Francúzi si od štvrtka cigaretu v kancelárii nezapália - platí nový zákon

Zákaz fajčenia v úradoch a na verejných miestach bude od štvrtka pre Francúzov realitou, do platnosti vstupuje v novembri schválený antifajčiarsky zákon



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/2010-francuzi-si-od-stvrtka-cigaretu-v-kancelarii-nezapalia-plati-novy-zakon

Znie to až smiešne, keď fajčiar povie že keď si nemôže zapáliť kde chce, je to pošliapavanie osobnej slobody.To že si bez súhlasu ľudí v jeho prítomnosti zápali, ho pritom vôbec netrápi.Dýchame tak smradľavý, otravný dym skoro všade, v reštaurácii, na zástavke MHD, na peších zónach, v nákupných centrách…Ani len vo sne ho nenapadne že by to mohlo okoliu škodiť, prekážať. Už dávno vymreli fajčiari, ktorí sa slušne spýtali či si môžu v spoločnosti zapáliť.Normálny človek musí mať v dnešnej dobe riadnu guráž keď si chce vydobiť na verejnosti čistý vzduch.Dúfam, že hlavne fajčiari sa trošku zamyslia / keď náš parlament ešte nedozrel/ a začnú sa správať tolerantnejšie voči nám “normálnym” ľuďom a nechajú si nikotínové opary len pre svoju potrebu…

Helena musím s Vami úplne súhlasiť, presne ste to vystihla

Tak to nie je pravda, že odstúpim si a všetko ide ďalej. Dym sa šíri naokolo a pasívne fajčenie škodí ľuďom v okolí fajčiarov niekedy viac ako fajčiarom. Nejdem tu vysvetlovať detaily, určite všetci vieme prečo, učili sme sa to na základnej a neskôr strednej škole. Podniky sú práve nezáujmom ľudí zastávať si svoje práva vo výhode a nemusia brať ohľady na nefajčiarov, lebo k tomu nie sú nútení. Ja sa momentálne kôli tomuto problému nechodím nikam zabávať, alebo málokde - je absolútne nezdravé, aby napr. v nejakom diskobare alebo niekde, kde ľudia nedajbože tancujú a vykonávajú telesnú aktivitu bolo nafajčené.

Problémy sú často aj s reštauráciami, kde cez obed niekto pokazí ľudom chuť že si zapáli v nefajčiarskej časti, ktorá nie je hermeticky uzatvorená. To je ako keby bolo na jednej strane bazéna zakázane štať a srať a na druhej nie.

Ďaľšia vec, ja ako nefajčiar predsa nikomu neškodím, neruinujem ekonomiku (nechápem, ako ste mysleli to, že pomáhajú) tým, že potom ochorievam na cukrovku, rakovinu hrubého čreva, pľúc… Prečo by som potom mal ustupovať ja fajčiarom. Keby sme to brali smerom k alkoholu, tak si zoberme, že by sa na zastávke túlal opitý človek a otravoval by opitosťou ostatných. Jeden raz za čas, to je OK, ale keby ich bolo toľko čo fajčiarov, no “ustúpim a svet ide ďalej - asi nie”.

A na záver, 20 rokov chodím MHD - denne stretávam fajčiarov, ktorí nechodia fajčiť mimo zastávky. Vy ste Helena asi fajčiar, tak preto si to nevšímate. Vám to nevadí, keď Vám nejaký zasran dýcha dym do tváre a potom si ešte aj nechutne odpľuje.