Má 84-ročný človek nárok na zdravotnú liečbu?

Dobrý deň, pripravujem sa na prepustenie 84-ročnej matky z nemocnice, kde bola hospitalizovaná pre život ohrozujúcu nízku hladinu sodíka, rozvrat vnútorného prostredia a celkovo zlý krvný obraz. Z doterajších dvojmesačných skúseností viem, že hladina sodíka, aj keď sa doplní, neudrží sa v organizme dlhší čas. Navyše postupne klesá hladina hemoglobínu – z 92 na 71. Ako môžem v domácich podmienkach – ja laik - kontrolovať hladinu sodíka, hemoglobínu, železa a ďalších parametrov, ak sestrička od ošetrujúcej lekárky nerobí doma odbery a pacientka je úplne imobilná? Som povinná sa iba prizerať, ako matka zomiera? Má právo na zdravotnú starostlivosť, ak má 84 rokov a chronické diagnózy, alebo len na ošetrovateľskú? Ďakujem, dcéra.

Su to otazky na zdravotnu poistovnu Vasej matky.

Myslim si ze urcite ma, ale treba oslovit poistovnu…

P. Viola, kazdy clovek ma pravo na liecbu, ale vo Vasom pripade -matka by musela byt v nemocnic. zariadeni takmer stale, chvilku doma a chvilu zasa v nemocnici, aj ked … dnes je to tazke a co na to poistovna? A nemocnica? Naozaj to maju dnes stari ludia tazke a ich pribuzni este tazsie, je to moj nazor.

Skuste geriatricky ustav.