Migréna - bolesť hlavy

Mám 32 rokov a čo si pamätám minimálne od strednej školy trpím bolesťami hlavy. V posledných rokoch sa to zhoršilo tak, že ma hlava bolievala minimálne raz za týždeň s cyklickou pravideľnosťou. Myslel som si, že problém vyriešim nasadením vhodných liekov, no po návšteve neurologičky, ktorá mi nasadila lieky z radu triptanov sa môj stav nijako nezlepšil, skor sa bolesť ešte z intenzivnili a bolo mi strašne zle aj od žalúdka. Preto som zintenzívnil moje pátranie po internete a zistil som čo mi s údivom potvrdila aj moja obvodná, že na príčine môže byť krčná chrbita. Začal som jednoduché rehabilitácie a každý deň cvičiť a momentálne som už štvrtý týždeň bez tých bolestí hlavy aké som mával. Preto Vám odporúčam, aby ste najprv pred tým, než Vás Váš nourológ nadopuje drahými liekmi, za ktoré on dostane peknú dovolenku. Skúste masáže a rehabilitácie zamerané na krčnú chrbticu. Na zdravie.

Ahoj. Aj ja som mala problém s bolesťou hlavy. Išlo to pomaly až do mdlôb, alebo na zvracanie. Známa , skúsená terapeutička mi skontrolovala chrbticu a mala som 5 stavcov vyskočených. Zhrozila sa a naprávala / dajte to robiť len kvalitnému odborníkovi/. Bolesti ustali. Ak sa mi vrátia, čo je občas,tak si ich naprávam jednoduchými cvikmi z Jogy. Pomáha to.

Bože, to si zase kde nabral, /alebo veríš mediám/, že doktor dostane za predpis liekov Dovolenku? Všeobecne - neurologické lieky sú skoro všetky drahé, takže prosím ťa, keď nevieš, nekydaj.

Ale áno, je to tak, že niektoré farmaceutické firmy ponúknu za určité množstvo predpísaných liekov pacientovi/nimi ponúkaných liekov/lekárovi dovolenku v zahraničí.Veď všimni si koľko dílerov sa u lekára, kým čakáš na rad, vystrieda,krásne oblečení v oblekoch s kufríkom v ruke.

Som neurologička, takže sa cítim dosť kompetentná reagovať. Je výrazný rozdiel medzi migrenou klasickou a migreniformnou / migrenepodobnou / bolesťou hlavy. Inak sa liečia, aj inak prejavujú. Podľa textu otázky si dovolím tvrdiť, hoci som nevidela pacientku, ani neviem aké má výsledky, že má “len” migrenepodobné príznaky - teda migreniformná cephaleu / bolesť hlavy / a na tie ani špecifické antimigreniká, teda - triptany ani nezaberajú. To, že ani nezabrali je dôkaz nesprávnej indikácie. A ešte informácia, pri každej bolesti hlavy je údajne porucha mobility / pohyblivosti / žalúdka, takže sa nevstrebávajú dobre lieky a môžu spôsobovať buť nevoľnosť alebo až vracanie. Preto je lepšie skúsiť liekovú formu, ktorá je mimo podania cez žalúdok / zjedenie /. Napr. čípok alebo existuje spray do nosa.

Ahoj, mam 29 rokov, uz asi 6 rokov trpim migrenou. Bolesti hlavy mam velmi caste. Viacmenej kazdy tyzden a niekolko dni, ale zachvaty mam tak raz dvakrat do mesiaca. Co uz chapem, ze mam zachvat pri menstruacii. Uz som s tym bola u vsetkych moznych lekarov, taktiez liecitelov, no stale mi nieje lepsie. Momentalne zijem v Irsku, zmena prostredia mi myslim pomohla, ale stale mavam zachvaty, ktore su tak silne, ze niekedy zostavam v nemocnici. Takze som uz navstivila aj lekarov tu v Irsku. Stale beriem triptany, kde mi dva, ci tri tabletky nepomozu a silne lexauriny … sama sa snazim uspat a nejako ujst od tej bolesti a ponorit sa do hlbokeho spanku. Niekedy sa prebudim a bolest je prec, ale niekedy je to stale rovnake. Som z toho velmi nestastna. Niekolko dni sa mi ani neda pozerat do oci. Boli ma jedna strana hlavy a oko, zvraciam. Neviem to skryt pred nikym a tazko sa mi pracuje. Uz sa tym trapim velmi dlho a neviem co robit. Kavu uz davno nepijem, cokoladu nejem, snazim sa vyhybat soli, co je dost tazke a troska mam problemy s pitnym rezimom, taktiez nikdy nepijem alkohol a nefajcim. Pocula som o preventivnych tabletkach Topamax, tak sa skusim informovat viac, snad jedneho dna zacnem normalne zit bez bolesti hlavy.

