Gastroskopia

Ak ste už boli, je to fakt také zlé, ako sa o tom hovorí?

Nemajte strach, nič to neni, len počúvajte lekára čo bude hovoriť a podľa toho sa chovajte.

Keďže som to prežila už 4-krát, môžem s istotou povedať, že nič strašné. Sústreď sa na pravidelné dýchanie a ani nebudeš vedieť kedy skončia.

Je to nepríjemné, ale dá sa to zvládnuť, mňa ukludnilo, keď som sa pozerala na obrazovku na svoj žalúdok a vôbec som nevnímala, čo sa deje okolo mňa.

Je to naozaj trochu neprijemne, no zazila som uz aj horsie. Zaklad je skutocne spolupracovat s lekarom. Dychaj pokojne, ustami, zavri oci a - ani sa nenazdas a mas po tom. Mam vyskusane.

No, dost zalezi na akeho lekara natrafis. Samotny zakrok neboli, niektory si pomozno myslia, ze ked vam odstiknu kusok zaludka, tak to je hrozne, ale nie je. Je pravda, ze ked vam to “pchaju do zaludka” napina vas, mozno aj zvraciate kyseliny, citite dusenie, tlak v priedusnici. Je to neprijemne no tie 3 minuty sa daju nejako vydrzat, mne sa stalo, ze ma po vysetreni este den brutalne bolelo hrdlo ale to prejde. Dufam, ze som tymto prispevkom pomohol (mimochodom mam 12 rokov).

O boze, ja na to mam ist a velmi sa bojim hlavne, ze ako zhltnem tu hadicu. A mozem sa nieco opytat, ze to ako ti tu hadicu tam daju? Myslim do zaludka.

Ja som sa pozerala na monitor, kde som si videla cely zaludok a to ma ukludnilo a zaujalo, takze vdaka tomu som vydrzala 5 minut uplne v klude (mimochodom mi brali 3 vzorky) v lete idem znovu po roku. Da sa to vydrzat, aj ked je to neprijemne.

Nie je to nic hrozne, bola som na tom asi 5 x u 3 roznych lekarov a vsade je to skoro rovnake, o prehltanie sa nestaraj, ani nebudes vediek, kedy to bolo, o to sa postara lekar, najskor ti nastriekaju do hrdla sprej na umrtvenie a potom to pojde lahko, je to neprijemne ale neboli to a netrva to dlho, hlavne treba prist na lacno a po vysetreni tak 1-2 hodiny nejest a nepit, aby ti nezabehlo, kvoli tomu umrtvenemu hrdlu.

Ja som po gastroskopii a stale ma boli zaludok, dufam, ze to do zajtra prejde, no neviem ake lieky si mam dat od bolesti. Spravila som si zihlavovy caj, hadam pomoze.

Prvy dojem je strach, ked dava hadicku do hrdla je to v pohode, horsie je to, ked prehladava cely zaludok. Treba hlavne dychat a v klude byt a da sa to zvladnut.

Aj ja som na tom bola, ale išli až do tenkého čreva. Ja tým, že som uzkostlivý človek, som to prežívala hrozne, ale keď sa na to pozerám s odstupom času, tak som nemusela robiť taký cirkus. Ono je to aj o tom, že strach z nepoznaného, to robí strašne vela. Je to nepríjemné, ale dalo sa to vydržať. Ja som necítila tu hadičku, lebo mi umrtvili hrdlo a ešte som dostala inekciu / na ukludnenie, lebo som robila cirkus. Leží sa na boku a ani neviem presne, koľko to trvalo, lebo inekcia zaúčinkovala, že sa mi to zdalo rýchlo celkom, na to, že išli až do tenkého čreva. Dokonca ma upozornil doktor, že teraz to trochu zabolí, lebo brali vzorku z tenkého čreva a absolútne som nič necítila, som štastná, že to mám za sebou, ale z výsledku sa nič nezistilo a problém pretrváva stale, to je na tom najhoršie.

Ahojte, ja to uz mam tiez za sebou, tak prispejem svojim, zazitkom. O gastroskopii som vedela dopredu hadam vsetko, co sa dalo zistit a bola som pripravena, ani som sa velmi nebala. Nakoniec to nedopadlo zle, vysetrenie trvalo 1:50 min, problem bol iba vtedy, ked som zacala kaslat, pretoze vas z toho potom dost boli hrdlo a je to pravda, naozaj boli uz druhy den ako pri angine. Ten tlak bol celkom silny a ak vam odoberali vzorku, ako mne, tak vas to moze este par dni obcas zaboliet. To su uz ale iba dozvuky a naozaj sa konecne citim, ze ma poriadne prezreli a za tu istotu mi to urcite stoji. Ak by mi to este niekedy mali robit, budem asi trochu, zbehlejsia, treba pomaly dychat a zbytocne nekaslat a negrgat, lebo to je iba narocnejsie. A hlavne mysliet na to, ze tam nie ste zbytocne, a ze vam to pomoze. Drzim palce.

