Dieta nechce jest

Mam 5-rocneho syna, ktory nechce jest. Vazi 15 kg, meria 100 cm. Nema chut do jedla a nepomahaju mu ani sirupy na podporu travenia. Nepomaha ani presviedcanie proste nic. Nevie mi niekto poradit, co mam robit? Dakujem.

Edit, a co ti na to povedal Dr.?

No najlepšie by bolo zájsť za detským gastroenterológom a vylúčiť možné ochorenia tráviaceho traktu, prípadne nejaké intolerancie.

Ja mam tiez 5-rocneho syna a tiez mame takyto problem, skusila si B-komplex? U nas trochu zabral, ale vacsinou je to riadny boj pred kazdym jedlom. Niekedy som uz zufala, ale pokial nie je podvyziveny alebo nema iny problem, tak to nebude ziadna tragedia, asi maju take obdobie, ked budu mat 15 rokov tak budeme pred nimi zamykat kuchynu.

Nemusíte robiť nič, s postupom času z toho vyrastie. Snažte sa mu však variť zdravo, pestro a také veci, ktoré má rád. Hlavne ho však do jedla nenúťte - ak mu to nútenie dostanete do podvedomia, za cca 8-10 rokov z toho môže byť obézny a budete mať ešte väčší problém, lebo pri takto preprogramovanom podvedomí potom už žiadna dieta nefunguje. Máme to odskúšané v praxi - u nás doma i u známych.

My mame taky isty problem. Moja dcerka tri a pol rocna nechce nic jest. Ona je len ovocie, zeleninu, chlieb bez vsetkeho, niekedy polievku a hlavne mlieko. Varenu stravu celkom odmieta. Neviem kde sa stala chyba. Od septembra zacne navstevovat skolku a velmi sa toho obavam. Poradte mi prosim. Co mam robit? Dakujem.

Aj my mame doma ten isty problem. Moj syn ma 5 a pol a od svojich 2 rokov stale s nim bojujeme. Pri kazdom jedle sedime s nim a napominame ho, aby si dal do ust. Je to strasne. Uz sme pochodili vsetkych doktorov vratane endokrinologicky a psychologicky, ale nikto nam nedal ziadnu radu (psychologicka mu robila testy, ci ma logicke myslenie a pod., tak som tam prestala chodit). Maly vazi 15 a pol kg. Skusali sme vselijake sirupceky aj tie povodne vyvinute na alergie, b-komplex berie pravidelne kazdy den uz asi rok, ale nic moc sa nezmenilo, skusali sme aj zelezo ale takisto nic. Ak ma niekto skusenost, ze z toho deti vyrastu, prosim napiste asi kedy az mam nejaku nadej do buducnosti.

Máme takmer trojročného syna, do dvoch rokov nebol žiadny problém a dvoch rokov katastrofa, absolutne varené nič, len zatažko pri rozpravkách dostanem do neho pár lyžičiek, už som z toho zúfalá, skúšala som už aj vitamín pikovit, ale nejako tonezabralo za lekárkou som ešte nebola, lebo viem, že mi povie, že deti majú také obdobie, okrem mlieka a mliečnych výrobkov a dvoch varených jedál nezje nič, sem tam nejaký banán, nejaké jablko, viete mi niekto poradiť čo s tým?

No možno budete prekvapená, ale práve tam sa dieťa niekedy naučí jesť, tak držím palce.

Mame ten isty problem, moj syn ma 5 a pol roka, a jedna porcia mu trva aj dve az tri hodiny, takze obed celkovo je asi sest hodin dokopy. K tomu pripocitam hodiny a hodiny stravene pri veceri alebo ranajkach, je to cely den pri stole. Hladny je, lebo si vypyta, ale potom sedi a pozera sa dookola, ako keby mu nedochadzalo, ze ked je v kuchyni pri stole, s tanierom pred sebou, tak to sa je, a to uhasi ten hlad. Podobne je to s pitim, zacalo to teraz. Pred par mesiacmi. Nepomaha motivacia, nic. Nikam sa neda ist, lebo ked je hladny je zurivy. Ked zoberiem so sebou, nezje, v restauracii to iste, hodiny a hodiny sediet aby zjedol. Krmit sa neda. Ako keby zabudol davat lyzicku do ust. Niekolko krat musim povedat, aby si jednu lyzicu dal do ust. Uz som z toho v koncoch. Schudol, bledy je, kruhy pod ocami, nervozny od hladu. Som z toho hotova.

Nauci sa papat v skolke, my mame ten isty problem, no v skolke sa nauci.

Ahojte. Môj syn tiež nejedol od svojich dvoch rokov. Každý ma presviedčal, že má len také obdobie, prejde to. V škôlke sa vraj naučí jesť. Po roku a pol ma prešla trpezlivosť a zmenila som detskú lekárku. Nová pediatrička mu urobila nejaké vyšetrenia a zistila, že má alergiu na kravskú bielkovinu a preto mal problémy s trávením a následne odmietal stravu.

My sme mali velke problemy so synom - 3 roky, ktory skoro vobec nejedol varenu stravu, bol hrozne chudy, bez energie. Boli sme aj v nemocmici kde ho povysetrovali od hlavy po paty. Lekari sa domnievali, ze to bude celiakia, lebo vtedy deti nejedia a neprospievaju, nastastie sa to nepotvrdilo. Boli sme u homeopata, syn rok uzival homeopatika a vsetko je ovela lepsie. Predtym zil na Nutridrinkoch, lebo nic nechcel jest. Teraz, hoci neni veliky papajko, vie sa pekne napapat a ja na homeopatiu nedam dopustit.

Ja sa tiez na to spolieham, len aby som nelutovala, syn mi ide v septembri do skolky a co do vtedy?

Ahojte, moja skúsenosť na dieťati známeho, ktorého som mala jedného dňa strážiť bola jednoduchá, rodičia s nim mali rovnaký problém skoro rok a išli sa z malého po… , ja som ho strážila, tak som sa ho spýtala, či je hladný, povedal, že nie, tak som ho nechala tak. Večer som sa spýtala, či je hladný, bol, ale nič nezjedol, tak som zobrala jedlo, zabalila do fólie a dala do chladničky, dala sa mu piť a poslala spať. Za dve hodiny sa zobudil, že je hladný, dala som mu prihriať tanier, povedala som, že iné jedlo mu nespravím, ak je hladný nech je, a jedlo. Ono je to aj o akomsi pocite dôležitosti, ktoré si to dieťa u rodičov takýmto správaním vynucuje, ja som mu to nedovolila a nebojte sa, žiadna podvýživa, hladný bol ako vlk, teraz sa s nim už rodičia nemaznajú, vytvorili doma nový režim, jedia všetci iba jedno spoločné jedlo (majú to jednoduché, keď nie je ani jedno dieťa alergické na nič) a kto neje, nemusí, ale najbližšie jedlo mu ostáva prihriata porcia toho nedojedeného, na čo variť zbytočne niečo nové, keď to môže odmietnuť? Myslíte si, že je to kruté? Máte na to právo, my sme takto však vyriešili problém, ktorý za pár týždňov problém nebol a chalan zje všetko a pre istotu si aj pridá.