Lekárske tajomstvo, právo pacienta na informácie a poskytovanie zdravotnej starostlivosti

Viete čo je to lekárske tajomstvo? Aké informácie vám je ošetrujúci lekár povinný poskytnúť? Máte naozaj právo na slobodný výber poskytovateľa zdravotnej starostlivosti? Môžete nesúhlasiť s postupom liečby?



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/3547-lekarske-tajomstvo-pravo-pacienta-na-informacie-a-poskytovanie-zdravotnej-starostlivosti

Vo svojom článku uvádzate fakt, že povinnej mlčanlivosti ma môže zbaviť pacient, zaujímalo by ma to, či z právneho hľadiska sa musí vyjadriť písomne resp. či to musí byť písomný doklad u notára /tak sa nám do doteraz prezentovalo/

zakon jasne neustanovuje,ci je potrebny pisomny (a ci dokonca notarsky overeny)suhlas pacienta s tym,ze suhlasi so zbavenim Vasej povinnej mlcanlivosti. ale pre vacsiu istotu by som na Vasej strane takyto suhlas pacienta vyzadoval pisomne. v pripade sporu by ste mohol preukazat,ze pacient s Vasim postupom suhlasil. Pisomnu formu suhlasu podporuje aj fakt,ze okrem pacienta mozu lekara (a inych pracovnikov poskytujucich zdravotnu starostlivost) zbavit aj Ministerstvo zdravotnictva SR alebo prislusny Samospravny kraj), co sa deje pisomne. teda urcite by som na Vasom mieste ziadal pisomny suhlas pacienta, aj ked zakon Vam to priamo neuklada.

Dobrý večer, mňa by zaujímalo, komu môže lekár poskytnúť informácie o zdrav. stave pacienta a či je k tomu potrebný súhlas pacienta. Ak je pacient v bezvedomí čo stým? Ďakujem

v článku som uviedol, komu lekár môže (resp.musí ) poskytnúť informácie a požiadať o súhlas s liečbou. Ak ide o plnoletú osobu, tieto informácie sa poskytujú tejto osobe a od nej sa žiada aj súhlas. ak ide napríklad o maloletú osobu, súhlas sa žiada a informácie sa poskytujú rodičom, pestúnom… ak je ale pacient v bezvedomí, nie je logicky možné, aby súhlasil s postupom lekára a vtedy môže lekár ( ak je to nevyhnutné na záchranu života pacienta )vykonať zákrok aj bez jeho súhlasu. ak by išlo o maloletého pacienta v bezvedomí, opäť je potrebný súhlas rodičov, pestúnov atď. Ak takýto súhlas nie je udelený, môže lekár ( ak je presvedčený, že takýto zákrok je nevyhnutný ) požiadať súd, aby nahradil súhlas oprávnených osôb.

Dobry den,
mna by zaujimalo, ako je to v pripade poskytovania informacii o zdravotnom stave kolegu.
Konkretne mam kolegu udajne s diagnozou schizofrenia, ktory do mna slovne utoci a raz sa mi dokonca vyhrazal zalobou na sude, pretoze sa citi byt mnou diskriminovany. Ja sa vsak len snazim robit to, co mam v pracovnej naplni - dokoncit si doktorandske studium a odovzdat dizertacnu pracu. Moj sef mi silou-mocou ho strka do mojej prace. Samo o sebe by mi to nevadilo, problem je, ze ked ze sa kolega citi byt mnou ohrozeny (on sam nebol schopny dokoncit doktorandske studium), kolega v snahe tvarit sa pred ostatnymi clenmi kolektivu, ze ma o mojej praci vedomosti, zatajuje mi informacie. To iste sa deje aj zo strany sefa, ktory kolegu obhajuje (podla toho, co mi povedal kolega, on sam mu vybavil psychiatra, ktoreho teraz navstevuje). Skusala som to uz riesit poziadanim kolegu, aby sme o veciach, ktore sa tykaju mojej prace, pristupovali spolocne, ale marne. Takisto nepomohlo, ked som sefa slovne poziadala o radu, ako mam ku kolegovi pristupovat - ci nevie o niecom v mojom spravani, co by sa dalo zmenit, aby sa kolega zacal chovat ku mne normalne. Riesila som to scasti u riaditela ustavu, moj sef trochu zmenil svoje spravanie, ale kolegov vztah ku mne sa nezlepsil - stale mi zatajuje informacie, ktore mam dostat k dispozicii. Jeho chovanie je dlhodobo na urovni mobbingu. Zaujimalo by ma preto, na zaklade akeho predpisu sa mozem dostat k informaciam zo strany zamestnavatela alebo mojho sefa o tom, ako mam pristupovat ku kolegovi. Akceptujem, ze kolegov zdravotny stav je jeho sukromna zalezitost, pokial ma vsak zastrasuje zalobou na sude z dovodu udajnej diskriminacie, potrebujem vzniknutu situaciu nejako riesit. Dakujem.

