Je to etické, priväzovať ľudí o posteľ?

Je etické, aby starých bezvládnych ľudí v nemocničných oddeleniach privazovali remenmi o posteľ? Na ten pohľad nikdy nezabudnem. Dedko ležal na pľúcnom oddelení a s ním dvaja pacienti - všetci poprivazované ruky a nohy. Dedko má ešte stále rany na nohách. Reakciou osetrovatelov bolo, že im utekajú. Boli to pacienti, ktorí sa nemohli sami ani posadiť a nie to ešte utiecť.Pochopím, že ked im dávali infúziu, možno to bolo nevyhnutné, ale priviazať ich tak, že sposobia až rany! A nechajú človeka v takej polohe viac ako 3 hodiny a možno dlhšie? Ako máme veriť našim nemocniciam, keď sa tam dejú takéto veci, ktoré zdravému človeku trhajú srdce? Prepáčte zdravotné setry, ako by sa vám také zaobchádzanie páčilo, keby sa týkalo vás alebo vašich blízkych? Načo sú vlastne v nemociciach ošetrovatelia?

Niekedy by si títo ľudia mohli sami sebe ublížiť, preto sú priviazaní. Určite to nie je príjemný pohľad, ale opodstatnené to je.

Pravda je ale aj to, že lekári na takýchto pacientov často serú a veľa krát presne ako píšeš sú tam niekoľko hodín vo vlastných štankách a bez povšimnutia.

Tento problém ale my nevyriešime, jedine tak, že postavíme vlastné nemocnice a budeme sa k ľudom správať lepšie a vychováme tak aj svojich zamestnancov.

Nie je. Niekedy sa človeku až rozum zastavuje, ako si to v nemocniciach uľahčujú, ale nie je to jediný prípad. Aj hyperaktívnym deťom sa doteraz podávajú utlmujúce psychofarmaká, lebo učitelia ani podaktorí rodičia nemajú s nimi nervy. To je etické? To by sme mohli založiť celú kroniku toho, čo je a nie je etické.

Mam 22 a uz tri roky pracujem na urazovke v Ke. Mame tam rozne pripady, ale hlavne starych ludi. Nie sme necitlive sestry, ale niekedy je ozaj nutne pouzit nejake donucovacie prostriedky ako napr. priviazat. Mnohokrat je mi luto babicky alebo dedka, ktoreho sme museli nejako ‘‘spacifikovat’’, no urcite nelezia v spine a neublizuje im to. Dovolim si tvrdit, ze im to v podstate zachranuje zivot. Co je lepsie? Byt chvilku priviazany a dostat potrebne lieky alebo krv alebo zomriet napr. na vykrvacanie alebo udusenie. {V nasich nemocniciach chyba krv, je lepsie znehodnotit ju nepodanim alebo nechat vytiect do postele, ak si pacient vytrhava ihlu?}

V poslednej dobe si zdravotníctvo chce privlastňovať práva, ktoré nemá a nesmie mať! Je to nielen neetické. Najradšej by mali plné čakárne len zdravých ľudí a zdravotný suterén dopadne ako je napísané. Akým právom chcú byrokratické aparáty a možno aj zdravotníci nútiť niekoho povinne sa dať očkovať proti chrípke, bez kvalifikovaného súhlasu a dobrovoľnosti? Čo ešte dokonca priväzovať ľudí! To by mali okamžite povinne hlásiť, každý prípad riaditeľovi a kópia na prokuratúru na evidovaných tlačivách , aby sa to nestalo trvalou metódou práce. Ešte čosi - dnes nevieme ani pomenovať náležite staršieho človeka: babky, dedkovia, skomolenina “seniori” … Kult mladosti podporujú všetky plagáty na poliklinikách. Treba vidieť ľudí pán, pani, pacient, občan. Možno by to pomohlo. Pre objektivitu treba povedať, že z vyššej postele sa dá spadnúť a dá sa zlomiť krčok stehennej kosti. Viem o takom úmrtí.