Katarína, podľa toho, čo píšete, Vy máte klasickú migrénu. Ste svetloplachá - to je to, že sa Vám nedá ani pozerať do očí. / Veľmi často - príznak migrenikov /. Aj to obdobie okolo menštruácie je veľmi typické / organizmus reaguje na hormonálne zmeny / Môj skromný názor, ja by som Vám určite indikovala v liečbe lieky - triptany parenterálne - teda určite nie tbl., ale spray do nosa. Lieky na utlmenie - lexauríny - Vás len “oblbnú”, ale prejavy neovplyvnia. Detto poznámka na záver, že ste počula o Topamax - preventívnej liečbe. Sú dôvody, kedy ordinovať aj liečbu preventívne a pravidelne, nie formou “len” I. pomoci. Ale ja by som určite nezačínala Topamaxom. Viem si Váš stav predstaviť, pretože som aj pacient aj lekár. Ale migrena nie je choroba, ktorá sa dá vyliečiť, len tlmiť a vedieť ju zvládnuť, keď aktuálne príde.

Dakujem Vam za odpoved, skusim teda sa porozpravat s lekarokou o tom spreji do nosa, vravite, ze by ste nezacinali Topamaxom, skusim to teda sprejom, alebo je este nieco co by ste mi vedeli poradit? Mozno tie cipky, alebo nieco ine, alebo nieco, co sa da robit, ak to na mna zase pride? Este raz Vam dakujem za odpoved. Katarina

Prajem vám pekný deň, trpím bolesťou hlavy skoro 20 r. migrénu mám asi tak 2-4 x za mes. a to aj trojdňovú, potrebujem ticho, tmu, chlad a volnú cestu na WC, ale to nie je nič proti tomu, čo mám teraz za problém už vyše roka ma sústavne bolí hlava dňom i nocou a nič nepomáha, mala som aj lieky, aj infúzie, aj obstreky krčnej chrbtice, neviem ako ďalej, neviem sa už sústrediť na obyčajný život, neviem ako ďalej, stretli ste sa s niečím takým? Ak áno, napísali by ste mi? Vopred ďakujem.

Ahoj, mam 31 rokov, tiez trpim od detstva bolestami hlavy, ktore postupne presli do silnych migren. Asi poslednych 5 rokov mavam bolesti kazdy den, uzivam antimgrenove cipky - denne. Postupne u mna vznikla “zavislost” - liekova bolest hlavy. Mam zvysene pecenove testy a pri silnej migrene mi uz nezabera len jeden liek. Preto radim s animigrenovymi cipkami velmi opatrne. Zacala som uzivat profylakticku liecbu, tak dufam, ze sa bolesti a cipkov coskoro “zbavim”.

Reagujem po skoro štvrť roku, ale nie pre ignoráciu otázky, ak bola adresovaná mne … Až teraz som si prečítala reakciu. Podľa popísaného máte asi 2 diagnózy. Prvá je migréna klasická, podľa príznakov, ale tie denné bolesti hlavy, s vysokou pravdepodobnosťou - súvisia s migrenou len veľmi okrajovo - je až 13 základných typov bolestí hlavy. Každá môže byť dôvodom k bolesti - denne. Najprv by bolo dobre vedieť, aký je dôvod a potom ho ovplyvňovať, nie skúšať, čo asi zaberie.

