Kľúč zistenia rakoviny prostaty

Rakovina prostaty má jedinú možnosť prevencie: včasné odhalenie a kompletné odstránenie prostaty. Dnes vedia odstrániť prostatu aj laparoskopicky v “jednodňovej chirurgii”, čo výrazne prispeje k doživotnému vyliečniu. Dôležité je včasné zistenie nádoru. Pozrite si prečo: http://urban.health.sk/files/kluc_identifikacie.pdf A to je známa vec už najmenej 20 rokov! Ja len upozorňujem na možnosť prevencie, ktorá tu je a nemala by byť ignorovaná.

Zaujímavá informácia, ktorá by mala byť viac propagovaná. Od koľkých rokov odporúčate prevenciu vykonávať? Ja mám 27 rokov, mal by som si dať vyšetriť prostatu a preplatí mi to poisťovňa - resp. ak nie, koľko to stojí? Počul som, že to nie je najpríjemnejšie vyšetrenie, sú už nejaké pokroky v tom, ako sa bolesť pri vyšetreniach minimalizuje? Ďakujem za poskytnuté informácie.

Žiadajte si vyšetriť iba PSA, vyšetrenie z krvi urobí hociktorý lekár. Opakujte vyšetrenie za 6 mesiuacov aj keď bude v norme, potom znova za 6 mesiacov. Tieto tri vyšetrenia PSA v krvi stanovia Vašu originálnu hladinu PSA v krvi, ktorá by mala byť stabilná každý rok - to znamená, potom stačí každoročne jedno vyšetrenie PSA. Zabudnite na vyšetrenie cez konečník, to je blbosť. Ak zistíte zvýšenie PSA v krvi napr. na dvojnásobok, treba okamžite jednať. Pri takom zistení odporúčam okamžité vyoperovanie prostaty bez ohľadu čo zistia “fyzikálne” vyšetrenia, lebo mikrokarcinóm nikto fyzikálne nezistí a aj ten zvykne metastazovať. To je prínos a záchrana - odstránenie prvých buniek rakoviny bezohľadne a jednoznačne - s kompletnou prostatou zaručene odstránite “tlejúci” začínajúci nádor. Iba tak sa dá zachrániť život chorého muža. Všetko ostatné sú tupé drísty. Stojím si za svojím tvrdením, videl som mnoho umierajúcich mužov, ktorí nemuseli zomrieť … žiaľ.

Píšeme 10. apríl 2013, a ešte stále niet inej šance ako predísť rakovine prostaty: jediná možnosť je včasná kalibrácia vlastnej hodnoty PSA v krvi medzi 30. a 32. rokom života pacienta - urobí ktorýkoľvek ambulantný (aj všeobecný) lekár. Raz ročne skontrolovať PSA rovnakým spôsobom, a pri dvojnásobnom zvýšení okamžite vyoperovať prostatu - bez váhania— iba tak sa dá vyliečiť. Iná možnosť zatiaľ stále neexistuje. Kontrola cez konečník je zbytočná, neodhalí včasné - operovateľné štádium rakoviny prostaty. Keď urológ nahmatá karcinóm prosgtaty (potvrdené hladinou PSA - už je neskoro… Viď Hugo Chavez, Miterand a iní ktorí mali skutočne najlepšiu liečbu, ale bolo neskoro…