Kardiokluby prinášajú pomoc a osvetu, malo by ich byť ale viac

Zjednotiť slovenské kardiokluby a metodicky podporovať ich jednotlivé aktivity tak, aby boli súčasťou tvoriaceho sa pacientskeho hnutia a celonárodnej kampane proti kardiovaskulárnym ochoreniam, je cieľom Národnej konferencie - III. stretnutia kardioklubov s medzinárodnou účasťou, ktoré sa dnes začalo v kúpeľoch SliačToto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/6912-kardiokluby-prinasaju-pomoc-a-osvetu-malo-by-ich-byt-ale-viac

Vsetky MVO, ktore poskytuju bezplatne socialnopravne poradenstvo pre obcanov - pacientov, bojuju s nedostatkom financnych prostriedkov. Zvacsa ziju len z clenskych prispevkov a darov, ktorych nie je vela. Ak vsak nenajdu dost panazi na prenajom kancelarskych priestorov, ich cinnost je ohrozena. Len malo miest, obci, ci im spolocnosti poskytne prenajom so zlavou resp. za symbolicky rocny poplatok. Pritom velakrat robia dobre meno svojmu mestu, kraju, ci spolocnosti.

Za dobrotu na žobrotu, hovorí jedno príslovie a bohužiaľ aj v tomto prípade sa to asi naplnilo! Obč. združenie presťahovalo centrálu priamo do areálu kúpeľov Sliač, budovalo nové kardiokluby po celej SR. Nájomné mali od bývalého vedenia symbolické tak ako ostné obč. združenia, veď ani ich činnosť nikto nedotoval, ani štát, ani kraj, ani mesto, ani kúpele. Od l. júla 2011 dostali od nového vedenia výpoveď z nájmu a ponuku na nové priestory vo výške 1200 EUR mesačne. Mnohí pacienti kúpeľov ich každoročne navštevovali. A mnohí budú sklamaní, keď ich už nenájdu. Členovia kardioklubov počas turnusov mali zabezpečené aj kultúrne podujatia za symbolické ceny, 10 x lacnejšie ako cez agentúry, bezplatné sociálno-právne poradenstvo poskytovali všetkým občanom - klientom kúpeľov aj návštevníkom, a mnohým pomohli získať preukaz občana so ZP, dozvedeli sa tu o zdravej výžive, bezplatne mohli použiť internet či naučiť sa obsluhovať PC. Rozvoj činnosti si vyžadoval priestory s väčšou rozlohou. A dobrovoľníci, ktorých mohli zamestnať cestou ÚP mohli byť prospešní nielen pre kardioklub, ale aj pre kúpele.

Len suhlasim, ze klub bol prospesny aj pre kupele, ved hadam sa vec nejako poriesi, aby to fungovalo dalej. Len aby pacienti nesli do inych kupelnych zariadeni, ktore maju moderne ubytovacie priestory a hlavne tam nad hlavami nelietaju vojenske stihacky dennodenne, ako to bolo pocas mojho pobytu.