Leonard Bučko: Darovanie krvi sa stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho života

Slovenský Červený kríž od roku 2007 udeľuje mnohonásobným dobrovoľným darcom krvi nové ocenenie. Medaila, ktorú dostanú viac ako 100-násobní darcovia (ženy za viac ako 80 odberov), je pamiatkou na významného košického chirurga a priekopníka krvnej transfúzie na Slovensku, profesora Jána Kňazovického. V minulom roku si toto ocenenie prebralo 11 darcov z Prešovského a Sabinovského okresu



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/4576-leonard-bucko-darovanie-krvi-sa-stalo-neoddelitelnou-sucastou-mojho-zivota

Počítajme. Žena môže darovať krv 3x do roka a má na to približne 45 rokov. To znamená, keď vylúčime pôrody, dojčenie a rôzne problémy, má na to približne 40 rokov a 120 odberov. Ale naozaj je to výnimka, keď to žena dokáže. Muž uvádzaný v príspevku. 40 ročný muž daroval krv 120x. Za 22 rokov to mohol stihnúť iba 88x, ak je to dané správne. Ale nie. Kedysi sa istý druh odberu počítal za 10 a odber plazmy za 2. Pritom im zostali aj červené krvinky. Priamemu darcovi sa odoberie 400-500 ml krvi a nenechá sa mu nič a má iba 1 odber. Teda: tí dnešní platinoví a iní darcovia by mali túto plaketu vrátiť a predstavitelia ČK by mali nanovoprehodnotiť odbery týchto darcov. Som darca krvi, krv som darovala 51 až 55x - neviem presne, som držiteľom Zlatej Jánskeho plakety, ale poctivo získaných. Čo Vy na to?

Ja si myslím, že je to úplne jedno - niektorí idú na vysokú školu kôli diplomu, niektorí preto, aby sa niečomu priučili. Niektorí idú darovať krv kôli nejakej plakete, niektorí len aby pomohli ľuďom v núdzi. Ak si myslíš, že nie je spravodlivé oceniť každého, kto má záujem darovať krv, tak potom to je len o prestíži - podľa mňa každá plaketa je rovnako cenná.

Narazil som na tento článok, ktorý so mnou robila TASR po deviatich rokoch. U som aj zabudol, že sa také niečo udialo. Trochu ma táto reakcia zarazila, ale dobre. Počítajme. Prvých cca tridsať odberov boli štandardné odbery plnej krvi. Cca 3-4 x ročne. Potom som sa začal zaujímať o možnosť darovania plazmy (neskôr trombocytov). Na základe toho som bol zaradený medzi týchto darcov, čo technicky znamenalo, že už som nechodil na odbery podľa toho, kedy som mal čas, ale kedy vznikla potreba a volali mi.Je to už naozaj dávno, čo som s tým začal, ale pravidlá sa až tak veľmi nezmenili, aj keď technika áno. Pri týchto odberoch neplatí interval 3, prípadne 4 mesiace, ale rádovo týždne. V mimoriadnych situáciách ma mohli zavolať na odber aj po 48 hodinách. A volali ma aj na Silvestra. S príchodom NTS sa systém trochu zmenil, ale podstata ostala. A dĺžka odberu - tá sa s bežným celkom porovnať nedá. Podľa techniky a parametrov krvi sa u mňa kedysi pohybovala okolo 90 minút (z oboch rúk - jedna odber, druhá návrat krvi), v súčasnosti je to cca 55 min., s použitím jednej ruky. Jeden odber trombocytov sa počíta ako dva bežné odbery.
. Dnes (rok 2017) mám takmer 50 rokov a evidovaných niečo cez 170 odberov. Čo u mňa znamená cca 30 klasických a 70 plazmaferéz, prípadne odberov trombocytov. Už dávno som za hranicou akýchkoľvek plakiet. Stále chodím na odbery tak 2-3 x ročne, keď ma oslovia z NTS. Len tak, pre dobrý pocit. Naozaj sa chcete baviť na tému “poctivých” odberov?
Sám sebe sa divím, že reagujem na 9 rokov starý príspevok, ale nedalo mi to…

Celkom zaujímavé čítanie :slight_smile: Ja takýchto ľudí veľmi obdivujem keď sama nie som “stavaná” na takéto veci.