Fobia z pismena

Dobry den. Ja by som vas prosila o skusenosti alebo radu aj ked sa bojim, ze som tak sama s mojou starostou, lebo v ziadnej odbornej literature co som mala som sa o tom nedocitala a k lekarovi som este nenabrala odvahu ist. Ja len strucne poviem, ze mam velmi velky strach, fobiu odpor alebo ako to nazvem z pismena c s makcenom. Preto mi prepacte, ze pisem bez diakritiky. Viac sa hanbim pisat, uvidim mozno sa najde niekto, stacilo by mi aj vedomie, ze nie som sama s takym problemom.

K psychiatrovi sa nedokazem prinutit ist, preto som to sem napisala. To viem aj bez vas, ze sa da ist lekarovi tu som napisala, lebo dufam v konkretnu radu alebo podobnu skusenost niekoho, kto zazil alebo zaziva podobne peklo ako ja. Vcera som videla velky bilbord a na nom dve obrovske inkriminovane pismena skoro som skolabovala, mozno ma niekto podobnu skusenost, ale hlavne keby mi niekto konkretne poradil co sa s tym da robit.

Lenže bez odbornej pomoci sa vám stav ťažko zlepší. Nikto cez internet nemôže dôkladne zdiagnostikovať váš stav ako pri osobnej konzultácii.

Sorry, ale toto naozaj znie ako jeden celkom dobry for, mam pocit, ze sa tu niekto celkom dobre bavi - fakt sa ospravedlnujem, ak to tak nie je.

Jus, já si myslím, že mohu věřit Jarce. Já trpím léta fóbií z něčeho tak ošklivého jako je hlemížď. A taky se potkávám né vždy z pochopením okolí. Drž je Jarko a hodně lásky.

Jarmila, stáva sa, ze nejaky druh fóbie suvisi s uplne iným nepríjemným zážitkom z minulosti, ale spojí sa s niečím iným, čo potom fóbiu vyvoláva. Vo vašom prípade sa pravdepodobne niečo nepríjemné stalo a popritom ste vnímali aj písmeno, ktoré vám vyvoláva fóbiu. Je rozumné to skúmať s odborníkom, pretože takéto zážitky bývajú emocionálne silné a nepríjemné, preto sa vlastne z pamäti dočasne “zabudnú” ako ochrana pred silnými pocitmi z nich. Takéto je približne zjednodušene vysvetlenie rôznych fóbií. Psychologička Rita ŠV.

Paní doktorko, já jako dítě jsem mněla hodné vošklivý zážitek se slizem hlemíždě a vodtý doby mám ďěs, spatřím-li jej kdekoliv, kdekoliv, třeba i v kreslené pohádce. Léta s tím bojuji, je to těžké.

Mne sa to zdá tiež poriadne pritiahnuté za vlasy.

Existuje metoda EMDR - je to metoda, pri ktorej sa desenzitizuju / zoslabuju a odstranuju / traumaticke zazitky. Na Slovensku je par odbornikov, ktori maju uz aj vycvik terapeuticky v tejto metode, alebo je mozne pracovat aj inak roznymi technikami, ktore tuto predstavu alebo obraz postupne zoslabuju. Vid napr. casopis psychiatria, psychoterapia, psychosomatika 14/4 r. 2007 clanok stabilizacne techniky/ dialkove ovladanie, trezor a pod. … / a este ine moznosti, skuste vyhladat odbornu pomoc. Psychoterapeutka, psychologicka, Rita Svihranova.

Dakujem za rady a necudujem sa pochybnostiam. Nasla som istu pani, ktora mi v tomto velmi pomohla a urobila som uz aj mensie pokroky. Ale sa stale ma c s makcanom dost desi.

Včera som mala po dlhom čase strašný záchvat. Videla som veľké písmeno c s makčeňom na reklamnej ploche.Takúto recidívu som nečakala lebo som to už celkom úspešne zvládala. Veľmi pekne ďakujem za rady pani Rite Svihranovej, týmto vás pozdravujem a budem rada keď sa Vy, ale aj ktokoľvek kto ma bude môcť povzbudiť, ozvete. Jarmila M.

Dobry den, uz to zrejme bude lepsie. Asi ste urobili pokroky, ked ste dokazali napisat text s diakritikou a c s makcenom sa v nom nachadzalo niekolkokrat. Takze ak ste to prezili, ste asi vyliecena. Mozem sa opytat, ako sa taky strasny zachvat prejavuje?

Dobry den, prosim Vas ako ste sa z toho dostali? Dakujem za akekolvek rady, velmi by mi pomohli, vzhladom k tomu, ze ja mam dlhorocnu fobiu z piateho schodu do nasej pivnice. Neviem co s tym, ale tento spominany schod musim vzdy prekrocit a pritom zavriet oci, inak by som sa asi zblaznil. Psychiatri ani psychologovia mi nevedia pomoct, chodil som dokonca dlhodobo na psychoterapiu, ale nic. Ani na chvilu sa to nezlepsilo. Pomozte mi prosim Vasou skusenostou pani Jarmila. Dakujem Vam.

Jarmila, obcas sa recidiva prihodi, ak su este slabo vytvorene nove nervove spojenia, alebo malo oslabene, zmazane stare nervove spojenia, ktore su “spustacmi.” Neviem, akym sposobom sa vam stav zlepsoval a ako a s kym ste na tom pracovali, ale v kazdom pripade sa tešte zo zmeny, ktora nastala a skuste vyznam recidivy nepovysovat nad zmenu a cas, kedy vam bolo uz lepsie s vasim problemom. Pokojne sa vrate k tomu, co vam pomahalo. R.Sv.