Vyskúšajte transnazálnu gastroskopiu - ja som mala 2x klasické vyšetrenie žalúdka a dnes som bola v Košiciach na vyšetrení žalúdka cez nos - je to omnoho pohodlnejšie, počas vyšetrenia som s lekárom rozprávala, všetko mi ukázal, vysvetlil. Je to neporovnateľne príjemnejšie ako vyšetrenie žalúdka cez nos.

Ja som na gasstroskopii bola dnes ráno. Poviem vám, že všetci ma strašili, aké je to nepríjemné, ale naozaj sa to dalo vydržať. Celý zákrok trval maximálne 3 minúty. Na začiatku vám dajú sprej do hrdla, takže vám celé hrdlo aj pažerák akoby znecitlivie. Hadička je hrubá asi ako ukazovák. Nepríjemné bolo to, ako hadička tlačí pod hrudnou kosťou, pri srdci a potom aj tie tlaky v žalúdku, ked vám do neho dávajú vzduch. Je to naozaj také niečo “cudzie” v bruchu a vtedy človek dostane strach. Inak je všetko OK si myslím. :slight_smile: Dôležité je správne a zhlboka dýchať, vtedy tú hadičku ani necítite. Doktorka a sestrička boli ku mne úplne skvelí a milí. Všetko čo robili v mojom žalúdku komentovali a odpočítavali sekundy. Bola som na Poliklinike Mýtnej v Bratislave. Odporúčam. :slight_smile: Nebojte sa a veľa zdravia. Katka

Ahoj Marcelka, prosím ťa napíš mi aký je ten lekár a ako si sa cítila. Znecitlivejú aj hrdlo? Naplo ťa? Ja mám panický strach. Idem tam tento týždeň.

Ahoj, normálne ti nastrieka doktor taký sprej do hrdla, aby si nič necítila. Potom ti dá do úst takú umelo-hmotnú násadku, do ktorej sa zakúsneš, tá ma dieru v sebe a slúži na to, aby ti mohol cez to pchať hadicu do ústneho otvoru a neublížil Ti na zuby, alebo aby si si sama nesnažila pri “odhrýzaní hadice” zlámať zuby. Potom ti jednoducho začne pchať takú tenkú hadicu do úst a smerom dole do žalúdka, je to niečo hrúbky hadice od sprchy. Celú dobu človeka naťahuje, ale tak jemne, ten sprej robí svoje, dá sa to prežiť, ale dobrovlne by som to neopakoval.

Ahoj Marcelka, aj mna to caka, v poslednej dobe uz nic nemozem jest, zo vsetkeho mi je zle, mozes mi napisat kontakt na p. doktora, u ktoreho si bola na gastroskopii, ja som z KE. Dakujem. Miriam

Gastroenterologia Dr. Habib Narwan - neskutocne zla skusenost. Nespravne lieceny helicobacter pilori, nespravil ani kontrolny test ci je HP naozaj vylieceny. Ked som sa stazoval, ze pretrvava, to iste aj po licbe, tak ze “viac sa urobit neda, je to psychickeho povodu” a tym to zhaslo. Taktiez som udaval, ze citim v konecniku cca. 2-3 cm vnutri staly tlak - po gastroskopii ze mi nic nie je. Iny lekar mi tam samozrejme nasiel: a, vnutorne hemoroidy b, prasklinu. Dalej uz vo dverach sa ma pytal, ci robim v IT oblasti, a ja ze hej, a on ze jaaaj jasne, ze len citam internet a tie somariny tam … a ja ze co? Ja som sa prisiel vyliecit a nie debatit o tom, ci chodim na nejake forum ci co … Takze ak chcete GEA ambulanciu, urcite neodporucam Narwana, aj ked sa o nom hovori, ze je odbornik. Je mnoho odbornikov. Vela zdravia!

Toto je asi zaklad, primarne mysliet iba na pravidelne dychanie, nie kratke vdychy, a hlava odleti a 2 minuty prejdu ako nic …