Na liečbu závislosti od nikotínu existuje nový liek

Nová a vraj najúčinnejšia liečba v boji proti závislosti od nikotínu je už aj na Slovensku v podobe nového lieku obsahujúceho účinnú látku vareniklín. Liek chválila vlani Európska únia (EÚ).



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/2302-na-liecbu-zavislosti-od-nikotinu-existuje-novy-liek

ako som sa nedávno dozvedel, z 50-korunovej škatuľky ide 40 korún na dane…Pre koho je to výhodné, ak fajčím? Pre každého okolo mňa, tj pre štát, pre obchodníka, pre distributéra liekov atd. Alkoholikov a narkomanov liečime bez mihnutia oka a prepláca sa im kadečo/ myslím tým pobyt v zariadení/, ale zaviesť toto pre fajčiarov, aby aspoň časť ceny lieku preplatila poisťovňa, tak nad týmto sa ešte len uvažuje? Z tohto pohľadu mi príde zavádzanie lieku na náš trh a jeho cena ako zasa pre niekoho dobrý biznis a nie snaha o pomoc fajčiarom.

Je to pravda, až na to, že keď fajčiar ochorie napr. na rakovinu pľúc tak je jeho liečba hradená z daní a poistného. Druhá vec je, že prevencia je vždy lacnejšia ako liečba, takže by bolo rozumné prispievať tým, ktorí chcú prestať fajčiť, ako potom liečiť tých, ktorí neprestali.

Súhlasím
Liek je vraj od začiatku roka na trhu, ale ešte som o ňom nepočula. Ja som si chcela kúpiť elektronickú cigaretu, ale samozrejme na Slovensku sa nedá kúpiť, iba v Čechám, to tiež nechápem.