Dlhorocna fobia (zo schodu)

(Peter) #1

Dobry den, mam dlhorocnu fobiu z piateho schodu do pivnice. Viem, ze to znie smiesne, ale neviem ako dalej. Vzdy ked idem do pivnice, musim piaty schod prekrocit a zavriet oci, inak by som skolaboval. Uz som sem raz pisal v ramci inej diskusie, ale nikto sa vtedy neozval. Absolvoval som aj psychoterapiu, ale ani na chvilu sa to nezlepsilo. Ma prosim niekto podobnu skusenost, pripadne radu? Dakujem

(Juraj) #2

Čo sa týka prekonania fóbie, niekde som čítal, že sa treba zbaviť adrenalínu napínaním a uvolňovaním svalov a myslieť na niečo pozitívne, ale piaty schod, to je dosť prepnuté, to radšej vyhľadaj psychoterapeuta.

(R) #3

Peter, predpokladam, ze pojde o nejaku traumu alebo zazitok mozno na ktory si nevies spomenut. Da sa s tym rozne pracovat a neviem, co vsetko ste vyskusal. Urcite by som sa v uvode len na toto nesustredila, ale skôr na pocit bezpecia a zdroje sily, ako sa s tym vysporiadat. Verim, ze v ludoch su zdroje aj sebaliecenia, len ich neskumaju, a sustredia sa viac na strachy, fobie, smutky, hnevy atd. V co verite vy Peter v suvislosti s tymto strachom? Psychologicka Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk