odpadnutie velmi zriedkavo a vcera mi zacal taky tik v pravom ukazovaku, no neviem co s tym. Dal som si predpisat Neurol, ale nezacal som ho este brat, kedze nie som moc velkym fanusikom liekov. Ak mi viete poradit budem vdacny. Dakujem.

Martin, vase problemy myslim ze suvisia aj psychikou. Uzkost a obavy z chorob a pocity, ktore popisujete sa daju liecit. Mozete zacat spolupracovat aj so psychologom alebo psychoterapeutom okrem rehabilitacie a spravnych cviceni. Najdete ich na stranke slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti, alebo slovenskej komory psychologov, alebo na internete podla vasho bydliska. Rita Svihranova, psychologicka, www.psychoterapeut.zzz.sk

Dakujem za odpoved, rad by som navstivil psychologa, no ale zijem v zahranici a aj ked moja anglictina je na dobrej urovni neviem, ci by som sa vedel o tom bezproblemov porozpravat. Na Slovensko chodim par krat do roka, ale to by asi nestacilo. Zvazujem, ze zacnem brat ten Neurol a uvidim ci mi to pomoze.

Martin, aj so strednou urovnou anglictiny sa dohovorite. V psychoterapii to je nie len o slovach, ale aj neverbalnej komunikacii. Ja by som vam doporucila radsej zacat s psychologom ako neurologom. Rita Svihranova