Detská mozgová obrna

Pravdepodobne záleží na tom, ako vážne je dieťa postihnuté. Ja osobne mám tiež DMO, no dozvedel som sa o tom až v 18nástich pri odvode na vojnu (odviedli ma). Takže som mal asi ľahšiu formu. Až vtedy som si uvedomil, že prečo mi mama hovorila, že so mnou musela veľa cvičiť, keď som bol malý. Ja osobne na sebe žiadne následky nevidím, až na to, že šnúru ani rozštep nezpravým. Taktiež som úspešne ukončil vysokú školu z červeným diplomom. Takže sa netreba vzdávať.

Prepac, ale ako ta moze napadnut, ze DMO je dedicne? To by aj zlomenina alebo porezany prst mal byt dedicny? DMO vznika predsa nasledkom (traumatologickeho) poskodenia mozgu.

Ani toto nie je celkom pravda. Vekom sa ochorenie zhorsuje, napriek tomu dovodom na rozchod by nemala byt ziadna choroba, ak si dvaja rozumeju.

Ja by som sa chcela opytat, v nasej rodine mame maleho, ma uz 8 mesiacov, nevie si zdvihnut hlavicku, ked je na brusku a stale place tiez sa neobracia a ani sam nevie sediet. Prosim o radu.

A u lekárov ste boli? Na to treba odborníkov vyhľadať, čas beží a potom môže byť neskoro. Ja som mala problém, zdalo sa mi, že syn nepočuje, tak som obehala 3! lekárov, nepovedala som im, že nepočuje, len, že niečo nie je v poriadku. Prišli na to a ja som sa podľa toho zariadila. Takže nečakajte!

Moja dcera Lenka ma 24 rokov. Ma tiez DMO kvadrupareza. Je nechodiaca, sedi len s oporou, nerozprava, povie niekedy mama, sme ako detektivi, niekedy kym prideme na to, co jej je. Staram sa o nu doma ale ako bude dalej, radsej niekedy uz nerozmyslam. Ked som bola s nou tehotna v 3 mesiaci som ochorela na chripku alebo nieco take, mala som vysoke teploty v piatom mesiaci mi zacala odtekat plodova voda, skoncila som v nemocnici v 28 tyzdni som zacala krvacat, myslim, ze keby ma zobrali na cisarsky rez, mohlo to byt o nieco lepsie, v nemocnici my tvrdili, ze si len vyskusam co je porod, ze to nemoze prezit. Lena prezila a my sa trapime a lekari sa niekedy tvaria takisto, vela ludi ktorych stretavam, ako by si ju clovek objednal, je to celozivotne trapenie, ale ci by mi odlahlo, keby som ju dala do ustavu tazko povedat, este aj to je komplikovane, nedam ju predsa neviem, kde ona svojim sposobom dost vnima aj ked nerozprava, sme taki outsaidri spolocnosti a niekedy uz nerozumieme ani sebe.

Jednoznacne to s dcerou nevzdavajte a venujte sa jej. Pomaha vselico, vyskusajte bylinky, caje, rehabilitaciu poraddte sa s kymkolvek trebars aj cinska medicina, masaze, cokolvek, co by ju mohlo posunut o maly krocik vpred. Mozog je neprebadany a stale aktivny.

V niektorych pripadoch sa stava, ze je aj dedicne (sice minimalne, ale predsa).

Čítam trošku neskoro tento príspevok, ale aj tak mi nedá nereagovať. Dúfam, že v tomto čase ste už navštívili odborného lekára - neurológa, som tiež lekárka a podľa vášho popisu dieťa dosť zaostáva motoricky, prekvapuje ma, že detská lekárka vás nikam neposlala? Je potrebné čím skôr vyhľadať neurológa, stanoviť dg a čím skôr začať s rehabilitáciou, kým nebude neskoro.

Mozog nie je az tak neprebadany - dnes je uz vseobecne znama jeho zakladna vlastnost - plastickost, co okrem ineho znamena, ze dokaze si vytvarat nahradne, nove cesty… Samozrejme, Lenkin pripad je velmi tazky - aj jej rodicov - ibaze plac nepomoze, iba si najst dajaky prijatelny pristup. Sama cely zivot denne bojujem s nasledkami DMO, ktore sa rokmi zhorsuju - tiez mimoriadne zle znasam nepochopenie a nevrazivost okolia, no nemozem sa tomu podvolit, to uz by bol absolutny koniec.

Moja dcérka ma tiež DMO narodila sa v 35 týždni, ale my sme mali problémy v tehotenstve s protilátkami, keď sa narodila bola v umelom spánku 10 dní a povedali mi, že asi ani chodiť nebude, ale chodí, rozpráva, ale veľmi málo, asi ako dieťa 2 ročné, hoci má 5 rokov. Záčína sa pýtať na toaletu a chodí do normálnej MŠ, ja chodím do práce ako pani doktorka píše, veľa robí rehabilitácií, kedže sme vedeli od narodenia, že má poškodenie od 1 mesiaca do 1, 5 roka sme cvičili vojtovku a plávli, vtedy začala chodiť, a stále cvičíme na lopte, plávame a chodíme na logópediu a momentálne aj k detskému psychológovi a k špeciálnej detskej pedagogičke, aby ju naučila písať, nevie vôbec kresliť, hrozne zaostáva v grafomotorike, ale vie čísla, základné farby momentálne sa učíme tvary a čísla do 10 pozná tiež. Základ je to že stále napreduje a je to super a berieme Celebrolizín 2 x týždene.

