Múdry gynekológ

Chcela by som iba poukazat na jednu skutocnost, ktora sa mi stala v nedelu. Na urgentnom v NSP Galanta prijali moju znamu s tym, ze ma velke bolesti v bruchu vyzarujuce do chrbta. Na urgent ju priviezla RZP, ktora bola super, na tu nemozem povedat jedine zle slovo. Boli perfektni. Znama bola na urgente 2 hodiny s tym, ze sa caka na doktora, ktory udajne spi a nevedia ho zobudit. Pripominam, ze bolo 9.30 rano v nedelu. Ked prisiel “pan” doktor, tak povedal, ze znama je zdrava, ze ju nic neboli a poslal ju domov! Predstavil sa ako gynekolog a vyhlasil, ze on nic ine nevie, pretoze je neskuseny a nema odbornost v danej problematike! On je na urgente z donutenia a on nevie moju znamu osetrit. Moju znamu som zobrala domov a o 5 h. sme boli znovu v nemocnici este s vacsimi bolestami a dala som si zavolat internistu. Internistka prisla, gynekolog jej porozpraval co bolo, takze bola velmi neochotna. Ked som jej povedala, ze som byvala zdravotna sestra a viem, ze tie vysledky su tak akurat na zapal pankreasu alebo nebodaj na ileus, tak konecne vysetrila moju znamu a prijala ju do nemocnice s diagnozou zapal pankreasu! To je teda uroven nasho zdravotnictva! Stanovte si sami diagnozu, lebo lekar to nevie! Pripominam, ze to bola NSP Galanta! Gynekolog tam vobec nemal co robit, niekto ho tam poslal na silu a potom to tak vsetko vyzera.

AB, nemysli si, ze je to len v Galante,odporucam Ti prist na vychod republiky, je to ovela horsie! V niektorych pripadoch take iste a ked si chces vybrat napr. lekara-operatera, tak si musis poriadne zaplatit a tak ta bude operovat, je to nieco strasne, k comu dospelo zdravotnictvo ako take! A to mam k tomu co povedat, kedze tu aj robim.

AB, netreba hadzat vsetkych do jedneho vreca, su lekari, ktorí si robia svoju pracu maximalne zodpovedne, precizne, maju vynikajuci pristup k pacientovi, mozno si mala len smolu, ze si v ten den natrafila na takeho “mudreho gynekologa”, … ale najdu sa aj taki ako ten “mudry gynekolog”.

Ja chodím k lekárovi 3x do roka. 1 x preventívna obvodný, 1 x preventívna zubný a 1 x preventívna gynekológ. Som zdravá, pravideľne darujem krv a predsa sa mi stalo, že som mala celú noc búšenie srdca, na druhý deň mi zostalo náramne zle, odmerala som si tlak a mala som 160/114! Môj tlak býva 100/70. Takže ma manžel zbalil a išli sme v nedeľu večer na urgent do nemocnice. Výsledok: Tlak bol v norme, teplota nebola, krv zvýšená hodnota S_CK- a S_Cl- a znížená draslíka. Vôbec sa so mnou nebavili! Úplne so mnou jednali ako s nejakým simulantom, sestrička podotkla, že mám žilu stvrdnutú po častých odberoch (som darkyňa krvi už roky). Nedali mi absolútne nič i napriek tomu, že mi náramne bolo zle! A bolo to na mne aj vidieť, lebo laici sa postavili, aby som si mohla sadnúť. Hanbila som sa ako pes! A už nikdy takúto potupu nechcem zažiť. Na druhý deň som si v správe od doktora prečítala: Pacientka mala búšenie asi pred hodinou, teraz je jej dobre, možný súvis s hranične nižšou kalémiou - odp. jesť banány, sušené slivky! Za toto som zaplatila na pohotovosti 2€, čas v nedeľu večer a benzín do mesta Banská Bystrica. Bola som prvý a posledný krát na urgente. No prišla tam aj spoluobčianka rómskeho pôvodu s deťmi, švagrami, švagrinami, zaťmi, nevestami - čiže nalbližšími cca. 40-timi a k nej sa správali ozaj profesionálne! Ju neposlali preč so sušenými slivkami! A teraz sa pýtam, prečo? V živote som nebola nezamestnaná, platím všetky dane, nevyužívam zdravotnú starostlivosť, pravideľne darujem krv, chodím na preventívne prehliadky, takže nezanedbávam svoj zdravotný stav, tak prečo som zažila na urgente v Banskej Bystrici od p. mladého internistu toľkej potupy?

