Má 84-ročný človek nárok na zdravotnú liečbu?

(Viola Tóthová) #1

Dobrý deň, pripravujem sa na prepustenie 84-ročnej matky z nemocnice, kde bola hospitalizovaná pre život ohrozujúcu nízku hladinu sodíka, rozvrat vnútorného prostredia a celkovo zlý krvný obraz. Z doterajších dvojmesačných skúseností viem, že hladina sodíka, aj keď sa doplní, neudrží sa v organizme dlhší čas. Navyše postupne klesá hladina hemoglobínu – z 92 na 71. Ako môžem v domácich podmienkach – ja laik - kontrolovať hladinu sodíka, hemoglobínu, železa a ďalších parametrov, ak sestrička od ošetrujúcej lekárky nerobí doma odbery a pacientka je úplne imobilná? Som povinná sa iba prizerať, ako matka zomiera? Má právo na zdravotnú starostlivosť, ak má 84 rokov a chronické diagnózy, alebo len na ošetrovateľskú? Ďakujem, dcéra.

(Q) #2

Su to otazky na zdravotnu poistovnu Vasej matky.

(anka) #3

Myslim si ze urcite ma, ale treba oslovit poistovnu…

(Z.) #4

P. Viola, kazdy clovek ma pravo na liecbu, ale vo Vasom pripade -matka by musela byt v nemocnic. zariadeni takmer stale, chvilku doma a chvilu zasa v nemocnici, aj ked … dnes je to tazke a co na to poistovna? A nemocnica? Naozaj to maju dnes stari ludia tazke a ich pribuzni este tazsie, je to moj nazor.

(Lesia) #5

Skuste geriatricky ustav.