Crohnova choroba trápi čoraz viac Slovákov

Crohnova choroba trápi čoraz viac Slovákov. Ide o ochorenie, pri ktorom má človek chronicky zapálenú niektorú časť tráviacej sústavy, najčastejšie tenké alebo hrubé črevo. Pacient trpí častými bolesťami brucha, hnačkami a nafukovaním



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/4261-crohnova-choroba-trapi-coraz-viac-slovakov

Dobrý deň! Mám takúto otázku: moja dcéra sa lieči 6 rokov na Crohnovu chorobu, pri zápale slepého čreva jej to diagnostikovali. Momentálne má problém: Urobila sa jej fistula medzi konečníkom a pohlav. ústrojmi, ktorá už 2 mesiace hnisá a krváca. Chirurgicky jej to čistili ale tečie to stále. Môže nám niekto poradiť čo s tým?

Tak to je pekné, že to trápi. Ale čo potom? Ja to mám rok a hádžem do seba tabletky čo nezaberajú. Šak už to má toľko ludí, tak už to nejak liečia ne?

Ahoj Jožo, ale teba predsa liečia. Čo nechodíš k doktorovi na prehliadky? Keď ti nejaký liek nesedí, nedostaneš iný? Áno, Crohnova choroba je naozaj veľmi vážna, ale väčšina pacientov ani zďaleka nie je v tragickom stave, jednoducho berú lieky, sledujú svoju stravu a vyhýbajú sa potravinám, ktoré im vyslovene škodia a väčšinou žijú úplne normálny bežný život. Dokonca ženy rodia zdravé deti.

No to je práve to, že väčšina je v pohode. Ale čo, keď ja budem patriť k tej menšine? Čo keď ja budem mať tie diery píšťale a budú ma akurát ťahať po operáciách? Čo potom? Mrkol som na nejaké weby a písali tam ludia, čo sú furt na nejakej operacii, majú imunitu v háji a aj tak im nikto nijako zásadne nepomôže.

Ja chápem tvoj strach a obavy, ale myslím si, že naozaj nie sú na mieste. Ja mám MC od 21 rokov, do 29 sa to tiež zhoršovalo, bral som imunosupresíva a bol som vlastne stále chorý. Ale potom ma doktor miesto ďalšej operácii poslal na biologickú liečbu, už prvá dávka bola veľmi výrazné zlepšenie, po druhej som sa už cítil ako zdravý človek. Po 8 mesiacoch mi biologickú vysadili a teraz beriem len udržovacie tabletky. Ale cítim sa celkovo výborne. Tak vidíš, budúcnosť je a aj keby sa to zrvona v tvojom prípade vyvíjalo nejako zle, vždy sa s tým dá niečo urobiť. Tak nezúfaj.

V ktorej nemocnici si absolvoval biologickú liečbu? Je to iba v Bratislave alebo aj inde?

Dobrý deň.Liečim sa 15 rokov na crohnovú chorobu.Bola som už 2 krát operovaná a som na liečbe pentasy.Liečila som sa uz aj kortikoidmi a imunosupresivami.Teraz pre aktivitu ochorenia zvažujú biologickú liečbu.
Kto pozná túto metodu nech mi o nej niečo napíše v čom spočíva liečba?

Ahoj, som Peter, aj ja mam podobný problem a je to veľmi zlé, ale pomôže tu iba liečba liekom Remikade alebo biologocká liečba liekom Humira ale ten prvý liek má dosť veľke nežiadúce účinky ale nie u každeho ale ja som asi ta výnimka, zareagoval som naň tak, že som nemohol dýchať, bolo to dosť zlé, takmer som pošiel vôňať fialky. Ten druhý liek je lepší, nema takmer žiadne nežiadúce účinky, ale mne zase nezaberá, už ho beriem skoro pol roka aj dneska presne som bol u lekara na podanie, ale na mna nič nezaberá už som niekedy bezradný, vyskušal som už takmer všetko aj všeliakych šarlatánov ty dokážu človeka iba pripraviť o peniaze a ani im o nič iné nejde, preto to neodporučam, aspoň mňa iba ošklbali. Neviem odkiaľ pochádzate, ale vaš odborný lekár by mal požiadať o výnimku na liečbu remikade alebo humiru, predpokladám, že ked to ešte nebrala, tak jej navrhnú Remicade, lebo tento liek je lacnejší ako humira, na tu som čakal tak dlho, už som si myslel že sa toho ani nedožijem. Preto vám držím palce.

Pre všetkých ktorý majú crohna a nepoznajú túto stránku. Na fóre sa vela dozviete aj o biologickej liečbe = Humira.

Pardon takmer som zabudol napísať adresu stránky www.crohnclub.sk

mam 15 ročného syna minulý rok mu vyoperovali fistulu rana po operácii sa mu hojila pol roka operovali ho vBratislave veľmi mu na tú ranu pomohla dubová kôra teraz nás lieči mudr Iveta Ćierna na kramároch je na tom veľmi dobre

ja som ju podstupil. Choroba mi zacala asi pred 3 rokmi, rok trvalo kym mi na nu prisli.
Potom ma zacali liecit liekom Ramicade, to je ta biologicka liecba. Je to asi fakt to najlepsie co moze byt. Ale treba podstupit vseliake vysetrenia, na ktore treba mat fakt pevne nervy. Ide o infuziu, ktora sa poda najpvr po 2 tyzdnoch, postupne , az nakoniec sa chodi na infuziu raz za 2 mesiace. Uz po prvej davke som sa citil ako vymeneny. Nemal som vobec ziadne problemy, akurat ze som stratil imunitu, takze som mal najme v zime same prechladnutia. Dva roky som zil uplne v pohode, az som uveril tomu, ze som zdravy. Zial po tych dvoch rokoch mi to prestalo ucinkovat, takze teraz mam problemy spat, uz asi 5 mesiacov.

Ešte je Vam zle?