Ahoj wiwi, citala som tvoj prispevok, tu romku preto neposlali prec zo susenymi slivkami, lebo sa jej bali. A hlavne, ked ich tam bolo okolo 40!

Klaudia, mne to bolo jasné od začiatku, len ma mrzí, že nemám takú rozvetvenú rodinu. Takto nemám nárok prísť na vyšetrenie. A vyzeralo to tak, že jej ešte aj zaplatili za to, že na ten urgent prišla!

Wiwi, je to smutne, ale v dnesnej dobe je to tak, aj na komisiu kvoli ID ich pride cela kopa, a ja neviem pochopit, na zaklade coho im priznavaju tie ID. Poctivy, pracovity clovek sa v dnesnej dobe asi “nenosi”.

Kamarátkin otec má strojček na srdci. Je po dvoch alebo troch infarktoch a uznali mu iba polovičný ID. Celý život robil zvárača. Čo má ísť teraz robiť, ked s tým strojčekom hocičo robiť nesmie? Všetko je to o úplatkoch! Nech sa mi ozve len jeden doktor, ktorý svoju profesiu robí z lásky? A úplatok by si nezobral za nič na svete! Na Slovensku taký neexistuje.

No, mohol by ist pracovat ako informator, ale aj tieto miesta, co kedysi boli pre invalidov, sa uz bez protekcie nevybavia, al. to maju obsadene SBS-ky. A to, ze je po infarktoch a ma priznany iba ciastocny ID, tak na to nemam slov. Ja som minuly rok musela vymenit gynekologa preto, lebo som z jeho strany nepocitovala ziadny zaujem o to, aby ma liecil. Len sedel za stolom s brontovym ratafakom a mykal plecami, ze on nevie preco to, al. to…Za 10 rokov mi ani raz neurobil kultivaciu, neliecil mi zapal, iba preventivku mi spravil, lebo na to mam zo zakona narok. Teraz mam vynikajuceho gynekologa, clovek musi mat aj stastie na dobreho lekara. Este, ze je teraz slobodna volba lekara a nemusime zostat u toho, s ktorym nie sme spokojni.

Myslím si, že teraz si tak ľahko prácu nenájde ani zdravý človek, nie to ešte chorý. Ja som zatiaľ nemala problém s mojimi lekármi. Okrem preventívky som od nich nič nepotrebovala. Ach pardón! Zubár mi plomboval zub s injekciou na umŕtvenie, lebo ja sa ho bojím! Vlastne všetkých zubárov. A tú injekciu mi dal vďačne, lebo som si ju zaplatila. Ale nevidím dôvod, prečo by som mala platiť iným lekárom za ošetrenie, keď sa neulievam, neviem čo je lekár, PN a podobné veci. Mala som v nemocnici mamu a nechápem, čo tam tí ľudia robia! Neochota, odvrkovanie a správanie ako k veci. Pacient = vec. Dať lieky, teplomer, jedlo a end! Žiadne milé slovo, povzbudenie … Veď stále hovorím, že sa im to vráti! A keď ich tá práca nebaví, nech idú robiť niečo iné. Opravujem sa! Jedna sestrička odo mňa zobrala bonboniéru - šak nech sa lepšie stará o mamu a na druhý deň sa ma opýtala, či mám povolenie na návštevy a viselo jej nad hlavou! Tak to o neurol. oddelení v BB.