Chrbtica - čo lekár, to iný názor

Zdravím všetkých čitateľov. Chcel by som sa poradiť s niekým, kto má skúsenosti s podobnou diagnózou ako ja, veľmi sa v tom nevyznám, ale opíšem Vám to, čo mám na papieri: kompletná lumbalizácia S1, L3/4 a L5/S1, S1/2 plošný bulging disku bez zmien na neuroštruktúrach, L4/5 plošná foraminálna hernia disku vľavo s kontaktom na durálny vak, edém pravej miešnej miešnej pošvy, hraničná šírka spinálneho kanála. Artróza SI zhybov bilat., Facetová artróza LS úseku., Osteochondrosis, Morbus Scheuermann … Som mladý chalan a mám veľké bolesti, neviem v noci spať kvoli bolesti. Už niekoľko rokov chodím od doktora k doktorovi a stále sa dozviem niečo iné. Jeden doktor dokonca mi zakázal pohyb, na krk mi dal golier a na kríže pás, aby som obmedzil pohyby. Samozrejme z toho som začal priberať a bolo mi viac a viac horšie. Potom som navštívil lekára, ktorý ma vyhodil z ambulancie s nadávkami, že som mladý človek a všetko je to v pohybe a som tučné prasa, pritom som mal výšku 173 cm a váhu 79 kg. Teraz konečne mám všetky vyšetrenia a konkrétne už vedia čo mám na chrbtici. Moja lekárka obvodná mi neodporučila operáciu, že som na to mladý a dá sa to aj iným spôsobom liečiť, tak ma znova poslala k neurológovi, ktorý ma mal vypísať do kúpeľov. Ten však sa ma hneď opýtal, či súhlasím z operáciou a keď som povedal, že nie, že chcem skúsiť kúpele, rehabilitácie a podobne, tak sa somnou rozlúčil a povedal, že nemám žiadne problémy, že je to v poriadku. Prosím ak by ste mi mohli poradiť niekto, kto máte s niečím podobným skúsenosti. Ďakujem.

No mam ine problemy s chrbticou ako ty, ja cakam na verdikt, dufam, ez sa ho zajtra dockam a uz konecne budem vediet, co mi je. Ty aspon vies diagnozu. Podla mna je smiesne, ze si ta dovolil neurolog vyhodit z ordinacie, preco si sa neobratil na jeho nadriadeneho? Pripadne na dozor nad zdravotnou starostlivostou? Toto by si nemal lekar dovolit, nezalezi na veku, ale na diagnoze. Ja by som na tvojom mieste hladala neurologa, ktory bude mat zaujem o pacienta. Mam vselijaku skusenost s neurologmi a dost dlho travalo, kym som nasla jedneho, ktory je ochotny spravit pre pacienta maximum.

Ahoj Sisa. Ja mám z chrbtom problém už 15 rokov. Je to dosť drsné i na psychiku. Som síce z Trenčína, ale možno by mi pomohol. Pošli mi prosím kontakt na doktora.

Mala som problémy s chrbticou skoro rok. Podstatne sa zlepšil moj stav po ozonoterapii v Dunajskej Strede u pána primára Zužiho. Je vynikajúci odborník a má fantastický prístup k pacientom poučí a vysvetlí tvoj nález.

Som z Levočského okresu. S chrbticou mám problém už 10 rokov. Do nedávna som bola len “simulant” a nikto mi neveril. Teraz som na silných analgetikách a nový primár na neurolke mi povedal, že keby som prišla skôr, tak by sa s tým dalo niečo robiť. Teraz mi vraj nepomôže už ani operácia. Pre silné bolesti, nespavosť a únavu som navštívila psychiatra. Pomohol mi. V noci sa vyspím, oddýchnem a potom aj tá bolesť sa lepšie znáša. Skús to.

Zdravim, som 4 mesiace po operacii platnicky L4L5 a mam este protruziu na L5S1 5 mm. Tri tyzdne po operacii bolo vsetko fajn, no potom nastali pocity drazdenia v konecniku, posve, pri moc. mechuri a tie trvaju doteraz. Poviem vam je to strasne. Su to rozne pichave, rezave, palive pocity (urologicke, chirurgicke, gynekologicke vysetrenia a vysetrenie krvi su vsetky negativne aj opakovane) Po case sa pridali bolesti a blokacie v krizoch, vytacanie do strany, dokonca dvakrat seknutie a raz som musela volat rychlu, lebo som nevedela dychat ani plakat. Neviem ako to ma byt po operacii, ale myslim, si, ze nieje v poriadku ak sa po takej dobe bojim dokonca kychnut, pre hroznu pichavu bolest v krizovej oblasti. Snazim sa ako len viem prekonavat, chodim kolko sa da, lebo celodenne lezanie v posteli nic neriesi. Ozval sa mi jeden lekar s tvrdenim, ze ak nieje ziadny pozitivny nalez, ze moj problem moze sposobovat to, ze este stale nerehabilitujem. Ale ja uz som sa pytala dokonca niekolkokrat na rehabilitacie u svojho neurologa, ale zamietol to vraj je este skoro, takisto operater. Neviem teda, ci by mi rehabilitovanie pomohlo, teraz cakam na v poradi uz tretiu MR po operacii. TH chrbtica je bez nalezu a v operovanej casti, vysetrenie mesiac po operacii tiez bolo v norme podla lekarov. Je to tazke na psychiku, rada by som bola uz v poriadku mam 38 rokov, nikdy som nemarodila, toto je hrozne, hlavne ked sa lekari tvaria akoby som si vymyslala, ale vobec sa to nezlepsuje. A dni utekaju, moja otazka znie, mam trvat na rehabilitacii? Nemoze mi este viac uskodit? nieje to zvlastne, ze 4 mesiace po operacii nerehabilitujem? Cvicim iba zopar cvikov, zo zostavy, co sme dostali na papieri pri odchode z nemocnice. Iba po prah bolesti a vobec neviem, ci to cvicim spravne. Stretli ste sa niekto s niecim podobnym? Lebo moj vysokouznavany operater tvrdi, ze nie, myslim, to drazdenie v intimnej oblasti. Pomoze mi kazda rada, dakujem.

Dobry den Anna, myslim, ze S1 provokuje vase problemy, totiz nervy co idu od S1 su zodpovedne pre citlivost oblasti a ovladania svalov, ktore spominate. Boli ste znovu operovana? Prajem Vam vsetheho najlepsieho, Hélène.