Invalidný dôchodok a materská dovolenka

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s jednou vecou. Už skoro 11 rokov mám diagnostikovanú SM. Až do októbra 2009 som normálne pracovala, potom som nastúpila na materskú dovolenku. Momentálne poberám rodičovský príspevok. V súčasnej dobe mám zhoršený zdravotný stav, pridružila sa aj ťažšia forma artrózy - jednoducho povedané: keby som nebola na MD, bola by nutná PN. Trvá to prakticky celú dobu MD. Ako je to v mojom pripade s vybavovaním invalidného dôchodku? Môžem oň požiadať už počas trvania MD, alebo musím nastúpiť na PN a žiadosť môžem podať až po roku? Za kompetentnú odpoveď ďakujem.

Mária P., SM vždy nie je dôvod na invalidizáciu, závisí od toho akú máte formu a aký klinický stav podľa EDSS škály. PN a invalidita sú dve veci. A aj keď máte zdravotné ťažkosti, neznamená to, že by Vám invalidita bola priznaná. Technické postupy sa musíte spýtať u Vás na Sociálnej poisťovni v mieste bydliska - jediné kompetentné miesto, kde o tom rozhodnú.

Pani doktorka, veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď. A najradšej by som bola, keby som bola v pohode a mohla sa vrátiť do práce. Zaujímalo by ma však, ako to je v prípade, keď je niekto PN už rok a zdravotný stav mu neumožňuje vrátiť sa do práce. Napr. u mňa by boli najväčší problém schody, keďže budova (škola) má 4. poschodia bez výťahu. Je zamestnávateľ povinný prispôsobiť podmienky pre “postihnutého” zamestnanca? A čo ak to nie je možné? Veď ja som vlastne žiadnu školu s výťahom ešte nevidela. Aj keď s nohami mám veľké problémy, rozum mi, vďakabohu, slúži. Ovplyvňuje priznanie invalidity aj praktická nemožnosť vykonávať prácu, na ktorú je človek kvalifikovaný? Neviem, či je celkom jasné, na čo sa pýtam. Za odpoveď ďakujem.

Ešte som zabudla napísať, že lekári, napr. ortopéd, čo sa týka artrózy kolien, mi tvrdia, že môj stav sa v najlepšom pripade dá udržať, ale nie vyliečiť, nech by som dodržala hocijaké liečebné postupy. A tak musím uvažovať aj nad možnosťou, že sa už do práce nebudem môcť vrátiť. A myslím, že každý prípad sa musí posudzovať individuálne. Ja pracovať chcem, len mi to zdravotný stav neumožňuje. Napr. ako môžem robiť niekde doprovod žiakom, keď sama potrebujem na väčšiu vzdialenosť doprovod. Momentálne sa opieram o kočík, ale to je samozrejme len dočasné riešenie.

Ahoj maria, myslim ze neni dovod na cakanie. Predovsetkym potrebujes podrobnu spravu od lekara a vsetkych vysetreni. Mam 23 rokov a tiez poberam invalidny uz 3 roky, mam 2x operovanu chrbticu. Preco to nevyuzit? Kludne on poziadaj, ved pracovat mozes, podla zakona ak si invalidna nad 70 percent, mozes robit 6 hod. denne. Informuj sa na socialnom oddeleni, tam by malo byt aj toto oddelnie dochodkov.

Dobry den. Som uz viac ako pol roka na PN a som tehotna… Akurat sme planovali zacat vybavovat pre mna invalidny dochodok. Chcem sa opytat ako je to s financiami? Po narodeni dietata poberate len matersku alebo aj invalidny dochodok? Alebo len invalidny? Dakujem za odpoved