Citlivé zuby

Dobrý deň, začala som mať veľmi citlivé zuby hlavne na studené a teplé, chcela som sa spýtať aké zubné pasty Vám pomáhajú. Napr. Sensodyne alebo Lacalut - máte s tým niekto skúsenosti?

Aj ja mam s tym problem, ja som pouzivala Lacalut, ale pocula som, ze aj Sensodyne si ludia chvalia. Zasli ste za zubarom aka je pricina? Mozu sa vam odhalovat krcky a to moze viest k paradentoze.

Ešte som nebola u zubára, chystám sa teraz na jeseň na preventívku, tak sa ho na to spýtam. Len som chcela na začiatok skúsiť tieto pasty či to priniesie nejaký výsledok.

Citlivost zubov moze byt z roznych pricin, suhlasim treba zajst k zubarovi. V mladsom veku to moze byt odhalovanie krckov z dovodu pouzivania nespravnej kefky (musi byt makka) alebo nespravnej techniky cistenia. Moze to byt aj zaciatocne stadium paradentozy, skor vo vyssom veku a u tuhych fajciarov, prip. dedicnost. Dovod citlivosti mozu byt aj skryte kazy, hlavne medzizubne, preto pri preventivnej prehliadke su dolezite 2 malicke RTG (rontgen) pravej a lavej strany zubov, len nanestastie to nezvykne byt zvykom vacsinu slovenskych zubarov.

Ja som mala dlhe roky citlive zuby. Vzdy, ked som jedla nieco studene alebo horuce, tak na vsetkych zadnych zuboch v medzizubnych priestoroch som citila taku neznesitelnu bolest, ze mi isli slzy do oci, ale kedze zubari pracujuci v Novych Zamkoch patria medzi “svetovu extratriedu”, tak na ziadnej prehliadke mi nikdy nic nenasli, len ma presviedcali, ze mam zuby pekne a zdrave. Zubari v NZ nepotrebuju röntgenove pristroje, kedze su obdareni mimoriadnymi schopnostami, maju predsa röntgenove oci a to im k vykonu povolania celkom staci. V roku 2010 som zasla na istu sukromnu zubnu kliniku do Bratislavy, kde sice zubari röntgenove oci nemaju, ale zato maju digitalny röntgen, urobili mi prehliadku a na kazdom citlivom zube mi v medzizubnom priestore nasli kaz. Mala som kazy na vsetkych zadnych zuboch, ale ani jeden z tych kazov sa nedal volnym okom vidiet. Som nadmieru spokojna, ze sa moje problemy konecne odhalili a vyriesili. Odkedy mi zuby opravili, tak uz ich nemam citlive. Cize pricinou tejto zvysenej citlivosti u mna boli tie skryte kazy.