Keby ste mala 5 stavcov vyskočených, tak ste mŕtva a nie postihnutá migrénou a pomáha Vám pri opakovaní problému joga. Neviem podľa čoho hodnotí laik kvalitného odborníka, ale keďže ste mali bolesti hlavy tak, predpokladám problémy v oblasti krčnej chrbtice a tam by som si nedala siahnuť nikomu. Keďže Vám zaberajú cviky z jogy Váš problém bol asi psychogenný. A na to je joga výborná.

Dobry den, bolestami hlavy trpim priblizne od dvanastich rokov (teraz mam 22). Pred rokmi som bola liecena v neurologickej ambulancii, ale pani doktorka mi len skusila kolenny reflex (!) a predpisala lieky, ktore mi nielenze nepomohli, ale navyse posobili velmi sedativne, takze som nebola schopna normalne fungovat a tak po porade s pani doktorkou som ich vysadila (alternativa ocividne nebola). Po case sa bolesti trochu zmiernili takze som to riesila skor bezne dostupnymi liekmi. Momentalne sa mi vsak bolesti hlavy vratili (pravdepodobne aj zo stresu). Hlava ma bolieva skoro kazdy den. Spravidla mi nie je zle od zaludka, ale par krat do mesiaca, niekedy aj castejsie, mam dost neprijemne stavy. Najprv sa mi zacne prebleskovat pred ocami alebo nevidim cast predmetu, na ktory sa pozeram,nedokazem sa sustredit, potom mi spravidla strpne cast tela, hlavne ruka a cast tvare a hlavne usta, takze aj ztazka hovorim. Tieto priznaky pomaly vymyznu a nasledne ma zacne prudko boliet hlava. Mohlo by ist o migrenu? Pripadne, co by sa s tym dalo robit? Dakujem

To je ukazkova aura migreny. Ihned ako sa Ti prejavia tieto priznaky mala by si zacat so slabs. analget., mozes to vcas podchytit. Ak to neprachadza je potrebne vyskusat antimigrenika. To by si sa mala poradit so sv. neurolog., ona Ti ich moze predisat. Ale skus si zapisovat kedy, a ako casto mas migrenu,ci to nesuv. s napr. ako pises so stresom. Existuje migrena z poklesu hormomov atd.

Prosba o odpoveď pre pani MUDr. Zuzanu Muránsku, keďže už sem ako odborníčka prispela. Už od 20-tky (teraz obstarožnosť = 34r.), mávam migrény, hlavne pred menštruáciou. Bolesti hlavy mám tepavého charakteru so zábleskami a nauzeou + hnačky. Niekedy mi stŕpne jazyk, náslene pery a postupne ruky od ramien až po končeky prstov. Chodím na neurológiu. Pani doktorka mi predpísala Relpax 40 mg a keď cítim typickú migrenóznu auru, rýchlo ho užijem a po pár hod. následne ďaľšiu tbl. Pomáhal mi aj Katadolon a ak už nič nemám tak aj Panadol ultra, ale to len trápenie zmierni, úplne nevymizne. Zároveň som bola na CT, kde mi zistili známky kôrovej atrofizácie mozgových štruktúr frontálne bilat. a na EMG hyperventilačnú tetániu. Keďže v ambulancii nie až toľko času na otázky, chcela by som poprosiť pani doktorku MUdr.Zuzanu Muránsku, o vysvetlenie týchto diagnóz, čo to pre mňa presne znamená, čoho sa vyvarovať a čo v budúcnosti očakávať. Za odpoveď vopred ďakujem. Sarah