Chcem sa opýtať mamičiek, ktoré majú detičky s DMO, či ich detičky sa naučili písať, moja bude mať 5 rokov a vie nakresliť iba kruh a obkresliť nejaké tvary, hrozné mešká a nebaví ju kreslenie vôbec, inak je celkom šikula, len sa bojím, či sa vôbec naučí písať.

Moze byt v menopauze dievca 32 rkov, s DMO?

Ja sama som mala po narodeni DMO a mozem vas ubespecit ze pokial budete poctivo cvicit urcite sa pisat nauci mne sa to podarilo az v tretej triede chce to trpezlivost teraz mam uz troch dospelych synov a stale na sebe pracujem prajem vam vela uspchov

Milá pani Zuzana,
súhlasím s p. Samsonovou. Ja som po DMO, kresliť som nevedela nikdy, písať som sa naučila a aj keď teraz už dlho píšem veľmi škaredo, príliš ma to v živote neobmedzovalo.
Netreba sa báť. Naučte dcérku to, čo by mohla zvládnuť. Napríklad recitovať. Postupne sa naučí všeličo tým, že to bude robiť, zručnosti sa získavajú ťažko a pomaly, ale dá sa to. Ak bude vaša dcérka šikovná v škole, podporujte ju vo vzdelávaní. Želám veľa trpezlivosti a úspechov.

DMO nie je dedičná

S týmto príspevkom súhlasím, som po DMO a v plnej práci som sa dožila starobného dôchodku.

Dobrý deň p. Viera
Zaujal ma velmi váš pripevok. Chcem sa vás spýtať nakolko vás postihlo DMO, a na čom sa vám to odrazilo? Aj my máme dievčatko s DMO a má problém s hrubou motorikou. Má 3, 5roka už nám začala sama chotiť, je velmi šikovná a po mentálnej stránke je na tom velmi dobte. Vybrali sme tiež 3 dvka celebrolizinu. A všimla som si že ju tiež nebaví kresliť. Chcem sa vás ešte spýtať či máte skúsenosti s Botuloxínom? Lebo teraz ho zvažujeme. Ďakujem s pozdravom Silvia

Dobry den ja by som sa len zo zvedavosti chcela spytat do kolkych rokov ste nechodili a asi od kolkych ste zacali chodit. Ja mam 3rocneho synceka a chudiatko este mi nesedka a ani nechodi, len sa postavuje ale tie nozky ma dost stuhnute a tie slachy uz tak skratene ze ho kolise vseliako ked stoji… on dostaval aj CEREBROLISIN 30 injekc. A dokonca uz mal aj druhu davku BOTULOTOXINU… a stale dakosi nic… Neviete nejak zo skusenosti, nieco poradit? My cvicime WOJTOWKU ale asi skor by som skusila BOBATA… lebo mi ta wojtovka prida takaa malo efektivna. Za vasu odpoved vopred dakujem a s pozdravom prijemneho dna Vam praje Uhliarová D.

Ja mám synčeka ktorý v auguste bude mať už 3roky. A po roku mu stanovili diagnózu DMO. Doteraz nevie chodiť iba 4nožkuje a postaví si popri nábytku a keď sa niečoho drži tak aj prejde. Ale chodiť nevie a ani sedieť. Teda tak akoby sa správne sedieť malo. Sedí cez pätičky. Tiež cvičíme Wojtovú metódu, aj ked zvazujeme zacat cvicit BOBATA lebo nam bolo povedane ze Wojtovka je pre male deti a uz tie starsie by mali cvicit BOBATA. A každého pol roka chodievame na rehabilitačne 10 dnové pobyty do Martina na FRO. A boli sme už aj v kúpeľoch Marína v Kováčovej. Pichali mu aj CEREBROLISIN 30 injekci. Vtedy sme zmenu pocitili tým že začal 4nožkovať a asi 3mesiace potom sa začal staviať na nohy. Teraz chodíme na BOTULOTIXIN do Banskej Bystrice mal ho uz 2x. A zatial daku zmenu nevidime. Ale cez nadaciu PONTIS-srdce pre deti sa chceme dostat do ADELIC MEDICAL CENTRA specializovane rehabilitacne centrum. a Syn ide teraz aj na operaciu noziciek lebo ma dost poskracovane slachy. Sme v ocakavani co Synova da a prinesie tato operacia. Inak moj syn ma kvadruspasticku formu… a je celkom sikovny. Rad si kresli maluje rad si pozera knizky o zvieratkach ma rad muziku aj rad tancuje ked ho drzim pod pazuchamy si hopka… je to smejko a uz nam aj krasne vselico porozprava aj ked mu az tak dobre nerouzmiet ako jeho dvojicke sestre ktora je zdrava.