Epilepsia - otázka

Ahojte. Robím do školy prácu a chcela by som Vás poprosiť, keby ste mi pomohli s dotazníkom. Potrebujem odpovoved na otazku: 1, Stretli ste sa s človekom, ktorý trpel / trpí epilepsiou? 2, Ak poznáte, viete ako sa máte zachovat pri záchvate?

  1. Nie nestretol. 2. Neviem ako sa zachovať, čítal som iba, že sa im nemá nič dávať do úsť, lebo to môže poškodiť zuby a vložiť niečo mäkké pod hlavu, aby sa neudierali, ale či je to ešte stále tak? A ako vedieť, že to je epilepsia a nie niečo iné?

Existuju rozne stavy epilepsie od tych lahkych az po tie najtachsie. Lahsi druh - petit mal, tazsi grand mal. Lahsi sa prejavuje trasenim jednej koncatiny alebo dlhodobym zahladenim na jedno miesto, pripadne stratou pameti a zoslabnutim koncatin.
Druihy typ sa prejavuje omdletim, krcovitostou hornych koncatin, tazkym dychanim a penou okolo ust. Kedysi pacientom vkladali do ust nieco, aby si neprehryzli jazyk, no to sa uz neodporuca. Ma mat pri sebe lieky ktore mu druhy poda po odzneni zachvatu. Použivaju sa lieky biston, tramal. lau… nieco proste tieto su na predpis. Pacient musi chodievat na eeg- sken mozgovej aktivity a liekmi tlmit zachvatove loziska v mozgu.