Migréna - bolesť hlavy

Ahojte. Mam tiez problemy s migrenou. Mam ju asi 1 krat do tyzdna. Zacne to zlym zrnenym videnim. Trva to asi 20 minut a potom to prejde do trpnutia. Zacne to trpnutim koncekov prstov lavej ruky a prechadza to do ruky a tvare. Je to strasne. Niekedy to prejde aj do pravej strany, potom ma strasne rozboli hlava. Navstivila som aj lekara, dal mi Sumatriptan, ale nepomaha mi to. Bola by som rada, keby ste mi poradili ako dalej. Dakujem.

Migréna ma trápi asi 3 roky, v minulom roku to bolo neznesiteľné, preventívne som brala Orfil 2x2 tbl. /nezaberal/ a pri záchvatoch Relpax a Maxalt a Torecan čípky. Migrény som mala raz za 10 dní, zvyčajne 2-3 dni. Potom mi doporučila doktorka reflexné masáže. Môžem odporučiť každému. Prvú sériu som absolvovala 8 krát t.j. masáž chrbta, šije a hlavy. Počas masáži 8 týždňov, som mala migrénu iba raz a to miernu. Reflexná masáž sa robí max 10 krát za sebou /1x týždenne/, potom je prestávka asi 2-3 týždne. Môžem odporučiť všetkým. Neberiem vôbec Orfil a cítim sa dobre. Hoci stále v podvedomí mám obavu, či to nevypukne znova.

Ahoj. Ja patrim tiez ku ludom co trpia na migrenu. Mam ju 7 rokov. Najprv som ich dostavala raz za tyzden na co mi pomohli neake Ibalginy, ale neskor sa moje bolesti zacali ozyvat kazdy den. Tak som isla ku doktorvi a ten mi nezistil nic. Krcna chrbtica ok, ocny tlak aj oci ok, reflexi atd., tak mi dal tabletky. Tak som jedla tabletky kazdy den. Az prestali zaberat, tak som ich brala aj 3-4 tabl. 400 g. kazdy den a aj tie mi uz nezaberali, len tak na 5-6 hod. a zas. Nakoniec som sla aj odobrnicke a ta mi povedala, ze mam chronicku migrenu a ze som predavkovana liekmi. A dala Amitriptolin, po ktorom som priblala uz 7 kil za tri mesiace. A to sa snazim drzat na uzde moj apetit. Doktorka mi povedala, ze ju musim brat pol roka. Tiez trochu zaberaju, ale stale mam bolesti aspon raz za tyzen tak 2 -3 dni. Skusala som aj akupunkturu. Bola som na nej 6 krat a trochu aj zabrala, ale ako nahle som tam prestala chodit [draha zalezitost], tak bolesti boli spat. Tiez som pocula o joge, tak si akurat planujem kupit nejaku knihu. Ak mi vie niekto poradit, co by mi este pomohlo, tak mi prosim napiste. Dakujem. Pekne dni bez bolesti.

Hormonálna antikoncepcia spôsobuje aj ďaleko horšie veci ako len samotné migrény. Nehovorím, že je jedinou príčinou bolestí hlavy, ale môže spôsobiť aj upchatie ciev v mozgu, teda mozgový infarkt s ochrnutím polovice tela a migréna môže byť prvým signálom, že niečo takéto hrozí.

Ja som mala migrénu 1-2 krát za týždeň, lieky pomohli len pri záchvate, ale príčinu to neliečilo. Takto sa výška zvládnuť nedala. Začala som pátrať, a zistila som, že to mám z kávy. Dokonca keď som si dala aj vodu z obsahom kofeínu, Tak som ich úplne obmedzila a migréna zmizla. Dnes pijem len bez kofeínu alebo nesku, nie zrnkovú.

Dobrý deň! Veľmi pekne vás prosím o bližšie informácie čo sa týka vašho problému, pretože už od detstva bojujeme s týmto problémom s mojou dcérkou. Má 18 rokov a min. 10 rokov trpí bolesťami. Lekáari nevedia čo ďalej a jej neurologička moju Mišku “poslala do blázinca”, lebo nevedela určiť príčinu bolesti. Prosím váas, ak možte pomôžte! V podobe kontaktu na vašu lekárku, prípadne o aké cvičenia sa jedná. Ďakujem. Zuzana

Dobrý deň, mám 28 rokov, ja mám migrénu iba raz za rok a trvá cca 4-5 dní. Včera sa mi stalo niečo, z čoho som dosť mimo. Pred očami sa mi najprv mihalo. Po hodine mi začala tŕpnuť pravá ruka a to od malička postupne až po palec. Keď to prestalo, stŕplo mi podnebie v ústach. Po pár minútach to ustalo a začali bolesti hlavy, ale iné ako pri migréne mávam? Môže mať niečo spoločné z migrénou alebo mám začať stresovať? Ďakujem.

