Dlhorocna fobia (zo schodu)

Dobry den, mam dlhorocnu fobiu z piateho schodu do pivnice. Viem, ze to znie smiesne, ale neviem ako dalej. Vzdy ked idem do pivnice, musim piaty schod prekrocit a zavriet oci, inak by som skolaboval. Uz som sem raz pisal v ramci inej diskusie, ale nikto sa vtedy neozval. Absolvoval som aj psychoterapiu, ale ani na chvilu sa to nezlepsilo. Ma prosim niekto podobnu skusenost, pripadne radu? Dakujem

Čo sa týka prekonania fóbie, niekde som čítal, že sa treba zbaviť adrenalínu napínaním a uvolňovaním svalov a myslieť na niečo pozitívne, ale piaty schod, to je dosť prepnuté, to radšej vyhľadaj psychoterapeuta.

Peter, predpokladam, ze pojde o nejaku traumu alebo zazitok mozno na ktory si nevies spomenut. Da sa s tym rozne pracovat a neviem, co vsetko ste vyskusal. Urcite by som sa v uvode len na toto nesustredila, ale skôr na pocit bezpecia a zdroje sily, ako sa s tym vysporiadat. Verim, ze v ludoch su zdroje aj sebaliecenia, len ich neskumaju, a sustredia sa viac na strachy, fobie, smutky, hnevy atd. V co verite vy Peter v suvislosti s tymto strachom? Psychologicka Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk