Kontrola súkromných stomatológov

Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom nejakej kontroly nad súkromným stomatol., ktorý nemá zmluvu so žiadnou poisťovňou. Chodila som k Mudr. Jelemenskému v PK asi 8. rokov, všetko som platila v hotovosti a myslela som si, že mi poskytuje kvalitnú starostlivosť. Predtým som dostala naňho dobré referencie. Teraz som zaplatila 160 euro za prevent. prehliadku, ale asi o mesiac ma príšerne začali bolieť zuby a aj ucho, tak som ho zháňala, lebo v cenníku má uvedenú starostlivosť aj mimo ordinačných hodín, ale samozrejme 100% príplatok. Bohužiaľ nepochodila som, bol na poľovačke a neskôr vedel, že mu mám volať a zapol si záznamník. Išla som k inému zubárovi, kt. mi urobil rtg. a minimálne 3 zuby sú pokazené, z toho 1 musel ísť von. Som z toho znechutená a chcem peniaze za preventívnu prehliadku, ktorá nič nedhalila naspäť. Ale neviem ako ho mám pritlačiť, ked sa bude zvpierať. Vie mi niekto poradiť? Je to pre mňa dosť pekná suma, najmä teraz keď som nezamestnaná.

Mozno by bolo dobre sa obratit na Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou. Ak si hladate dobreho zubara, tak Vasou prvoradou podmienkou by malo byt, ze Vas novy zubar by Vam mal v ramci prehliadky standardne aspon raz za dva roky urobit röntgenove vysetrenie, ktore zahrna ortopantomogram a bitewing digitalnym röntgenom. Ortopantomogram sluzi na to, aby sa posudil stav kosti a bitewing zase na to, aby sa potvrdila alebo vylucila existencia skrytych kazov v medzizubnych priestoroch, ktore sa nedaju volnym okom vidiet a vo vacsine pripadov sposobuju zvysenu citlivost zubov na horuce a studene v medzizubnych priestoroch. Toto si dnes uz precita na internete aj kazdy obycajny clovek bez zdravotnickeho vzdelania, je tu o tom plno clankov, ale realita na Slovensku je bohuzial ina a prevazna väcsina slovenskych zubarov röntgenove vysetrenie v ramci prehliadky nerobi, na zaklade coho sa zdanlivo javi, ze pacienti su dnes uz informovanejsi o svojich pravach a o povinnostiach zubarov voci nim ako samotni zubari. Röntgenove vysetrenie v ramci prehliadky sa robi zväcsa iba vo väcsich stomatologickych centrach a na sukromnych zubnych klinikach, kde su sice velmi vysoke ceny, ale aspon odchadzate z prehliadky s pocitom, ze vsetky Vase problemy su odhalene. Vo vlastnom zaujme zacnite citat internetove zubne poradne, clanky o zuboch, diskusne fora o zuboch, pripadne aj o inych vasich zdravotnych problemoch… lebo inac na svoju neinformovanost doplatite aj viackrat a to by bola skoda. Vela stastia!