Je opatrovateľka povinná obliecť mŕtveho pacienta?

Chcela by som sa spýtať. Opatrovateľka pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka, je povinná obliecť pacienta ak zomrie?

V ziadnom pripade nie! Oni predsa na to maju servis.

Ďakujem za odpoveď. Priateľke dali umyť a obliecť mŕtvu pacientku, prikázali jej to najbližší rodinní príšlušníci, dokonca odstrániť katéter. Bola som z toho prekvapená. Je nejaký predpis niekde, na základe ktorého sa môže opatrovateľka brániť?

Ku mrtvemu sa vola lekar, ktory ma vsetko potrebne zabezpecit v spolupraci s rodinou a taktiez funebrakov, ktori s mrtvym manipuluju!

Vykricnicky!!! Lekar pride akurat tak skonstatovat smrt. Hadam si nemyslis, ze bude umyvat neboheho, ci odstranovat kateter? A funebraci pridu pre mrtvolu, nalozia do rakvy a zavezu do marnice prislusneho domu smutku. Opatrovatelka je praveze tam na to, ze sa ma o pacienta postarat a to aj po umrti! Ci si snad myslis, ze domaci este zaplatia na tuto pracu nejaku silu?

Samozrejme, ze opatrovatelka sa musi postarat o pac. aj po smrti. Vsak na to je tam. Ale samozrejme to potom aj tak vyzera, ked tam totalne nefundovane baby idu robit, len a len preto, ze je to zdroj prijmov a absolutny vztah k tejto praci nemaju. Ta praca je podobna ako praca sestry. A ani tu nevie vykonavat kazdy. Treba mat k tomu vztah. Mimochodom v naplni prace sestry je aj postarat sa o pac. po umrti. Ci mile opatrovatelky, vy by ste chceli brat svoj plat len za to, ze robite spolocnicky? Spinava praca uz “nevonia”, vsak?

Mne ked umrel dedo, tak tuto pracu urobili funebraci! Nikto to odo mna nevyzadoval!

Mala si stastie, ale ak by rodina to chcela od teba, musela by si to urobit.

Take samozrejme to nie je, nie kazda opatrovatelka je zdravotna sestra, 80 percent opatrovateliek je tu pre peniaze, (nepoznam ani jednu, ktora by to robila pre nieco ine), tym samozrejme nechcem povedat, ze nic nerobia. Ved aj na Slovensku, ked zomrie niekto doma, tak pride pohrebna sluzba a zariadi vsetko potrebne, o tom si nepocula? A plat berieme aj za to, ze robime opatrovanej osobe spolocnost. Pevne verim, ze tiez robis v Rakusku, takze ta rodina nasla svoju “matku Terezu” - podotykam, ze fundovanu!

Mne ked zomrela pac., sama som sa spytala, ci ju mam opatrit na poslednu cestu. Neziadali to odo mna, ale ja na tom nevidim nic zle, ked som ju doopatrovala po smrt, preco nie aj ten posledny ukon, ktory ma byt vykonany s uctou a pokorou. Ved ak sme sa dali na tuto pracu, musime byt pripravene aj na smrt. A to aj my, opatrovatelky, nielen sestry. Odstranit kateter predsa nevyzaduje mimoriadne schopnosti. O ostatnom ani nehovoriac.

Ale este doplnim, ze nie 80% ale 100% zien tam pracuje pre peniaze. A viem od striedacky v predchadzajucej rod., kde nam umrela babka, tak tam nabehli nejaki ludia a poriesili veci suvisiace zo zosnulou ale jazyk. znalosti striedacky boli slabsie, tak nevedela mi povedat o koho sa jednalo a bola tiez v soku.

