Materské mlieko je svojím zložením nenahraditeľné a jedinečné

Dojčenie je najlepší prostriedok, ako novorodencovi poskytnúť všetky potrebné živiny. Aj preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) naďalej odporúča dojčenie do šiestich mesiacov veku dieťaťa



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/6676-materske-mlieko-je-svojim-zlozenim-nenahraditelne-a-jedinecne

Som velkou zastankynou dojcenia ako dlho to je mozne a ako dlho to babatku vyhovuje. Stigma by sa vsak mala odstranit z pojmu ‘krmenie flasou’. Moje babo nikdy nedostalo ani kvapku umeleho mlieka. V sucastnosti, v 11 mesiacoch, stale dostava len materske mlieko (okrem inych vhodnych pokrmov pripravovanych len a len z organickych surovina v domacom prostredi), ale dostava ho vo flasi pretoze na prsnik postupne (po 6 mesiacoch) zanevrelo. Krmenie flasou neznamena, ze babo dostava umeliny, ktore v zasade odmietam. Materske mlieko sa vsak moze podavat aj inou formou, nielen cez prsnik. Ja planujem takouto formou krmit svoje babo aj dalsi rok, ak budem mat dostatok mliecka, pretoze mu zjavne chuti a prejavuje sa to na jeho fyziologickom a dusevnom zdravi. Clanok by mal preto byt viac ustretovy voci takymto pripadom, ked nie je mozne dojcit priamo, ale materske mlieko sa stale podava.

nedojčila som :frowning: a velmi som chcela. Nemala som mlieko, obe sme u toho plakali, trapili sa a nakoniec sme to vzdali a dcerka vyrastla na Sunare

to sice ano, je to krásne, ale ja som nedojčila, lebo som nemala mliečko, takže mi moje deti vyrástli na umelom mliečku. Pili sunar a vyrástli, su zdrave a spokojne deti

niekedy moc na vyber nemame, niektore kojit nemozeme a to si nevyberieme

Je pravda, že niektorým ženám to kojenie moc nejde, čo je dosť zlé a chápem, že musia siahnuť po náhradách. Avšak ktorým to ide, by nemali od toho ustupovať

ono je ťažké dojčiť, je ťažké sa naučiť dojčiť, veľa žien s tým bojuje a nakoniec to vzdaju a detičky su na umelom mliečku

no ale netreba zabúdať ani na tie, čo z nejakého zdravotného dôvodu proste mlieko nemajú

to ano, ale čo maju robit, ženy, ktore mliečko nemaju?

lenže kde žena kojit nemože, mlieko nemá, tak sa s tym neda nič robit . Ved aj umele mliečka su velmi kvalitne a deti krasne rastu, nič im nechyba

podla mna by sa malo ovela viac hovorit aj o ženach, ktore nemaju to štastie na to, aby kojili svoje deti

mam dve deti, skušali sme všetky mlieka a najlepšie bolo mliečko sunar complex

Sestra tiež takto skúšala kadejaké mlieka umelé. Lepšie vyskúšať, aby sa vedelo, čo sadne bábätku najlepšie. Napríklad pri malej bola úplná katastrofa, keď jej dala sunar.

ked tych znaciek je vela, len fakt s umelym opatrne, lebo deti z neho zvyknu viacej priberat :slight_smile:

naša generacia vyrastla na sunare a čo tak sledujem okolo seba, tak aj dnešne mamičky uprednostnuju umele mlieko před kojenim

mozno by som povedala, ze maju viac problem s tym, aby mali svoje materske mlieko a kolke nemaju pravu povediac inu moznost ako prejst na umele