Jana
SAV

Dobry vecer,
ja by som mala otázku, trocha z iného prostredia. Tyka sa to tiez poskytovania informacii o pacientoch, ale nie pacientoch lieciacich sa priamo, ale pacientom postihnutych chorobami, nasledkom vysokeho veku a to predovsetkym demenciou (alzheimer, huntigton, korsakoff, parkinson a pod.)A ide vlastne o to , kedy ma bezny zamestnanec (opatrovatel) zariadenia spacializajuceho sa na tieto postihnutia pravo poskytnut alebo zatajit informacie o zdravotnom stave pacienta a komu ano a komu nie a v akych pripadoch. Velmi pekne dakujem, za reakcie.

Zdravim,mna by zaujimalo ci lekar moze zamestnavatelovi,ktory sa vypytuje na svojho zamestnanca,ktory bol na 1/dnovom osetreni u lekara///dat informacie o stave jeho zamestnanca…preco bol u lekara osetreny,napr. tiekla mu krv z nosa.dakujem

Zdravim vsetkych,chcel by som vediet ,ci moze doktor informovat zamestnanca o 1 dnovom osetreni,ake mal problemy

Prosím Vás,chcem sa informovat,ked mam tohto čase syna na psych.liečbe ,uloženou sudom,či ako matka mám právo vediet,aké lieky mu poskytujú.Pri mojej poslednej návšteve môjmu synovi išla doslova pena z ust,podlamovali sa mu kolena nekomunikoval.Mám obavy o jeho zdrav.stav domahala som sa aj v ustave na vykon tres.odnatia slobody ,písomne,kde ma odbili listom ,že syn je plnoletý.Prosím vás poradte mi,kem sa mam dovolat.Upenlivo prosí.zufala matka.Dakujem

Doktor povedal moju chorobu strýkovi strýkovi on to povedal tatovi či je to dovolené a ja si to neželám a chcel by som doktora Kamača z Myjavy potrestať ale neviem ako prosím o radu môj vek je 27 rokou.

Treba povedat lekarovi ze si to nezelate alebo to uviest v dokumentacii, ked nerozumie. podla zakona nema pravo poskytovat informacie ani rodina.

Dobry den, snazila som sa z toho vsetkeho vysomarit. Zaroven pozeram aj vasu odpoved. Chapem dobre, ze rodina pacienta si nemoze vymahat pravo na informacie o zdravotnom stave pacienta? ( Samozrejme mimo takych pripadov ako nesvojpravnost a pod. ) A co teda mozem robit, ak lekar poskytne tieto informacie rodine? Jedna sa o dlhodobe psychicke tyranie v rodine, kde otec rodiny je zaroven aj zamestnavatelom.

Dobry den… chcela by som sa opytat… moja mama trpi psychickymi problemami… mame v rodine podozrenie ze trpi schizofreniou ale tazkou… dostala ma do kopy problemov… a svojim spravanim ohrozuje moju osobu… bola som za jej osetrujucou lekarkou ale ta mi odmietla poskytnut akekolvek informacie o jej zdravotnom stave… (som plnoleta a dva roky snou uz nezijem) vraj ma nato pravo iba moja prababka ale prababka je uz velmi stara a chora nema silu tam chodit a nieco vobec riesit… chystame sa tam ist spolu a tu sa dostavam k svoje otazke ak ma moja prababka jedina pravo na tieto informacie a poziada maminu osetrujucu lekarku aby ich poskytovala aj mne moze nato lekarka pristupit?.. stav je vazny… chceme ju zbavit svojpravnosti a ktomu budem potrebovat asi niake informacie… a tiez sa mi rozum zastavuje ako je doriti mozne ze ani jej vlastna mama ani dcera nemame pravo na tieto dolezite infomacie… dakujem za rady