Celiakia

Celiakia – gluténová enteropatia – je ochorenie tráviaceho traktu. Je to chronický zápal sliznice tenkého čreva u ľudí s určitými genetickými vlohami. Zapríčinená je neznášanlivosťou bielkoviny gluténu, resp. jeho prvej časti -gliadínu



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/12273-celiakia

Velmi dobre napisany clanok. Moje dlhodobe skusenosti z diagnostiky a riesenia poruchy metabolizmu lepkov, glutenov, , hovoria ze dieta nikdy nevyriesi tuto poruchu len ju pozastavi a nezhorsuju sa manifestacie ci zlepsi sa sliznicna vrstva T. creva a 12tnika. Samozrejme, ze sa tym padom zlepsi vstrebavanie vitaminov a mineralov ako i niektorych stavebnych latok bez toho aby boli dodavane do tela vo zvysenej miere. Ale latentna forma zostava zachovana aj ked, laboratorne ani sondazou nezistitelna. Moze byt casto sposobene ovplyvnenie enteralneho nervoveho systemu, prostrednictvom ktoreho je ovplyvnovany CNS. Treba upozornit aj na skutocnost ze ludia s poruchou met. lepkov, nesmu pit kravske mlieko ani vyrobky z neho. Dokonca vykazuju hned, alebo po case alergicke reakcie na prasok zo zelenych obylnin, jacmen, ,. V mojej diagnostickej praxy som zistil, ze 100% autistickych deti malo poruchu met. lepkov. Dakujem p. doktorke, ze napisala tento clanok, moje poznamky nech berie ako snahu o objasnenie problemu z hladiska mozno jej nedostupnych diagnostik.