Je opatrovateľka povinná obliecť mŕtveho pacienta?

Mne ešte pacient nezomrel, ale aj keby ma rodina požiadala, tak by som to neurobila. Maximálne by som im niečo podala, doniesla. Ja si myslím, že to nie je úlohou opatrovateľky. Aj u nás dáva do poriadku mŕtveho pohrebná služba. Ja som opatrovateľka a nie pohrebná služba.

Neni povinna. Prece nebude brat praci funebrakum! Ti si za to nechaji zaplatit a ne malo. Kdyz to zienky urobia, tak Rakusaci prijdou o rito. Neco jineho je, kdyz je rodina slusna a pacient byl mily. Tak bych to citila jako povinnost z vlastniho entuziasmu. K rodine a zemrelemu. V ucebnici pro sestry stoji - Katetr odstranit, dat plenu, aby se zemrely neznecistil, kdyz odejdou telni tekutiny.

To kde chodite na taketo bludy, ako povinnost obriadit mrtveho do truhly? Ved to je chore. Nemam nic proti tomu, ak to OP urobi z dobrej vole a nema s tym problem. Ono aj ked mame svojich pacientov radi, nie kazda ma taky silny zaludok, aby manipulovala s mrtvym. Opatrovatelka opatruje ziveho a nie mrtveho, na to su zamestnanci pohrebnej sluzby. Doktor lieci choreho, opatrovatelka poskytuje pomoc v chorobe, pohrebak po smrti. Mimi Ty chces povedat, ze nejaka rakuska zdrav. sestra opatruje v AT v rodine? Aku zdrav. sestru si mala na mysli, ktorej to urcuje nejake nariadenie? Ani na Slovensku to zdravot. sestra nerobi v nemocnici, ta ho prikryje akurat plachtou. Chces azda povedat, ze v AT v nemocnici mrtveho pripravuju sestry do truhly? Neskutocnes trepes. Slovenske rodiny nie su bohate, ale mrtvych si daju obriadit pohrebakom. Az na par vynimiek, ale je to vysostne osobna vec. Robim tuto pracu cez 10 rokov, ale ziadna rodina to neziadala ani naznakom uz len vzhladom k hygiene a moznym inym infekciam. Je to mrtvy clovek, biologicky odpad (myslim po smrti). Zalozit plienku, aby sa zabranilo zaspineniu postele to je normalne, ale nie dalsie upravy a narabanie s nim. A to nema nic spolocne s uctou, alebo laskou k zosnulemu. Uctu a lasku treba prejavit za zivota a pri jeho opatere a po smrti zapalit sviecku, pomodlit sa a to ostatne nechajte na tych, ktorych je to praca. Presne tak, ako lekar necha na Vas jeho opatrovanie a ten si ho tiez vazi. Preco by ho nemohol obliect on pri obhliadke smrti? Lebo to nie je jeho praca, tak ako aj vasa nie.

Vsetko zavisi od okolnosti, za akych pacient zomrel. Ak zomrie pri vas, treba sa dohodnut s rodinou, co oni chcu. Mne zomreli 3 pacienti. Jedneho deduska sme spolu s jeho zenou obliekli. Zomrel pri nas, a hned sme ho obliekli. Neviem si predstavit obliekat zomreleho, ked uz nastane posmrtne tuhnutie tela. A este nikdy neviete, ci obhliadajuci lekar nenavrhne pitvu, i ked to je u starych ludoch zriedkave. 2 babicky mi zomreli v noci, zavolala som rodinu, oni doktora, potom sme cakali na obhliadajuceho lekara a neobliekali sme ich. Urobila to pohrebna sluzba.

Je to velmi neprijemne, pokial ste to nikdy nerobila, mne sa to stalo tiez, este k nestuhnutemu dedovi v noci nas volali s kolegynou ho obliect, to bola za noc, nikdy viac! Bolo mi povedane, ze nie je opatr. absolutne povinna obliekat zosnuleho!