Invalidný dôchodok - ako vybaviť ?

Prajem pekný deň. Prosím Vás o radu ako na to. Som PN od 22.10.2009. Mám problémy rôzneho charakteru. Brochitídu, cirhózu pečene, nádor nadobličky, nález na chrptici a sústavné trpnutie rúk, bolesti nôh, vysoký krvný tlak. Na všetky tieto moje neduhy sa liečim a beriem spústu liekov. Nie som schopná sa ani sama o seba postarať. Ako postupovať pri žiadosti o inv.dôchodok, počula som, že po jednom roku PN - sa táto ukončí a vyženú ma do práce. Kto podáva túto žiadosť? Ktorá z týchto diagnóz je dominantná? Na koho sa obrátiť? Po informácii od mojej lekárky som zúfalá, lebo mi povedala, že je to na nič, lebo aj tak ma neuznajú. Z čoho budem žiť? Lieky si kupovať? Nikoho nemám, som vdova, 55 ročná, odpracovaných mám 35 rokov.

Vasa lekarka nemala pravo Vam takto povedat, je to na nic, lebo aj tak vam neuznaju, ved ona o tom nerozhoduje, ale posudkovy lekar zo Socialnej poistovne. Treba si vypitat tlacivo resp. Ziadost o uznanie invalidneho dochodku na prislusnej pobocke Socialnej poistovne. Pracovnicky vam povedia ako potom mate postupovat.

Nárok na nemocenské dávky Vám zanikne po 1 roku, zo soc. poistovne budete o tomto informovaná. Ak bude Váš zdravotný stav naďalej taký - že nebudete môcť pracovať, Vaša lekárka Vám vypíše tlačivo na preskúmanie invalidity. Potom budete predvolaná na posudkovú komisiu. Tam Vám posúdia Váš zdravotný stav, neviem akú chorobu Vám určia ako dominantnú. Pre uznanie invalidity musíte mať pokles schopností vykonávať zárobkovú činnosť najmenej 41% a viac. Vtedy vzniká nárok na invalidný dôchodok. Najlepšie bude ak sa pôjdete osobne informovať na soc. poist.

Chcem sa spýtať, ako dlho sa čaká na posudkovú komisiu pri určení choroby z povolania. Brat ma odrobených 25 rokov v bani, a toto všetko trvá vyše dvoch rokov. Živia ho moji naši rodičia, ktorí majú cez 80 rokov, lebo brat nenašiel robotu, lebo nieje zdravý. Chcem sa spýtať, ako toto všetko popohnať, lebo všetko to už veľmi dlho trvá a na koho sa treba obrátiť? Alebo to dať do medií? Poraďte. Chcem podotknúť, že papiere ma všetky odovzdané, ide aj o posúdenie choroby z povolania.

Trpim chorobou so znackou J42, mam velke problemy v normalnom zivote. Uz po kratkej chodzi sa idem zadusit, nemozem sa poriadne nadychnut. Uzivam dlhodobo liek Spiriva Respimat, ale to mi pomaha len kratko. Mam 38 rokov a som uz s toho zufaly, v praci som neni schopny normalne fungovat. Co mam robit. Existuje moznost liecby?

Dobry den, mam cirhozu pecene, nikdy som nepila alkoholicke napoje, v praci som pouzivala silne dezinfekcne prostriedky, zmenila som zamestnanie, ale ma zaujima, ci mam narok na invalidny dochodok? Mam 54 rokov. Dakujem pekne, Vrabelova.

Dobrý den už sedemnasť rokov chodím psychyatrovi ale môj zdravotný stav sa nezlepšuje. Doposial som opatroval člena rodiny keďže umrel, tak nemam ziadem príjem, preto si chcem podať na invalidný dôchodok. Jedna sa o psychyku osobnosti. Koľko percent by mi schválili?