Gynekologická preventívka bez cytológie?

Baby viete o tom, že od januára platí zmena v skríningu rakoviny krčka maternice? Na cytológiu majú nárok len ženy od 23 do 64 rokov. A ak máte dve negatívne cytológie, máte na ďalšiu cytológiu nárok až o 3 roky? Divné. Ženy po 64 už môžu umrieť na hocičo? Sú menejcenné? A mladé baby? Myslím, že nás opäť niekto dobre osr…

Ženy po 64 nemusia umrieť, na čo sa na tom rozčulovať, keď nevieš. Rakovina krčka maternice sa vyskytuje najčastejšie u mladých žien. U žien po 60,roku života je to vačšinou na tele maternice, čo cytologický ster nemôže zachytiť, preto je aj odber cytológie zbytočný.

Robím cytológiu a za tie roky som videla veľa žien s dysplastickými zmenami alebo rakovinou krčka v cytologickom stere aj po 64 rokoch. Mám aj vzdelanie, aj skúsenosti. Škoda, že je tak veľa ľudí ako ty. Preventíva je vždy preventíva. Nič nám nedá väčšiu šancu.

Ja osobne som veľmi sklamaná touto zmenou o preventívnej cytológii. Stále sa kritizuje ľahostajnosť žien k prevencii a aj tie, ktoré na prevenciu chodia, sú obedzované. Ja osobne som si cytologógiu aj tento rok (hoci som mala minulé vyšetr. negatívne) urobiť dala i keď za príplatok. Dúfam v mene všetkých žien, že sa táto novinka pri prevencii dlho neudrží a cytologia bude normálna súčasť každej ročnej prehliadky.