Magnetická rezonancia vs. CT vyšetrenie - rozdiel

Prajem pekný večer. Chcem poprosiť, vie mi niekto napísať, aký je rozdiel medzi Mag. rez. a CT vyšetrením? Vopred ďakujem za odpoveď.

CT vyšetrenie a vyšetrenie magnetickou rezonanciou sú principiálne fyzikálne rozdielne vyšetrovacie metódy a musím poopraviť informácie diskutujúcej predo mnou,
v oboch prípadoch sa podáva kontrastná látka na báze jódu. Neprípustnú sú len magnetizujúce kovy.

Tak to ťažko, moja zlatá, pretože ja som na MR bola práve a jedine kvôli alergii na jód, keby som ju nemala, robia mi CT. Pani doktorka, máte veľmi zvláštne názory, neviem, kde ste študovali medicínu.

CT - počítačová (computerová) tomografia kombinuje klasické rentgenové vyš. s počítač. systémom, ktorý informácie zpracuje a vyhodnotí. Kontrastna látka pri vyš. niektorých orgánov sa podáva.
MR - je založená na silnom magnetickom poli, ktorý je prístroj schopný vyvolať (nie rentgenové žiarenie). Výsledok je presnejší než CT. Robí sa aj s kontrastnou látkou aj bez.

A z akého dovodu sa ta kontrastna latka podava, ked sa to da robit aj bez nej?

To žáleží od toho, čo sa vyšetruje. Kontrastná látka sa podáva pre lepšie zobrazenie vyšetrovaného orgánu napr. ľadviny, pečeň, črevá aj.

MR je ovela presnejsie vysetrenie ako CT,aj ked prebiehaju skoro rovnako.

Rozdielne fyzikálne vyšetrovacie metódy, pri CT ide v podstate o RTG žiarenie, ktoré sa vylučuje z tela v prípade napr. brucha aj 4-5 r., MR nie je RTG žiarenie!

Pri MR sa pichá kontrastná látka, nakoľko mi ju pichali. Mozno sa v niektorých prípadoch môže vynechať.