Dobry den. Mam 24 rokov, migrenu mam od 14 rokov. Pocas tehotenstva som nemala ani jednu. Po porode som ju mavala najskor raz do mesiaca, pri menzese, ked sa to zacalo stupnovat a nezaberali ziadne analgetika, tak som vyhladala neurologicku, ktora mi dala sumatriptan 50 mg. Teraz mavam migrenu pravidelne kazdy tyzden, ale zaberie mi hned polovica toho triptanu. Niekedy ma boli na druhy den znova, tak si dam dalsiu polovicu a je dobre. Boli ma vzdy prava strana hlavy a tiez prava strana krcnej chrbtice. Niekedy mi zaberie aj coxtral. Myslim si, ze to bude tou chrbticou a stresom, lebo uz chodim do prace a moje dieta ma rok a pol. Planujem zacat cvicit. Moja mama mala tiez cely zivot migreny a skoncili jej v menopauze. Len sa chcem opytat, ci je v poriadku, ze ma neurologicka neposlala na CT, povedala, ze je to typicka migrena a ze nema podozrenie na nador. A este by som chcela vediet, ci sa mi nemoze stat nieco z tych triptanov, ked ich uzivam kazdy tyzden, kedze zuzuju cievy. Dakujem.

Zuzka, to trpnutie ruky nie je sranda, okamzite navstiv neurologa, moze sa jednat o TIA / tzv transischemicky atak, co je predzvest cievnej mozgovej prihode, viem o com hovorim, prekonal som ju.

Dobrý deň, mám 22 rokov, mňa boli hlava už 2 mesiace, je mi zle aj od žalúdka. Niekedy mi stŕpne jazyk, následne pery a postupne ruky od ramien až po končeky prstov. Počas tehotenstva som nemala ani jednu. Navštívila som aj lekára. Dal mi Torecan šípky, ale nepomáha mi to. Vedeli by ste mi poradiť dobrú akupunktúru v BA, ak Vám konkrétne pomohla. Ďakujem.

Dobry den, volam sa Eva, mam 30 rokov a uz pomaly mesiac trpim bolestami hlavy, potrebujem poradit, co by mi pomohlo, lebo niekedy su tie bolesti take neznesitelne, ze tym trpim nielen ja, ale aj moj manzel a syncek. Mam ist najskor k svojej obvodnej lekarke, alebo rovno k neurologovy? Vopred dakujem za odpoved.

Dominika, vase priznaky mozu byt aj napr. od krcnej chrbtice, boli ste u neurologa? Mudr. Janis - vzdelanim lekar, neurolog - robi alternativne aj akupunkturu, v Zlatych strankach pod akupunkturou a robi aj homeopatiu podla Volla. Ak by vam to nepomohlo, skumajte aj psychicke priciny. Psychologicka, Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

Eva, precitajte si prispevok pre Dominiku, plati mozno aj pre vas a okrem toho obvodna lekarka vas usmerni k akemu odbornikovi treba ist, ak pojdete medicinskou cestou. Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

Caute, dnes som prvy krat prezil migrenu bez bolesti, resp. mi presla. Som taky nadseny, ze sa s Vami chcem podelit. Migrenu s aurou mavam od 14 rokov. Teraz mam 27 a dlho mi trvalo pokial som nasiel prostriedky ulavy. Jeden doktor, stary anesteziolog mi povedal, ze som typ atopika. Mam sklon k alergiam, precitlivelosti a atopickemu ekzemu. Vyskusal som asi vsetky lieky, ale ziadne nepomahali. Potom som nasiel vynikajuci - Nalgesin S. 2 tabletky hned pri zaciatku migreny, ta nasledne prebieha ovela lepsie, kratsie a s vyrazne slabsou bolestou. To bol prvy super objav. Dneska som vsak vyskusal babsky recept stareho anesteziologa a funguje. Pri zaciatku migreny som vypil 2 poldeci karpatskeho brandy, dal som si nohy do studenej vody a teply obklad na zatylok. Obklady som mal asi 15 - 20 minut. Potom som sa trocha najedol a vypil som este asi 1 alebo 2 poldeci toho karpatskeho brandy. Malo by to fungovat vseobecne s hocijakym tvrdym alkoholom. Bez brzdy. Aura presla, bolest nezacala, pospal som si a teraz som ako novy. Parada aj ked recept troska podivny. Od dneska chodim s ploskackou brandy. Inak jednym zo spustacov migreny u mna je, ked som velmi hladny, zjem tazke jedlo alebo zjem zlu kombinaciu potravin napr. maso a nieco mliecne pripadne ovocie k tomu. Chcem podotknut, ze si s tymto receptom nerobim srandu. Princip by mal byt taky, ze pri migrene dojde ku stiahnutiu ciev v mozgu. Alkohol ich roztahuje. Studene nohy cievy v nohach stiahnu a teply obklad roztahuje cievy na zatylku. Vyskusajte, napiste mi pripadne ci Vam to pomohlo. Lubino385@azet.sk Good luck.

