Inkontinencia moču u žien – možnosti diagnostiky a liečby


(Admin Zzz.sk) #1

Unikanie (=inkontinencia) moču nie je ochorením, ale príznakom, ktorý môže mať rôzne príčiny, z čoho vyplývajú aj rôzne spôsoby liečby. Jedná sa o problém, ktorý ženám spôsobuje psychické, spoločenské, hygienické a zdravotné ťažkosti, často aj zníženie pracovného či spoločenského uplatneniaToto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/2776-inkontinencia-mocu-u-zien-moznosti-diagnostiky-a-liecby

(Eva, D.Kubín) #2

Po prečítaní Vášho článku som presvedčená, že trpím ťažším stupňom inkontinencie. Mám veľmi vážny záujem tento problém riešiť. Najradšej by som to riešila operačným zákrokom, voperovaní podpornej pásky pod močový mechúr.Prosím o radu, ako mám začať riešiť tento môj veľmi vážny problém. Mám 47 rokov a obrovskú bariéru pre môj plnohodnotný život. Veľmi rada som šporotovala-nemôžem,veľmi rada som tancovala-nemôžem,veľmi rada som sa smiala-nemôžem. Bojím sa kýchnuť, zakašľať, ba dokonca pri silnom objatí, okamžite cítim únik moču.Nehovoriac o tom, ako moc trpím tým,že sa nemôžem milovať, Pri sexuálnom styku je môj problém snáď najvážnejší. Prosím poraďte. Lekárovi som sa zatiaľ nezdôverila.Jediné čo mi bolo povedané od Dr. gynelogičky, že maternicu mám v poriadku, nie je ani spadnutá.


(Oľga) #3

Milá Eva,
mám o nejaký rôčik viacej a rovnaký problém. Rozhodla som sa ho riešiť. Už som absolvovala v článku spomenuté vyšetrenia u urológa a v rukách mám jeho odporučenie na túto operáciu a stanovený termín operácie. Samozrejme, že sa trochu bojím, ale verím, že všetko dobre dopadne a môj život sa zmení k lepšiemu. Držím palce aj tebe - ale prvý krok smerom k dobrému urológovi musíš urobiť sama! Oľga


(Hanka) #4

Mám rovnaký problém, teraz po prekonaní bronchitídy sa mi stav veľmi zhoršil. Objednaná som na sonografické vyšetrenie a potom sa uvidí. Asi ma neminie cystoskopia , ktorej sa dosť obávám. Myslím si, že je to dosť bolestivé vyšetrenie. Pani Oľga, napíšte mi prosím, ako Ste ju absolvovala, ži je to ozaj také nepríjemné vyšetrenie. Ďakujem! Hanka


(katrina) #5

ja som bola uz na operacii a dali mi pasku pod mechur je to sice kratko od operacii ale mozem kaslat a kychat tak dufam ze aj ked zacnem pracovat bude to ok ale v nemocnici som bola jedina ktorej to robili a kazdy den operovali 4 zenicky na maternicu alebo vajecniky


(Zuzana) #6

Mám 18 rokov, a všimla som si, že mám malý únik moču, len po kvapkách. Asi to nieje prílš v poriadku ne?


(Alena) #7

Srdečne vás pozdravujem a chcem vás posmeliť, aby ste to nenechávali na poslednú chvíľu. Je to rýchly op. zákrok na jednodňovej chirurgii a mne ho robil p. primár Galát v Sliači. Ja veľmi ďakujem Bohu za neho. Je to skutočne dobrý odborník. Chvala Bohu už na druhý deň som mohla vstať a aj keď ma to ešte bolí, hneď na druhý deň som zistila, že nemám únik moču. Mne to upevnil sieťkou. A tak dlho som sa kvôli tomu trápila, mala som plesne a zápaly. P. primár vie dobre poradiť a celý tým na Sliači je veľmi milý. Odporúčam. P. primár býva aj v ženskom magazíne na prog. 1. a hovorí o týchto problémoch. Veľa odvahy Vám prajem.


(lucia) #8

Dobrý deň, ja som už absolvovala operáciu, vloženie pásky, 22. 2. Mam stále strach či sa to neroztrhne, stále si musím dávať pozor, ako si sadám, vstávam, nič nedvýhať, A to mám 3 ročnu dcéru, ktoru vodím do školky, zakaždým ked ju idem obut tak si opatrne klaknem na kolena. Ako to dopadne neviem o 4 tyždne idem na kontrolu.


