Downov syndróm – starostlivosť o ľudí s chromozómom navyše

Downov syndróm je vrodená vývojová chyba – chromozomálna aberácia, ktorej príčinou je „trizómia 21“ (telesné bunky obsahujú o jeden chromozóm viac, t.j. namiesto 46 chromozómov usporiadaných v 23 pároch ich obsahujú 47, pretože chromozóm 21 sa nachádza v trojici). Downov syndróm sprevádza množstvo vonkajších príznakov: šikmo posadené očné štrbiny,



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/11641-downov-syndrom-starostlivost-o-ludi-s-chromozomom-navyse

Mila pani Doktorka,
Velmi pekne vam dakujem za tento prispevok, ktory mi pomohol vyvratit spolocnostou zauzivane myty o dawnovom s.a celkovo iny pohlad na svet tychto anjelov. Ja osobne mam sestru,kt.je o dva r.odomna starsia a cele roky som sa stretavala a stretavam s tym ako sa na tieto deti nie len spolocnost ale aj rodinny clenovia divaju. Som presvedcena,ze ak sa tymto detom budeme venovat ako "jednym z nas" tak pomozeme nie len im ale aj sebe.

Prosim a odkazujem vsetkym rodicom ci surodencom, aby neboli pohorseny a hanili ci karhali ak ich dospele dieta/sestra ci brat/ s DS prejavy sexualne tuzby,je to "prirodzene a patry to medzi zakladne potreby cloveka "(maslowa pyramida), kt.nerobia rozdiely medzi ziadnym clovekom. Hovorim to z vlastnej skusenosti,kedze zdielam cas so svojou milovanou sestrou. Musim priznat ze to nieje lahke,lebo sa neda vysvetlit ci odpovedat na otazku:"Preco nemozem mat priatela a dietatko?" No ale akceptovat ak si vsimnete,ze si lubia sami svoje telo.

Vela sil