Podľa príznakov máte príznaky klasickej migreny provokovanej hormónmi. Relpax je špecifické antimigrenikum, to znamená, že ovplyvňuje práve príčinu vzniku prejavov, ale vo vašom prípade by som určite zvolila podanie v nosovom spray - Imigran 20 mg spray. Tie ostatné lieky Katadolan a Panadol sú síce super, ale v tomto prípade s minimálnym ak nie so žiadnym efektom. Teraz k vysvetleniu tých výsledkov vyšetrení. CT vyš. mozgu - kde máte popísanú atrofiu kôrových štruktúr s vysokou pravdepodobnosťou nijako nesúvisí s Vašimi ťažkosťami a v tomto prípade sa považuje za normálny nález. Diagnóza hyperventilačnej tetanie na EMG Vám určili na základe toho, že sa pri Vašom hlbokom dýchaní pri vyšetrení objavili také prejavy v zázname, ktoré o tom svedčia. takže každý stav, pri ktorom aj pri bežnom živote rýchlo dýchate Vám môže navodzovať bolesti hlavy alebo až / extremne / kŕče končatín a okolia úst s pocitom trpnutia tiež tam. Nakoniec také pocity aj mávate. Neviem odkiaľ ste, ale o svojich problémoch by ste mali hovoriť práve s lekárom neurológom, aj keď máte pocit, že niet čas na otázky.

Ďakujem za odpoveď.

Aj ja mávam brutálne migrény hlavy. Najmä v období menštruácie. A raz do roka to má príznaky zvracania, tŕpnutia končatín, jazyka, úst,poruchy videnia. Počula som, že to spôsobuje antikoncepcia. Je to pravda?

Pani doktorka prosím o radu, ja mám dlhé roky bolesti hlavy, v minulosti ma vyšetroval primár neurológie a povedal, že ide o nastupujúcu migrénu, bolesti som mávala neustále, ale aj pri menštruácii, pomáhalo iba tma, ticho, obklad na hlavu, lavór pod postel, niekedy ma aj preháňalo, od minulého roka od novembra kedy mi prišlo na omdletie trpím týmito stavmi stále, sú to stavy, ako nemôžem sa nadýchnuť, tŕpne mi ruka, noha, dostávam kŕče, oblieva ma pot a bolí ma hlava, ktorá prejde až do takého stavu, že vraciam, všetko sa mi točí. Bola som aj na RTG mala som blok C4 a C5 tuším, lavá strana, neurolog mi mechanicky napravil chrbticu a je to ešte horšie ako to bolo, podával mi obstreky, nepomohlo, opichoval mi dva krát cievu na hlave a nepomohlo, okrem toho mi neustále mení lieky bez jednoznačnej diagnozy, vyžiadala som si magnetickú rezonanciu a tá potvrdila, že mám cca. 4 stavce nejako odchýlené, že sa to pritláča na miechu a vraj to môže spôsobovať to tŕpnutie ľavej ruky, slabosť a a bolí ma ľavé oko, ucho, diasná. Prosím poradte, čo robiť, prešla som už fyzioterapeutov, naozaj je ťažko niekomu dôverovať, že je odborník, nakoľko nie som lekár a neviem, čo je pre mňa dobré, jeden neurológ mi naordinoval límec, druhý ho zrušil, všade ma odbijú tabletkami, ale ja mám od novembra ťažkosti, ktoré mi neprechádzajú skôr sa to zhoršuje. Bola som jeden krát na akupunktúre, ktorá mi vyvolala bolesť hlavy, že som mala točenie, pocit na zvracanie, neviem či tam mám chodiť.

Dobrý deň prajem všetkým, bohužiaľ tiež viem o čom píšete. Mávala som migrény, už je to stále menej. Chcela by som vám poradiť, aby ste sa v prvom rade každý úprimne pozreli do seba a zhodnotili ako žijete a či dožičíte vášmu jedinému telu dostatok oddychu. Myslím tým oddych od všetkého, čo na nás pôsobí. Veľa krát žijeme v strachu, v bolesti, v nespokojnosti, zlých spomienok. To sú všetko faktory, ktoré nás obťažujú bez toho, aby sme si ich uvedomili. Zastavte sa na chvíľu a odstránte strach,…Žite v prítomnosti a pre seba v rovnováhe. Nerozdávajte obete. Nikomu to nepomáha a vám to škodí. Veľmi mi pomáha cvičenie Powerjogy a absolvovala som aj 2 terapie pijavicou lekárskou. Prestala som byť citlivá na zmenu počasia a myslím, že sa mi upravil aj hormonálny systém. Pekný deň prajem, Henrieta.