Chcete mať "nezničiteľné" svaly?

Objavil ju na začiatku 20. storočia ruský vedec W.S. Gulevič. V roku 1953 ďalší ruský vedec objavil jedinečnú schopnosť karnozínu „pufrovať“ kyselinu mliečnu. Počas svalovej práce dochádza k jej uvoľňovaniu a karnozín dokáže tento laktát neutralizovať. Znamená to, že znižuje množstvo laktátu v namáhaných svaloch. Vďaka zvyšovaniu pH a znižovaniu prekyslenia sú svaly schopné silnejšej kontrakcie počas dlhšej doby. Ak svalom dodáme karnozín, zvyšuje sa ich schopnosť kontrakcie a odolnosť voči únave. Inak povedané – pracujúci sval vytvára kyselinu mliečnu ako produkt svojej činnosti a to je príčinou svalovej únavy. Pri podávaní karnozínu sa sval takmer okamžite zregeneruje a pracuje opäť, akoby nebol vôbec zaťažený. Podľa svojho objaviteľa sa tento proces rýchlej regenerácie svalov, spôsobený karnozínom, nazýva Severinov fenomén. Je to iba jedna z mnohých prospešných vlastností, spojená s touto úžasnou látkou, ktorej vedci pripisujú schopnosť spomaliť starnutie buniek. Ide o silný antioxidant, ktorý prispieva k ich multifunkčnej ochrane, pozitívne vplýva na ich funkčnosť a predlžuje bunkám životnosť.


Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/14221-chcete-mat-neznicitelne-svaly

keby to tak bolo, tak by mali vsetci take svaly nie?

samozrejme, ze chcem ale zadarmo a bez nic nerobenia :smiley: :smiley:

To tak nefunguje to si sa pocas zivota este nenaucila?

Sa musím smiať na Vás babule :smiley: :smiley: :smiley:

Kto by nechcel, že áno :slight_smile:

Len si to vyžaduje čas aj disciplínu

Veru takéto svaly neprídu len tak, nepadnú nám iba tak z neba :slight_smile:

Je to škoda, čo? :smiley:

Nie je to škoda…Treba na tom makať…

len stojí to kopu času a preto mnohokrát to zanedbávame :frowning:

Ale o tom to je, nič nikdy nepríde iba tak :wink:

vysvetli to mojej hlave :confused:

To pochopíš časom bez pochýb :wink:

Vytrvalosť tiež :wink: Nie je to jednoduché

ja možno hej, ale čo moja hlava :smiley:

Musíš si to neustále pripomínať :slight_smile:

mat neznicitelne svaly trva velmi dlho vyzaduje si to velmi vela makania a musi to clovek velmi chciet

To su ake, ze neznicitelne svaly?? To pocujem prvy krat! :open_mouth:

Žeby silné? Odolné? Pevné?