Tak si to skúste na vlastnej koži s takýmito staršími a potom sem napíšte vlastnú skúsenosť! Krv mi vrie, keď sa vyjadrujú ľudia, čo s tým neprichádzajú do kontaktu celé dni a dôjdu a všetko im pripadá “desivé”. Poprosím aj o vyjadrenie iných sestier. Niekedy si myslím, že “nezdravotníci” len hľadajú niečo, čím by sestry povláčili po zemi ako handry a neberú ohľad na druhú stranu. Radšej “donucovacie prostriedky”, ako nechať človeka umrieť! Ja sama som musela “priviazať” príbuzného, aby nezomrel v tú noc, viem, o čom vravím.

Pracujem v nemocnici 18 rokov ako zdravotna setra. Prepacte mi mili laici, ale ked pisete to co pisete, ste absolutne mimo realitu. Pracujem na oddeleni, kde privazujeme pacientov, lebo musime. Skuste si jednu 12 hodinovu nocnu smenu, kde mate 30 pacientov, ste sama, pridu vam dvaja novi pacienti, opiti, vulgarni, narkomani, ktori vam rozbiju hlavu, tak, ze vam ju musia zasit, to stihnu skor ako sa vam ho podari priviazat a potom tu smenu muste potiahnut do rana. Alebo skuste ist darovat pocas luzby krv, lebo prave hladaju vasu krvnu skupinu a poto si smenu odsluzit. A dovolim si poznamku, za 18 rokov svojej praxe 99 percent pribuznych umiestnilo svojich chorych do domovov, akonahle sa mali o nich postarat sami, poslem vam svoju vyplatnu pasku, aby ste vsetci videli, za aky plat pracuju slovenske sestricky s vysokoskolskym vzdelanim.

Určito to bol hrozný pohľad, no netreba všetkých hádzať do jedného vreca. Myslím, že dnes to majú sestričky oveľa ťažšie ako dakedy, pribudli im povinnosti, ale ich počet sa znížil. Podobný pocit som mala, keď som videla starých ľudí v sieťových postieľkach skade nemohli ísť von, ale bolo to lepšie ako vidieť starú ženu, ktorá roztrhala svoju košeľu na pásičky ako na pokrovce a behala skoro nahá po oddelení, lebo jej dali volnosť. Verím, že by to nerobili, keby nemuseli, čo neznamená, že by sa mi krvavé pruhy na niekom pozdávali. Všetci v tejto dobe musíme hľadať v sebe dobro, aby sme nezabudli, že sme ľudia.

No, Janosik, to som zvedava dokedy by Ti takyto entuziazmus vydrzal. Nikto na nikoho s prepacenim nesere, a nikto nikoho bez priciny neuvazuje.

Milá sestrička, určite Vám nikto nezávidí, ani prácu ani plat, ale Karla nepísala o opilcoch a narkomanoch, ale o starých nevládnych ľuďoch, ktorí sa ledva hýbu, takže pochybujem, že by Vás dokázali napadnúť. Vážim si prácu sestričiek, bola som niekoľko krát operovaná a viem, že práca sestrričky je namáhavá a zodpovedná. Robím tiež na smeny, viem aké je to namáhavé. Česť Vašej práci, ďakujem všetkým sestričkám.

Milá Karla, etické netické, ako sa človek na to pozrie,ja viem,je to hrozné, momentálne aj ja mám polemiku, som zdravotník, mám otca so stareckou demenciou, atrofiou mozgu, hlbokou depresiou, celé noci nespí, chodí, blúdi, opakovane hospitalizovaný na psychiatrii - kde keby nebol na uzavretom odd., ale aj tak ušiel, hľadali ho žandári po celom meste, poraď - čo robiť, utlmiť tabletkami, že už by absolutne nevedel o sebe, injekciu si pichnuť nedá, len keď sa uviaže, tak aká etika? Ľahko sa hovorí, keď človek nezažije. Tak babo raď.

Sestricky, lekári, za co chcete zvýšenie platov ? Aj moju mamu ste uviazali, namiesto toho, aby ste jej podali pohár vody, alebo opýtali či jej netreba ist na potrebu. Hanbíte sa zdravotnícki pracovníci Interného oddelenia v Čadci.

