Mikrovlnná rúra a úprava potravín

Otázky bezpečnosti mikrovlnnej rúry sa najčastejšie spájajú s využívaním žiarenia a podozrením, že toto žiarenie vážne poškodzuje zdravie človeka alebo veľmi negatívne ovplyvňuje zloženie potravín



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/2961-mikrovlnna-rura-a-uprava-potravin

hygienických pravidiel sú !minimálne! a nevyplývajú zo samotného pôsobenia žiarenia na potraviny

Cize nejake su…?

…ja si myslim, ze doktor Bukovsky, ktoreho mimochodom velmi uznavam, sa velmi nezamyslel, ked pisal tento clanok…preco vyuziva mikrovlnku, ked je to vlastne ziarenie, ktore skodlive je…ci je to uz mobil, televizor, pc…atd…? Je to zrejme z cirej pohodlnosti a vsak…,trochu toho ziarenia navyse nam uz nemôze velmi uskodit,…
…ja som presvedcena o tom, ze mikrovlnka je ziarenie, teda skodi…

Su zname viacere druhy ziarenia. A to v mikrovlnke je podla vyrobcov neskodlive ked uz neposobi…
Ved aj tepelne ziarenie (z radiatorov) je ziarenie a mame ho vsetci doma.
Takze nie je ziarenie ako ziarenie.

Rada by som sa opýtala, či nie je zdraviu škodlivé pravidelné ohrievanie mlieka 2 x denne - už prevarené kozie mlieko - v mikrovlnnej rúre pre dieťa do 1,5 roka od narodenia. Ďakujem

V mikrovlnnej rúre ja v pravom slova zmysle asi také žiarenie, aké je nad ohňom alebo plynovým sporákom. Je rozdiel medzi žiarením aké má väčšina ľudí na mysli pri tomto slove a žiarením - resp. rádiovými vlnami.

Nie, nie je to problém. Je to v poriadku, používajte hlavne sklenné nádoby alebo nádoby pre použitie v mikrovlnnej rúre. Takisto netreba nič prehrievať, presne tak, ako pri zohrievaní na plynovom sporáku, čo sa týka bezpečnosti, platia tie isté pravidlá, hlavne nedávajte do mikrovlnky plasty, ktoré tam nepatria a kovy.

Mikrovlnná rúra je neškodná. Prikladám viac informácií v laickej podobe pre tých, čo vedia po anglicky, jedna americká vládna stránka sa zaoverala touto problematikou: http://www.fsis.usda.gov/FactSheets/Microwave_Ovens_and_Food_Safety/index.asp

Sú tam informácie o tom, ako funguje mikrovlnka, aké sú odporúčané teploty, ako správne používať mikrovlnnú rúru, ako postupovať pri mrazenom jedle, aké obaly sú bezpečné pre použitie, či je bezpečná hlinníková fólia - alobal, ako je to s výkonom - watmi, či je jedlo z mikrovlnky rádioaktívne (samozrejme že nie), čo znamená iskrenie (prehriada voda nad 100 C alebo zlaté prúžky na riade, ktorý ste vložili do mikrovlnky … )

Myslím, že pred tým, ako niekto ide napísať článok, mal by si prečítať nejakú odbornú literatúru a nemiešať hrušky s jablkami. V tomto prípade by si mal pán doktor naštudovať základné pojmy z fyziky, týkajúce sa elektromagnetického žiarenia. Pretože zahrnúť *signál rádiových a televíznych vysielačov
*vysielače a telefóny mobilnej komunikácie
*diagnostické prístroje využívajúce magnetickú rezonanciu
*radarové systémy a pod.
do frekvenčnej oblasti mikrovlnného žiarenia je obrovská opovážlivosť. Mimochodom frekvencia elektromagnetického žiarenia vyžarovaná magnetrónom mikrovlnky je štandardne 2,45 GHz (Z dôvodu maximálnej efektivity ohrevu, vyplývjúce z fyzikálnych vlastností vody ako polarita dlzka väzby atd…). Frekvencie používané mobilnými telefónmi sú 450, 900 a 1800 HZ. Diagnostické prístroje využívajúce magnetickú rezonanciu primárne vytvárajú relatívne silné magnetické pole (a nie elektromagnetické žiarenie), sekundárna “vypúšťajú” veľmi krátke impulzy elektromagnetického žiarenia z oblasti rádiových vĺn. Žiadne mikrovlnné žiarenie. Televízne prijímače využívajú o niečo málo vyššie frekvencie ako sú rádiové vlny. Doteraz (podľa mojich informácií) nevyšla žiadna seriózna štúdia, ktorá by jednoznačne preukázala škodlivosť žiarenia telefónu, mikrovlnky a ani rádiových vĺn. A podľa môjho skromného názoru ani nevyjde. Mimochodom toto nie je prvý raz čo pán doktor zavádza verejnosť absolútnymi bludmi… Bohužiaľ 95% populácie sú dogmatici a všetko mu to zhltnú. A mimochodom kde ste študovali pán doktor? A kto vám dal diplom?:slight_smile: Ja keby zverejnujem takéto bludy, vážne by som sa obával, že mi zoberú vysokoškolský diplom…:slight_smile:

Aby ste mi verili a aby nikto nemohol povedať, ze moje slova su nepodlozene žvásty , tak som si dal namahu a nasiel som par stranok(od seba nezavyslých) , kde je znázornené spektrum elektromagnetickeho žiarenia:

fyzikus.fmph.uniba.sk/typo/uploads/media/F4G_2_3.pdf

http://www.sgs.edu.sk/HTML/dpz.htm

http://www.osram.cz/osram_cz/SVTELN_DESIGN/O_svtle/Svtlo_v_mstnosti/pics/lx_020.jpg

http://www.kof.zcu.cz/st/dp/horsky/html/k2obr1b.jpg

Prepáčte ale čítala som Váš článok a tak mám dojem,že tomu rozumiete.
Mala by som na Vás prosbu. Chcem si učíť vrecúško na obilie a bylinky,ktoré by malo služiť na zohrievanie klbov. Preto by som sa chcela spýtať : Z akej látby by to malo byť aby sa to dalo zohriať v mikrovlnej rúre. Zatiaľ som to ešte neskúšala lebo sa bojím aby som niečo nepokazila. Ďakujem za skorú odpoveď. Mária

Súhlasím… takisto ma prekvapilo, že s používaním mikrovlniek Bukovský súhlasí…

Frekvencie používané mobilnými telefónmi sú udavane v MHz cize ma byt 450, 900 a 1800 MHZ. :-)Ale v celku suhlasim s Patrixom, kto chce skutocne vediet nieco musi po tom badat.

Problém je v tom, že ohřátím se roztočí buněná jídra a veškeré potraviny jsou znehodnocené. Pijete, nebo jíte jen ohřátou hmotu bez živin. V kozím mléce to zničí vše prospěšné…