Nadmerné trasenie úst

Moja matka je už niečo vyše roka po porážke. V poslednom období jej začalo nadmerne triasť s ústami. Neviem si poradiť a obvodný doktor ju nebol ani raz navštíviť. Povedal, že má toho dosť a mám mu to pripomenúť. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem.

Sa čudujem, že doktor nemá na nu čas. Môj svokor mal porážku ešte v roku 2001. Odvtedy svokra chodí k obvodnému si dať vypísať lieky. Keď je nejaký problém, doktor vždy príde. Zo začiatku sme ho brávali každé tri mesiace na nervové oddelenie na kontrolu k jednej doktorke. Ako je stabilizovaný, stačí každých 6 mesiacov. Akurát zajtra ideme. Nenechaj sa tak ľahko odbiť.

Konzultovala som to aj s neurologičkou, ale odborní lekári na návštevy nechodia, poradila mi magnézium chvíľu to pomáhalo, ale už teraz nie. Vraj čo by sme chceli keď nám dávali len dva týždne a mamina nám žije už vyše roka (dobrá starostlivosť hlavne od dcéry).

Jarmilka, moj manzel vcera zobral svokru na tu kontrolu, co som ti pisala. Dopadlo to dobre. Liekov bere plno, stav je taky ako pred pol rokom. Tvoja mama kolko ma rokov? Svokor 74. Ma ochrnutu pravu stranu, sam len par krocikov vie spravit, akurat odprevadit ho na zachod. Sedi skoro cely den vo fotelke, pozera serialy. Skoro vsetko rozumie, pochopi, ale vyjadrit sa vobec nevie. To, tam, no, dobre, zle ani nase mena, nic. Takze od roku 2001 nerozprava. Na kntrolu do nemocnice ho beru autom, jedine vo voziku. Pritom je dost silny, natolko sa nepohybuje a jest vie. Vy nenosievate mamicku na take kontroly, ked pises, ze odborny lekar na kontroly nechodi. Nam to povedali hned ako sme ho brali domov, treba do jednej ambulancie, vybavili sme nemocnicu. Tam sa tolko necaka, dohodneme sa kedy mozme a ide sa. No zazraky sa nedeju, ale keby nieco, tak uz aj volam odbornicke, ide sa. Konkretne chodime do NZ. To je aky postoj, davali dva tyzdne, no a? Svokor s kym lezal na izbe uz davno je v hrobe. Pritom ked opustili nemocnicu, viac zvladol ako nas, a chodil aj vonku pred svojim domom na prechadzku. Mam jednu znamu, tej mama pred 6. rokom to dostala. Taky mesiac sa nevedela pohnut. Potom rehabilitacia spravila svoje. Tlaci pred sebou tu zdravotnu pomocku, neviem ako to volaju presne, ide. Pomaly, ale sa pohybuje. Ona to ma lavu stranu, takze pisat, citat rozpravat vie. Ma 82 rokov. Jej rodina hovori, ze nevypada najlepsie, schudla, no este zije. Neda sa to dopredu povedat, kto kolko vydrzi. Prajem Vam, aby sa to podarilo riesit.

Ahoj, pokúsim sa vybaviť neurologické vyšetrenie v nemocnici v Bojniciach. Mám tam na oddelení bývalú kolegyňu, robila v našej organizácii a teraz pracuje v zdravotníctve, tak sa pokúsim, len neviem ako ju tam dopravíme, lebo ona nechodí len leží a všetku stravu má mixovanú. Tak sa pokúsim a drž mi palce ešte by som chcela vedieť, či sa platí, keď príde na návštevu obvodný lekár,lebo tento náš si berie peniaze i za nemôžné a nedá ani potvrdenku ak vieš tak mi odpíš.

Jarmila, urcite to mas tazsie ako my. Nemyslela som, ze je na tom tvoja tak zle, len lezi. To mas pravdu je to tazke pohnut sa s nou z domu. Nechapem, preco nema obvodny cas, samozrejme vie v akom stave sa nachadza pacientka. No pytala si sa, ci sa plati za to, ked dojde ku nam obvodny. No je zahlaseny svokor tam, ked ma nejaky problem. Ked dokonci v ordinacii robotu, tak chodi po dedine ten nas lekar. Je mladucky asi tak 40-42 rocny. Predtym tu sluzil jeho otec. On tiez takto robil, poobede navstevy. Ked pacient ma horucku je mu fakt zle, tak pojde hned rano. Pytat si peniaze nepyta, no zvykneme mu dat. Podla zakona vobec neviem co si moze pytat. Ja si myslim, keby mohol, tak aj ten nas si pyta a da od toho papier.

Ahoj, idem sa pochváliť ako som dopadla u neurológa. Maminu som nakamerovala na telefón a snímku ukázala neurologovi. Usúdil, že je to parkinson, nasadil lieky a trasenie úst ustúpilo, je to oveľa lepšie ako predtým. Vôbec nám nerozprávala a teraz sa jej aj rozviazal jazyk. Muselo to byť pre ňu kruté, keď nemohla rozprávať. Som rada, že to takto dopadlo.

Jarmilka ostala som milo prekvapená. Výborne sa ti to podarilo vybaviť. To by ani mna nenapadlo, nakamerovať! Neviem odkiaľ ťa to napadlo, ale bol to výborný nápad. Vidím, že sa ti strašne chce pomôcť mame. Určite ju máš veľmi rada. Môžeš sa tešiť, že trošku sa ti aj rozpráva. Blahoželám a prajem všetko dobré!