Recept by som vyskusala, ale nemozem v praci si tento “liek” dat, potrebovala by som poradit nejakeho lekara v Bratislave, ktory sa na liecbu migreny specializuje. Mavam ju kazdy mesiac a vzdy 3 dni. Dakujem za kazdy tip.

Dobry den pani Marianna. Keby som svoj vlastny pribeh citala, tak isto trpim na migrenu od 14 rokov, pocas tehotenstva som nemala ziadnu, ale kojit som musela prestat, ked dcerka mala 6 mesiacov, lebo sa mi migrena vracala a musela si davat silne tabletky. Tiez uzivam Sumatriptam 50 mg ale niekedy si musim dat aj 2 alebo 100 mg aby zabrali, bola raz uz aj na infuzii. Asi pred 3 rokmi som mala EEG vysetrenie a kedze vysledky boli dobre, tak ma neurologicka dalej na CT neposiela. Tiez mam sedavu pracu v klimatizovaje budove. Zachvaty mam v poslednych mesiacov tiez velmi casto, niekedy kezdy den cely tyzden alebo 3 dni v kuse. Tie dni som velmi podrazdena, hotova na psychiatriu. Potrebovala by som dobreho neurologa, ktory by spravil kompletne vysetrenie. S tou mojou nie som spokojna, len predpise lieky a zbohom. Strasne sa bojim, ze mi raz praskne cievka v hlave, ja este chcem zit! Pomozte nam, poradte nam!

Ja som ďaľšia, ktorá mala presne také problémy. V mladosti časté bolesti hlavy, po druhom pôrode začali aj ťažké migrény, najmä počas menštruácie. Bohužiaľ som typ človeka, ktorý to neriešil na neurológii, aj tabletky proti bolesti som užívala čo najmenej. Nakoniec mi pomohla detoxikácia - očista tela. Teraz mám pokoj, bolesť hlavy mám možno 2x ročne.

Dobrý deň! Ja tiež mávam migrény, začínalo to bolesťami hlavy a vždy sa opakovali a také silné boli až nakoniec mi bolo na vracanie a nevoľnosť. Opakovalo sa to čoraz častejšie tak som navštívia neurologičku. Po rentgene mi zistili posledné 4 stavce poškodené v krčnej chrbtici, beriem lieky na závraty a bola som na MR mozgu a krčnej chrbtice, čakám na výšledky, a na tú migrénu mám predpísaný ten sumatriptan, čo mi pomáha, 1/2 tabletky. Mám ortopedický vankúš kvôli krčnej chrbtici, chodila som na rehabilitácie. Prácu mám v klimatizovanom prostredí a strese, takže jedno s druhým a z krčnej chrbtice, a mám tiež ploché nohy a boľavú chrbticu.

Súhlasím, aj mne pomohli masáže.

Ak niekto trpí bolesťami hlavy - môže to mať tucet príčin. Ak je to z chrbice, treba rehabilitovať… cvičiť prípadne masírovať…
ak je to na základe otravy organizmu, treba očistiť črevá a bude hneď lepšie, ak je to z nepriechodnosti ciev a žiliek, treba začať užívať niečo… čo tieto povolí, ak je to kombinované treba sa postarať o viac úrovňovú terapiu. Mnohí majú bolesti aj preto, lebo sú psychicky zaťažení, resp. nemajú duševnú pohodu - aj tu sa dá pomôcť… ak si neviete poradiť skuste uživať redox signalig molekuly v tekutej forme zvaná ASEA…