MZ SR v spolupráci s MPSVaR pripravuje zmeny v pracovnej zdravotnej službe

S účinnosťou od 1. mája by fyzické osoby, ktoré sú podnikateľmi a nemajú zamestnancov, teda samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) nemali mať povinnosť vykonávať pracovnú zdravotnú službu



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/3958-mz-sr-v-spolupraci-s-mpsvar-pripravuje-zmeny-v-pracovnej-zdravotnej-sluzbe

Dobry den, reagujem na tento zmatok, ktory nastava v suvislosti s poskytovanim cinnosti pracovnej zdravotnej sluzby. Myslim, ze do medii by sa k takejto vysoko odbornej problematike mal vyjadrovat niekto, kto je kompetentny o tejto veci rozhodovat a ma aspon priblizne predstavu o danej problematike. Pani Radicova sice ma nejake informacie o tom, co vlstne pzs ma byt a na co ma sluzit, ale su to len velmi vseobecne vedomosti, ktore zdaleka nezahrnaju celu podstatu ich cinnosti. Ak sa navrhuje povinnost vykonavat preventivne prehliadky len u rizikovych skupin zamestnancov v kategorii 3. a 4., to znamena , ze vacsina populacie na preventivnu prehliadku vo vztahu k praci vobec nepojde. Tato povinnost tu predsa stale bola a aj je a vsetci zamestnanci chodili z pracoviska na obcasne prehliadky. Ak sa to zrusi, aky dopad to bude mat na zdravotny stav zamestnancov??Pri tychto prehliadkach sa totiz vysetruju specificke ukazovatele, ktore sa inak nevysetria.Co tak vratit uhradu prehliadok na pracoviskach s kategoriou rizika 2 zdravotnym poistovniam?A SZCO? Ak je vo firme, kde je riziko v kat. 3, resp. 4 , resp. obe zamestnanych 50 zivnostnikov, tito nikdy nepojdu na odbornu prehliadku alebo sa im vysetria len ukazovatele na kardiovaskularne ochorenia u obvodneho lekara?Ze je to vsetko velmi drahe? Smerom na vychod sa aj ceny podstatne znizuju…

ZP nám nariaduje pravidelné ročné lekárske prehliadky zamestnancov
zákon o poskytovaní služieb v oblasti bezpečnostných služieb nám nariaduje preukazovanie zdravotnej spôsobilosti pracovníkov SBS raz za dva roky, za všetko samozrejme platíme a nie málo a teraz máme platiť 18 000,-Sk za nezmyselný zákon o pracovnej zdravotnej službe? Keď nedodržíme zákon o SBS a ZP hrozí nám odobratie licencie, tak si na to dávame pozor. Ale za čo máme platiť pracovnej zdravotnej službe?