Na tuberkulózu ročne zomrie 1,5 milióna ľudí

Tuberkulóza stále patrí k najčastejším príčinám úmrtí vo svete. Ročne na ňu podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie 1,5 milióna ľudí, informovala dnes tlačová agentúra APA



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/5905-na-tuberkulozu-rocne-zomrie-15-miliona-ludi

Dobry podvecer. V 8 rokoch ma zacali liecit na kostnu TBC. Vlastne to ani nebolo iste po roznej kombinacii spustu antibiotik a neustalej recidivy praveho bederneho klbu. Bola to taka mala sopka, ktora bola vo mne a vybuchla prave vtedy, ked som to najmenej ocakaval. Recidivy kostneho zapalu ani neviem uz kolko ich bolo. Uz ked nemocnice nepomahali, dali ma do Dolneho Smokovca a tam som stravil skoro po troch recidivach asi 9 rokov a spravil si aj zakladnu skolu. Prisiel som o detstvo a dospel som k nevyrovnanej psych. nepohody. Ked mi po tolkych rokov robili umely klb v 1990, tak ten urezany klb dali na histologiu a tam tvrdili, ze o ziadnu TBC neslo. Doteraz neviem, ci som bol spravne lieceny, alebo to bola len nahodne liecby. Dnes po tolkych rokoch mam uz 60 okov sa aj cudujem, ze som po tom vsetkom tej spuste liekov a ineho vobec prisiel k tej sestdesiatke. No, ako vidim a vlastne aj ja patrim do skupiny dochodcov z nizkym doch., ze je situacia, kedy sa predostiera vhodnost rozsireni roznych chorob. Socialne dopady zmien maju dopad na tom, ze ludia si nemozu dovolit mat vela ovocia a tak ani si nedokazem predstavitked to takto bude pokracovat, ako sa rozna chorobnost, ako aj TBC rozrastie. Inac to nebola choroba len chudobnych ludi. Vo Vysnych Hagoch boli velky prominenti a mali TBC. Po tom vsetkom dolieha na mna srdce a tazkosti s nimcholesterol, hoci som chudy a snazim sa o pohyb. Hypertenzia a to uz cloveku cosi vravi, ze je tu blizko koniec. Chcel som sa len poradit, ako jednoduchy clovek z nizkym dochodkom nemozem si ani dovolit kvoli liekom byt zdravym a prevrat sposobil len to, ze mnoho ludi zbytocne pride o zivot. Tak ako nemate statistiku, kolko ludi prislo hlavne na dedinach o zivot, ked im naraz zobrali alnagony, ktore stari ludia jedli ako cukriky a umierali v tazkych hnackach a vycerpanosti. Ci si niekto uvedomil, ze aj taketo rychle zmeny sposobuju tazke stradania, s pozdravom vela zdravia Karol Holoman.