Cysta na mieche

Dobry den, otcovi mojej priatelky diagnostikovali na chrbtici vedla, resp. na mieche cysty, ktore sa mu naplnaju nejakou tekutinou, tlacia na miechu. Otec trpel bolestami uz dlhsi cas a to bolestami chrbtice, ktore prechadzali az do noh, mal a ma ich takmer necitlive. Po diagnoze sa dostal vraj uz v hodine dvanastej na operaciu, kde mu tu spominanu cystu operovali a vytiahli z nej tu spominanu tekutinu, uz sme mysleli, ze vsetko bude pomalicky sa dostavat do normalu, ale bolesti neustupili, naopak sa znovu dostavili a po case (prva operacia prebehla vo februari) sa mu ta cysta podla vysetreni zacala znovu naplnat a bude nasledovat dalsia operacia na neurochirurgii a tentokrat bude operovany na troch miestach. Bude mu znovu odsata ta tekutina, neviem ci moj prispevok splna kriteria, ale viem, ze velmi chcem pomoct tomuto panovi a jeho rodinke, bojime sa, ze sa to bude znovu opakovat, pripadne sa zhorsi a tak som hladal a nadabil na tuto stranku, poprosim o radu, pomoc, budeme vsetci velmi vdacni.

Pozdravujem vas, ja mam nieco podobne, bol som operovany v Hradci Kralove zaciatkom jula 2009, mam v miesnom kanali asi 60 cist a pri tom mi aj transplantovali kus miesneho kanalu.

Dobrý deň, na MR mi našli cystu v predĺženej mieche. Mávam hrozné bolesti hlavy, nie vždy na tom istom mieste, tŕpnutie raz pravej inokedy ľavej časti hlavy. Trpnutie končatín a strašné až počuteľné práskanie v oblasti krku (krčnej chrbtice). Moja diagnoza sa volá: G98 cysta v medulla oblngata I. sin. s pravostrannou hemihypestézou. Tažkosti s dýchaním, prehltaním a rovnováhou. Trvá to už rok. Zlepšenie žiadne, skôr zhoršenie. Môj lekár akoby na to rezignoval. Prosím poraďte čo dalej. Ďakujem.

Miro, neviem, čo myslíte, keď ste napísal: “môj lekár akoby na to rezignoval”. Keď hľadáte názor na fóre laikov ohľadom takéhoto veľkého problému, asi neviete, že predľžená miecha je veľmi zložité miesto vo všetkých ohľadoch, samozrejme aj operačne a ak sa k tomu má niekto vyjadriť, tak je to hlavne neurochirurg a nikto iný. Len on môže zvážiť, čo má ďalej význam. Určite je dôležité aj to, kde konkrétne v predĺženej mieche sa nachádza a aká je.

Dobrý deň. Pod pojmom rezignoval, som myslel, že som ho prestal zaujímať, lebo bohužial to už finančne nejde. Ja som len chcel vedieť, či sa to dá liečiť, alebo aspom zmierniť tie bolestivé príznaky. Pán doktor si poslednú MR ani len nepozrel. Objednal som sa u iného, len tam treba čakať 3 mesiace, čo chápem, lebo chorých pacientov je veľa. Od zistenia cysty neberiem žiadne iné lieky, len tie ktoré som bral predtým: Perstance, Metoprolol, to je na tlak od internej, Enelbin, Movalis, Myolastan, Betahistin Actavis od pána doktora. Skúsil som aj tento spôsob sa o tej chorobe niečo viac dozvedieť. Ďakujem Vám za odpoveď. Neviem, čo mám robiť, mám 39 rokov, snažím sa si na to zvyknúť, ale cítim, že je to horšie. Povedal som to aj doktorovi, no odpovedi som sa nedočkal. Vám, ale ďakujem.

Pani doktorka má pravdu, najlepšie sa vyjadrí neurochirurg, ale nevzdávajte to a založte vlastnú tému na tomto diskusnom fóre, toto je síce laické diskusné fórum, ale vo veľa príspevkoch vidno, že s nástupom internetu ľudia dokážu o svojej diagnóze naštudovať viac, ako niekedy stihne samotný lekár. Na svoj vek užívate príliš veľa liekov, ak o Vás lekár nemá záujem, zmente ho, skúste v Bratislave alebo v Košiciach, tam ich je viac, ak by ste mali problém nájsť odborníka, kontaktujte poisťovňu - vždy treba minimálne dva názory, lekári dnes nie sú motivovaní, sú len ľudia, robia chyby a veľa z nich nemá chrbtovú kosť, česť výnimkám. Dobrá rada, vyhýbajte sa malým okresným nemocniciam.

Miro, o tých liekoch od internistu nebudem pojednávať. Máte na ich reguláciu tlaku a o ich indikácii nie som kompetentná polemizovať. Liek Enelbin máte na rozšírenie ciev mozgu, ovplyvňuje ten pocit tŕpnutia končatín, Movalis je liek od bolesti, Myolastan je liek na svalové uvolnenie a Betahistin je na ovplyvnenie pocitu závrate a celkovo na príznaky z oblasti šije. Všetky tieto lieky sú na príznaky, ktoré ste popísal, nevyriešia Váš problém, len možno zmiernia. Preto ten neurochirurg a jeho názor, pretože on Vám povie, či sa Vaša choroba dá riešiť a ovplyvní to aj Vaše príznaky. A ešte mi nedá nereagovať na príspevok Ivy z 15.06.2011 o 12:32. Internet je super vec, ale ja tiež “lekárka” milujem tzv. “googlistov”, ktorí veľmi často argumentujú práve informáciami získanými na stránkach internetu a berú ich ako stopercentné a jediné múdre. Napríklad nie je cysta ako cysta.

Dobry den. Chcel by som sa spytat niekoho na nazor, ze ci slnecne luce (myslim tym vonkajsiu horucavu), ale aj teplo (dusno) v aute moze sposobovat bolesti v hlave, az taku malatnost. Ci ta teplota moze ovplyvnovat tu cystu, alebo to moze byt aj z krcnej chrbtice. Staci trocha priameho tepla na oblast hlavy a zdravotny stav je o hodne horsi. Chcel by som sa tym vlastne spytat, ci ta moja cysta v predlzenej mieche moze byt ovplyvnovana teplom. Za odpoved vopred dakujem.