Gastroskopia

Bola som, no nakoniec z toho nic nebolo, nakolko ziadne umrtvenie hrdla, ziaden sprej ani naustok. Poznam to, lebo som absolvovala bronchoskopiu a vtedy to bolo fakt bez problemov, hrdlo znecitlivie ani som nevedela, ze je to uz vo mne, no teraz na gastroskopii alebo endoskopii len rovno do ust mi to doktor zacal pchat. Nakolko som astmaticka, mala som problem s dychanim. Nevedela som sa nadychnut a tak ked to bolo vo mne v urovni cca. takmer srdca, musela som doktorovi v panickom strachu a mozno aj hysterii vytlacit tu hadicu a ruky. Nevedela som dychat.

Ahojte ja mám náhodou veľmi dobrú skúsenosť, nie je to síce nič príjemne ale rozhodne to NEBOLÍ ! Bola som na endoskopiu dnes a po prvý krát. Bola som u doktorky Jancovej v Košiciach. Bola som veľmi nervózna. milá sestrička mi všetko vysvetlila, potom mi vpichla injekciu s tzv. náladovkou, potom som dostala umrtvujuci sprej a hned na to prišla doktorka tá mi dala taký náhubok do pusy aby som nerozhrýzla ten kábel a aby som nemusela otvárať usta nasilu. Potom to síce nič príjemné nebolo ale nebolelo to, chvílu ma napínalo ale to je normálne hlavné je DÝCHAŤ a to hlavne nosom (aspon mne to pomohlo) a ani nie za 2 minúty bola hadicka von. Veľmi záleží k akému doktorovi pojdete, preto sa opýtajte známych alebo pohľadajte na internete :slight_smile: Určite to nie je nič príjemné ale zase to nie je ani také hrozné :wink:

Prajem pekný večer bojazlivcom:-)

Dnes som bola na gastroskopii prvý krát. Išla som tam s neuveriteľným strachom, celá som sa klepala. Môj zážitok je maximálne pozitívny. Sestrička mi pichla injekciu na oblbnutie a skoro nič som necítila, žiadne napínanie na vracanie, či kašlanie. Sústredila som sa len na dýchanie. Vôbec neviem kedy tú hadičku zasunula a kedy ju vybrala. Bolo to veľmi rýchle a vôbec to nebolo nepríjemné. Jediná vec, čo som cítila bol mierny tlak v oblasti hrudnej kosti. Prirovnala by som to, ako keď ležíte na bruchu a tlačíte si na hrudnú kosť. Odporúčam, pýtajte si injekciu a máte to v pohode. Ja som z tej injekcie bola uvoľnená a veselá, ako keby som fajčila trávu:-) Ani po zákroku som nemala žiadne problémy, žiadne bolesti hrdla alebo niečo iné. Takže nečítajte negatívne príspevky a NEBOJTE SA. Keď pôjdem na kontrolné vyšetrenie, už nebudem mať žiaden strach:-) a to som riadny bojko. A mimochodom záleží aj od lekárky. Tá moja bola fantastická - príjemná, milá a profesionálna. Pre Košičanov - MUDr. Nataša Fenďová

Práve som sa vrátila z gastro a chcem sa s vami podeliť o skúsenosť, pretože i ja som sa veľmi bála a pomohli mi i vaše príspevky z internetu. Takze prvá vec je, ze to NIE JE HROZNE! Prestaňte o tom citat strašidelne pribehy! Samozrejme, prijemne to nie je, ale da sa to určite zvládnuť! Môj návod je takyto: nič už viac o tom necitajte, psychicky si opakujte, ze to zvladnete… zvládli to ini, zvládnem i ja, počúvajte lekára i sestricku. Ja som sa ani raz nepozrela na tu hadicu, ani som si ju nepredstavovala, sustredila som sa len na DÝCHANIE - hlboké a pravidelne a pekne nahlas ako v posilke;-) ) ) Tým myslím si, ze správnym dýchaním, ma nenapinalo, negrgalo sa… jednoducho nič sa nedialo, nič som necitila ani pri odbere vzorky. Taktiež som od večera cca 21:00 nič nepila a teda zo mna nešli žiadne stavy či sliny. Hlavu hore, je to o psychike a urcite to zvladnete! A ten pocit potom, ze ste sa dali vyšetriť a ze to máte za sebou je neopisatelny;-) Este pre info, umŕtvili mi len sprejom hrdlo, žiadne iné oblbováky som nemala. Dychajte, dychajte, dychajte!

Mám ísť na gastroskopiu, je to prvý x. Mám tiež strach. Poradí niekto toho najlepšieho odborníka v Košiciach na toto vyšetrenie? Ďakujem.

Kde to robia v ke?

Aj sa som to už absolvovala asi 4*.
Dôležité je dýchanie a fakt počúvať rady lekára a sestričiek.
Mňa tiež po posled. vyšetrení bolelo dosť hrdlo, aj dnes na druhý deń,… mám taký tlak tam, preto jem len kašovitú stravu a polievky, kým to prejde.
Dôležité je, že sa posuniete ďalej a zistia vám, čo vám je a ako sa vám dá pomôcťt.
Veď jesť s chuťou a bez následkou a dôležitá vec!
Ale dôležitý je aj pohyb, aj vedieť relaxovať a zastaviť sa v živote.
Lebo ak toto nejde, tak sa trápime v tráviacom trakte, niekde tam…

Dnes som akurát absolvovala gastroskopiu… nič hrozné akurát mi brali 3 vzorky tak to dlhšie trvalo a mám podráždený žalúdok… ale ani hrdlo moc nebolí, akurát keď to robia tak je to taký dyskomfort… natiahlo ma len raz aj to, keď už endoskop vyťahoval a zastal… pekne som si dýchala, počúvala sestričku čo mi hovorí a tých 5 minút zbehlo neskutočne rýchlo. Bez akejkoľvek náladovky (a to som strachopúť prvej triedy). Už len čakať 4 týždne na výsledky… naozaj sa nebojte, nie je to nič strašné :slight_smile:

ja som bola dnes a teda ako fuha supol mi hadicu do krku bez spreju a poviem teda nebolo to nic prijemne ale prezit sa to da mila sestricka a doktor je zaklad ale dufam ze to uz nebudem musiet absolvovat :(