Darovanie orgánov – etické a právne aspekty

Legislatíva v SR týkajúca sa darcovstva orgánov, informovaný súhlas pri darovaní orgánov, register nedarcov, informácie ako odmietnuť darcovstvo orgánov



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/9587-darovanie-organov-eticke-a-pravne-aspekty

článok je zaujímavý, vyhľadala som ho na základe potreby písania práce. o tejto problematike sa dosť málo hovorí alebo aj vie, ja by som rada využila možnosť byť zaregistrovaná v zozname darcov. Avšak otázkou je, či by som mala čo darovať, keď mám sama poškodenú pečeň, aspoň na základe hepatálnych testov a opakovanej biopsie, so srdcom mám poruchy dysrytmie, som celiatička. Vlastne aspoň tie obličky mám v poriadku. I keď ani to nie je isté, lebo mám glykozúriu, cukrovku nemám, no pravidelne mávam zvýšený cukor v moči a lekárka mi vysvetlila, že to môže byť poškodením obličiek, spôsobené častými infekciami močových ciest. Pýtam sa, je dosť ľudí u nás, ktorí sú celkom zdraví, alebo schopní darovať nejaký orgán? A darovanie orgánov po smrti sa myslí aj v starobe, keď človek umrie, alebo len pri náhlom neočakávanom úmrtí v mladom, resp, produktívnom veku, cca do 50- tky? to som sa nikde zatiaľ nedočítala. A dá sa formulár darcov vyplniť aj elektronicky? Keďže pravidelne užívam lieky pravdepodobne nemôžem byť ani darcom krvi a čo krvná plazma? to je vraj iné. Je to pravda, alebo aj tam sú isté podmienky a obmedzenia pre darcov? Vďaka za odpoveď.

Mám záujem darovať orgány, prosím, kde sa mám obrátiť?
Peter Buňa, Svit