Milá sestrička, robíte v nemocnici 18 rokov, ja som robíla 29 rokov na OAIM a teraz len s geriatrickými klientmi. Je smutné, ako sa sestry ľutujete. Niekedy neboli permanetné katétre, neboli absorbčné pomôcky, pacienti boli čistí, neboli jednorázové striekačky, jednorázový odberový systém a iné výhody, ktoré sú dnes, to nespomínam, že by som nebola rada, som za všetko nové a nepoužívali sa popruhy. Prácu sme vykonávali, ale s láskou. Ak je starý pacient dezorientovaný, zmätený erudovaní pracovníci to musia zvládnuť. Alebo pripútame, aby sme v pokojne strávili noc. Sú aj iné metódy, ľudské metódy, ale museli by sme byť empatickí. Zariadenia pre seniorov sú na to, aby sa starali o ľudí, pretože nemôžu príbuzní chodiť do práce a starať sa v noci o príbuzného, v Zariadeniach sa nefixuje, nespútavajú sa klienti, ale postupuje sa podľa zákona a nie sú tam ani lekári, sú tam len opatrovateľky. Každého, kto pripúta starého bezbranného človeka, by som tak isto pripútala, aby zistil, čo to je ležať v nútenej polohe, niekoľko hodín, alebo dní. Tak zvyšujeme počet imobilných, dekubitov, inkontinetných pacientov, zhoršujeme demencie. Popruhy nesmú suplovať nedostatok personálu. Vy ste si vybrala povolanie, starý človek si demenciu nevybral, ak Vám vadí plat, pacienti za to nemôžu, nájdite si iné zamestnanie.

Stari ludia trpia roznymi dusevnymi poruchami ako je napriklad dezorientacia, agresia, pripadne ohrozuje personmal a ine, tak vtedy musia z hladiska bezpecnosti pristupit aj k takymto cinom. Asi tak.

Mam tiez podobny problem. Mama je v zos po porazke. Nerozprava, len lezi je ochrnuta na pravu stranu. Vyzlieka sa a plienky si dava dole. Tak najjednoduchsie pre personal je ju uviazat a obalit plachtou tak ze je doslova nehybna. Ma pyzamy, kde som jej nasila silne patenty aby sa nevedela povyzliekat. Pravdaze oni jej daju len vrch a spodok je v skrini. Ja by som ani psa takto nevedela uviazat. Nie to 24 hodin cloveka s ktorym by sa malo cvicit aby sa mu svaly rozcvicili.

Dušinka chod pracovat na take oddelenie kde je 25 takych pacientov ako je na tom tvoja mama a za 2 dni zmeniš nazor ked ich budeš musiet prebalit, dat im čiste pradlo, rozdat ranajky, znovu spravit toalety, potom obed, krmit pacientov, potom znovu toalety, dalej rozdat večeru nakrmit pacientov a budeš štastna še ideš domov a o mesiac maš na vyplatnej paske 365€ čo napišeš teraz

Dusinka, to nepochopis, kym ta nepriviazu. Vyplatne pasky zamestnancov ta nebudu v takej chvili zaujimat. Nema ti kto podat pohar vody a sam si ho nemozes zobrat. A nakrmit? Ako dlho budes presvedcovat priviazaneho pacienta, aby jedol vychladnute nemocnicne jedlo? Na nocny stolik mu das predpisane jablko, ale nikto mu ho neosupe a neda do ust. Po tyzdni ho vyhodis…
Moze sa vyskytnut vynimocny pripad pacienta, ale privazovanie nemoze byt standardnym postupom.
Ak personal nezvlada zdravotnu starostlivost o pacientov, oddelenie treba zatvorit. Ved pribuzni sa spoliehaju, ze su v dobrych rukach.
Dusinka, doprajem ti viac penazi, ale toto nie je o peniazoch. Nezelam ti, aby si v tomto stave videla svojich rodicov.

Dušinka ked to nezvládaš tak tam nezavadzaj dá sa to zvládnuť ked chceš robiť