Fungovanie a založenie lekárne

Moze mi prosim niekto pomoct? Potrebovala by som informacie co sa tyka fungovania lekarne, ako funguje prenajimanie lekarni urcitym spolocnostiam, co sa viac oplati atd. Som zacinajuca podnikatelka v tejto sfere a potrebovala by som k tejto teme co najviac informacii alebo i webove adresy.

Zabudni na lekaren ako podnikatelka.

Prečo by mala na lekáreň zabudnúť? Pokiaľ viem je to dobrý biznis, i keď samozrejme tak ako všade inde aj tu treba nejako prežiť prvý rok, dva.

Dobrý nápad Zuzana. Len birokratické otvorenie bude trvať rok/dva. Povolennia cca. od 10-15 úradov a nespočetných úradníkov. Samozrejme už všetko bude zariadené. Lieky nakúpené, poisťovne uhradia vydané liečivá za 5-6 mes. Nakupuješ ďalej a ďalej, rozdávaš, a platíš dane pritom nič ešte nemáš. Maja má pravdu.

Keby ste niekto niečo našli ohľadom tejto problematiky, dajte prosím vedieť, zaujímalo by ma to. Hlavne aké povolenia na to treba, či je vôbec potrebné byť PharmDr. alebo si takého človeka môžem najať?

Trh lekárni je už pomerne dosť zaplnený. A tak, ako povedala Renata, na rozbeh treba pomerne veľa prostriedkov - cca. 1 mil. na vybavenie a 5-6 mil. na zásoby počas pol roka, kým poisťovne nezačnú platiť.

Na zriadenie nie je potrebné byť farmaceutom, stačí mať zodpovednáho zástupcu a zamestnanca farmaceuta. Faktom však je, že v SR pripadá v súčasnosti na 1 lekáreň 1,2 farmaceuta. Takže zohnať nejakého je problém.

A v neposlednom rade je pre fungovanie lekárne nevyhnutná správna poloha - a tie najsprávnejšie sú už dávno obsadené a len málokedy sa nejaká z nich uvolní.

Luboš má na mysli určite maličkú lekáreň s obratom do 1 mil. mesačne. Taká nie je na zárobok, ale na živorenie. Treba počítať, že hrubý zisk v lekárni je cca. 5-6%, takže potrebný kapitál je okolo 15 mil. na pol roka. A dobrý biznis? Určite pre nadnárodné spoločnosti v pozadí.

A asi prečo je potom otvorených toľko lekární, keď je to také nevýhodné Maja? Veľmi si cením ľudí, ktorí vyvíjajú snahu nájsť riešenia pre im neznáme otázky, namiesto aby si, veľmi chabo informovaní, povedali že “to sa nedá” a “to nepôjde”, čo je určite 100 x ľahšie. Gabriela, držím palce, prípadne sem ešte dopíš ako si na tom s lekárňou teraz, po pár mesiacoch.

Lebo sú to siete distribučných a iných spoločností. Vlastníkov je len zopár, aj keď sa k tomu akože majitelia takzvané vedúce lekárne nepriznávajú.

Otvoriť dnes lekáreň je maximálne náročné. To nie sú potraviny, ani krčma… okrem povolení je hlavný problém so zamestnancami. Keď Vám niekto vypadne, treba náhradu, a kedže nie ste farmaceut zástupy budú pre Vás komplikovanejšie. Počiatočný kapitál je 1 milíon v prípade malej lekárne. Marža z voľnopredajného sortimentu je cca 5%

Dnes žiadnu prevádzku nie je jednoduché otvoriť

…to je jasné, že to jednoduché nebude…tam sa treba vyznať do všetkých liekov, mať podchytené poisťovne…no nikdy by som sa na to nedal keby som aj možnosť mal…