(Monika) #9

Predtým som si myslela, že ma sa únik moču nemôže týkať. Mala som za to, že tento problém prichádza až v starobe. Bohužiaľ sa problém objavil po pôrode prvého dieťaťa. Ten bol dosť dlhý a syn mal ľahko cez štyri kilá a ja rodila prirodzene. Doktorke som sa s problémom zverila, podľa príznakov sa jednalo o tú najľahšiu formu. Odporučila mi teda Kegelove cviky a cviky na posilnenie panvového dna a trpezlivosť. Zašla som si ešte do lekárne a nechala si poradiť nejaký doplnok. Vzala som si tekvicové tablety - sú priamo určené pri problémoch s únikom moču. Musím uznať, že je to teraz oveľa lepšie. Ide o to, sa nehanbiť a zájsť si za lekárom, ktorý poradí.


(Boda) #10

Chcem reagovať na Váš článok, ja som asi 7. týždeň po oper. zákroku, dali mi pásku. Ak mate problémy tak Vám doporučujem absolvovať operáciu. Môj stav sa zlepšil a som oveľa kľudnejšia, bez obáv a stresu.


(biba) #11

Prosim vas, kolko ste boli na pn, ak ste este v pracovnom procese. A za kolko dni po operacii ste sa citili ok. Vdaka


(veronika99) #12

Kegelové cviky sú veľmi dobré :slight_smile: Ja ich beriem ako súčasť každodenného života. Keď som si všimla, že niečo nie je v poriadku, zobrala som si uroval manosa akut, pretože ten som mala doma a začala piť veľa vody, ako radia v článku. Je potrebné, aby sme mali dostatočné množstvo vody, pretože potom vznikajú aj ďalšie problémy. Krásnym príkladom je bolesť hlavy, ktorá dosť často súvisí s tým, že je človek dehydratovaný. Preto som si inštalovala aplikáciu, ktorá ma upozorňuje, aby som mala dostatočné množstvo vody :slight_smile:


(Martina) #13

Na únik moču musím určite odporúčam Ive inkontinstop, mama ho teraz skúša ako ho videla v reklame v TV a chváli si ho, dobre jej zaberá a únik moču je čím ďalej tým viac sporadickejší :slight_smile:


(Zuzana) #14

Tak Uroval manosa Akut aj ja používam, teraz častejšie pretože som nachladnutá a moje močové cesty si tuším robia čo chcú. Ja som napr. o kegelových cvikoch do teraz netušila nič. Až teraz som začala cvičiť, lebo som pozerala na fóra, že ako sa brániť nechcenému úniku moču - predsa mi to príde trošku trápne a ten zápach k tomu, keď človek 8 hodín sedí na zadku v uzavretom kancli, no nie je to bohviečo. No a oni sú ti vôbec neni zlé tie cviky :smiley: sa mi aj zadok začal krásne formovať :smiley: Hlavne sa pripravím už na letnú sezónu a už sa neviem dočkať behania a korčuľovania! :slight_smile:


(Miška) #15

Treba veľa vody piť, cvičiť a čo naozaj pomáha na únik moču je ive inkontinstop, prípravok z lekárne. Nie som sama, ktorej pomohol, poznám viacero žien.


(veronika) #16

To Zuzana: To azda nie, aj keď je také počasie, že raz teplo potom zima, takže to aj láka celkom na posedenie na deke. Mrzí ma, že máš problémy s močovými cestami, ale verím, že ti pomôže uroval manosa akut, len nezabúdaj aj na pravidelné pitie vody a aj cvičiť treba a bohužiaľ treba vysadiť kávu : ( Čo je dosť smutná správa ale pravdivá noooo. ono hlavne cvičenie pomáha aj na stresové situácie :wink: To už mám tiež odskúšané. Od vtedy čo som začala cvičiť sa viac usmievam na ľudí a som imúnnejšia proti stresu, takže len tak ďalej dievča :wink:


(Zuzana) #17

Závidím ti ten tvoj elán :slight_smile: Aj ja by som chcela :slight_smile: Ale tak možno máš pravdu a mala by som sa nad tým zamyslieť. Tak uvidíme, uroval manosa už mám kúpený neboj nič, teraz som si akurát otvorila stránku kde sú kegelové cviky a ešte asi pohľadám video to by bolo lepšie pre moju predstavivosť :smiley:


(Anna) #18

Ja som sa jej zbavovala cez zmenu práce, keďže hlavne kvôli robote sedavej práci som ju dostala, braním ive inkontinstop až po cvičenie a zbavenia sa pár zlozvykov


(Libuša) #19

Dobrý deň, vidím že je to už dávno po vašej operácii. Aj mne bola odporúčaná takáto forma zákroku. Môhli by ste mi napísať či sa oplatí ísť na ňu?
Ďakujem za odpoveď


(Iveta) #20

možnosti liečby u mňa boli jasné, k lekárovi som nešla hneď pri prvých náznakoch problémov, pri pár nehodách som si naštudovala google (google je jeden veľký lekár :) ) kúpila si prípravok Ive, začala cvičiť kegelové cviky všetko poctivo a ustúpilo mi to samé bez "liečby" :)