Gynekologická preventívka bez cytológie?

gynekológia

(Tinka) #1

Baby viete o tom, že od januára platí zmena v skríningu rakoviny krčka maternice? Na cytológiu majú nárok len ženy od 23 do 64 rokov. A ak máte dve negatívne cytológie, máte na ďalšiu cytológiu nárok až o 3 roky? Divné. Ženy po 64 už môžu umrieť na hocičo? Sú menejcenné? A mladé baby? Myslím, že nás opäť niekto dobre osr…

(Anna) #2

Ženy po 64 nemusia umrieť, na čo sa na tom rozčulovať, keď nevieš. Rakovina krčka maternice sa vyskytuje najčastejšie u mladých žien. U žien po 60,roku života je to vačšinou na tele maternice, čo cytologický ster nemôže zachytiť, preto je aj odber cytológie zbytočný.

(Tinka) #3

Robím cytológiu a za tie roky som videla veľa žien s dysplastickými zmenami alebo rakovinou krčka v cytologickom stere aj po 64 rokoch. Mám aj vzdelanie, aj skúsenosti. Škoda, že je tak veľa ľudí ako ty. Preventíva je vždy preventíva. Nič nám nedá väčšiu šancu.

(Anna 2) #4

Ja osobne som veľmi sklamaná touto zmenou o preventívnej cytológii. Stále sa kritizuje ľahostajnosť žien k prevencii a aj tie, ktoré na prevenciu chodia, sú obedzované. Ja osobne som si cytologógiu aj tento rok (hoci som mala minulé vyšetr. negatívne) urobiť dala i keď za príplatok. Dúfam v mene všetkých žien, že sa táto novinka pri prevencii dlho neudrží a cytologia bude normálna súčasť každej ročnej prehliadky.