Mne umrel dedo vlani. Prisiel lekar na obhliadku mrtveho, vystavil dokument a zavolala som pohrebnu sluzbu, ktora ho odviezla. Cele doobedie kym umieral som sedela vedla neho, citala som nahlas noviny a prihovarala som sa mu, vlastne som viedla monolog. Ked zomrel este som mu pohladkala tvar i ruku aj ked ho odnasali. Mala som ako pacienta velmi rada, nebol by byval problem ho obliect, ale rodina sa rozhodla vyuzit sluzby pohrebnicke.

Jarmila nerozculuj sa, lebo to skodi krase! Je mi to jasne, ze nie si zdravotna sestra, ale nemeni to nic na tom, ze ak to moze urobit ona, tak nechapem, preco nie aj opatrovatelka? Podotykam, ze nejedna sa o ziadnu odbornu pracu, tak z coho si tak na vetvy?

Mila Mimi, ja som pekna dost, krajsia uz nepotrebujem byt. Aj ked nie som zdravotna sestra, urcite by som dokazala dat pacienta po smrti do “poriadku”. Ja som len reagovala na tvoju pripomienku, ze to nie je samozrejmost, na to su v AT sluzby! Ale keby nahodou som to potrebovala, a nieco by mi nebolo jasne, urcite sa na teba obratim, dufam, ze mozem? Pekny den prajem.

Suhlasim so zenami, ktore pisu, ze obhliadku vykonava lekar, aj mne umrela babka mala som ju rada, nikto odomna nechcel, aby som ju ja dala do poriadku, maju na to pohrebnu sluzbu, uz by si mali niektore opatrovatelky uvedomit, co je ich praca a nebrat druhym robotu co bude robit pohr. sluzba, ked to spravime za nich. Tu nejde o to, ze urobim to ja, ale o princip, vela zien pride do Rakuska robit a na miesto opatrovania robi domace prace a pac. je vedla, cest vynimkam!

Ano, suhlasim a myslim, ze aj mimi z toho robi zbytocnu vedu, myslim tiez, ze kazda zena by to dokazala urobit, ved to je sucastou zivota, ale nie je na to nijaky zakon, ktory by to prikazoval. Takze nejde o to, ze to niekomu nevonia!

Nemusela by robit nic, to nie je praca opatrovatelky, tak sa tu vsetky uvedomte konecne.

Mne zomreli styria pacienti v rakusku a kazdeho som si dala do poriadku, kym prisla pohrebna sluzba. Aj to patri k tomu. Alebo som mala dedka nechat v kaluzi krvi, aby sa na to pozerala rodina? Totiz nie kazdy zomrie a zostane cisty, mala som ich rada a bola to aj moja povinnost.

A prečo by mala opatrovateľka obliecť mrtveho pacienta? Aj u nás v nemocnici ho odvezu na patológiu a je tam personál, ktorý ho oblečie. I keď doma nám niekto umrie príde pohrebná služba a vybaví náležitosti. Nehnusí sa mi to, obliecť mrtveho pacienta, ale prečo by som brala prácu iným.

Zaujimava tema, pracujem uz 10 rokov v Rak. ako opatr., ale este mi doma pacient neumrel. Keby som mala taky pripad, tak sa informujem u rodiny ako to chodi, ak by si to vyzadovali, rozhodne by som si ziadala pomoc niekoho z rodiny, alebo susedu. Obliect sama bezvladne telo, ktore uz nespolupracuje je predsa urcite tazke. Ak tento posledny ukon ma byt vykonany dostojne, ako sa patri, tak by mal asi niekto pomoct. Nezijeme predsa v stredoveku. Spravne to tu niektora napisala, ze v snahe co najviac vyhoviet poziadavkam prislusnikov rodiny opatrovaneho, znizujeme sa k takym ukonom, ktore nie su zaplatene. Napokon s nami aj tak jednaju. Raz to tu Pista dobre napisal. Nemci a Rakusania neziadaju nic zadarmo, a ak my sme ochotne robit mnohe veci zadarmo, tak znizujeme svoju hodnotu na pracovnom trhu. Ved situacia je uz aj tak dost zlozita.